Πρώτη νίκη για Μπάμπεργκ και Ζήση

Η Μπάμπεργκ επικράτησε της Νταρουσάφακα με 86-76 στην Brose Arena και πέτυχε την πρώτη της νίκη στην εφετινή Euroleague. Διαβάστε τον απολογισμό του Νίκου Ζήση.

Η Μπάμπεργκ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Euroleague 2015-16 μετά το 86-76 επί της πρωτάρας Νταρουσάφακα στην Brose Arena. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Τούρκους κι έφτασε στην εύκολη νίκη.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Σε ό,τι αφορά τον Νίκο Ζήση, ο διεθνής γκαρντ της Μπάμπεργκ τελείωσε το ματς με 10 πόντους (3/4 βολ., 2/5 δίπ., 1/2 τρίπ.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 3 κερδισμένα φάουλ σε 31'26" συμμετοχής.

Οι Γερμανοί ανέβαν στροφές στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και μετέτρεψαν το... εύθραυστο 13-12 (7'20") σε 20-12. Η Νταρουσάφακα αντέδρασε, μείωσε σε 22-20 (12'49") με τον Ρέντινγκ ωστόσο η Μπάμπεργκ άντεξε στην πίεση, έστειλε τη διαφορά στο +14 (36-22) ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ της 36-27 αφού το δίδυμο των Σαβάς, Γκόρντον μείωσε το σκορ για τους Τούρκους.

Εν συνεχεία η Νταρουσάφακα προσπάθησε να βρει λύσεις με το περιφερειακό σουτ όμως ο Γιάνις Στρέλνιεκς πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 50-36. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (56-47, 27'45") με μπροστάρη τον Τζαμόν Γκόρντον όμως ο Στρέλνιεκς σκόραρε εκ νέου, για το 67-56 στο 30'.

H Nταρουσάφακα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο τέλος όμως ο (κορυφαίος της Μπάμπεργκ) Γιάνις Στρέλνιεκς πέτυχε δυο "κολλητά" τρίποντα (75-59) κι έδωσε τη σκυτάλη στον Γουόναμεϊκερ, ο οποίος έκανε το 84-69 στα 1'58" για τη λήξη και κλείδωσε ουσιαστικά την πρώτη νίκη για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι στην εφετινή Euroleague.