Ρεάλ Μαδρίτης - Αναντολού Εφές 80-71

Το τρίποντο παραλήρημα του K.C. Ρίβερς στην τρίτη περίοδο ανέτρεψε την κατάσταση για τη Ρεάλ Μαδρίτης που επέστρεψε από το -11 (27-38, 16'29") κι εν τέλει επικράτησε της Αναντολού Εφές με 80-71.

Η τριπλέτα των Ρούντι, Ροντρίγκεθ, Γιούλ δεν απέδωσε τα... αναμενόμενα κόντρα στην Εφές ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε με 80-71 κι έκανε το 1-0 στη σειρά με τους Τούρκους αφού ο K.C. Ρίβερς (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ) πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα της "Βασίλισσας".

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Τα στατιστικά του αγώνα

Η Εφές έλεγχε τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο με μπροστάρη τον Ερτέλ όμως οι Μαδριλένοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, περιόρισαν τον Γάλλο γκαρντ, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ κι εν τέλει έκαναν το 1-0 στην προημιτελική σειρά.

Ο Γκουστάβο Αγιόν και ο K.C. Ρίβερς οδήγησαν επιθετικά τη Ρεάλ στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με την Αναντολού Εφές, σκοράροντας μάλιστα τους 17 από τους 22 πόντους των γηπεδούχων ενώ ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 0/1 δίποντο και 0/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Οι Τούρκοι πίεσαν τη "Βασίλισσα" όμως ο Ρίβερς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, κέρδισε φάουλ από τον Περπέρογλου, ευστόχησε στη συμπληρωματική βολή και έστειλε τη διαφορά στο +5 (18-13, 7'40") για πρώτη φορά στον αγώνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Τόμας Ερτέλ. Ο Γάλλος γκαρντ έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης της Εφές, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 7 ασίστ. Κύριοι αποδέκτες; Ο Σάριτς και ο Λάσμε για τους Τούρκους που έβγαλαν ενέργεια και προηγήθηκαν με +11 (27-38, 16'29") με καλάθι του Ερτέλ! Η Ρεάλ δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ, αντίθετα μείωσε σε 35-38 με δυο σερί τρίποντα των Γιούλ, Φερνάντεθ πριν ο Σάριτς διαμορφώσει το 35-43 του ημιχρόνου.

Εν συνεχεία, το τρίποντο... παραλήρημα του K.C. Ρίβερς αποκατέστησε την τάξη για τους Μαδριλένους που, στο μεταξύ, περιόρισαν τον Τόμας Ερτέλ. Ο Αμερικανός έκανε το 53-48 πίσω από τα 6.75 κι εν συνεχεία πέτυχε δυο "κολλητά" τρίποντα για το 59-51 της Ρεάλ στο 27'51", φτάνοντας έτσι τους 18 πόντους με 5/6 τρίπ. σε αυτό το διάστημα! Η διαφορά στα ριμπάουντ έδωσε περισσότερες ευκαιρίες στη "Βασίλισσα" που προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (63-53, 30'41"), με τον Νοτσιόνι!

Η Εφές έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει όταν ο Οσμάν μείωσε σε 66-60 στα 6'37" για τη λήξη του αγώνα όμως η Ρεάλ "έχτισε" ξανά διψήφια διαφορά, με τον Ροντρίγκεθ να διαμορφώνει το 78-63 και να "κλειδώνει" ουσιαστικά το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 35-43, 61-53, 80-71.