Περίπατος για Ούνιξ

Η Ούνιξ Καζάν ήταν καταιγιστική απέναντι στην Ολίμπια Λουμπλιάνας (81-51), σημειώνοντας την τρίτη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Η Ούνιξ Καζάν πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Ολίμπια Λουμπλιάνας, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 81-51.

Οι Ρώσοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό τους και κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στο συγκρότημα του Σάσο Φιλιπόφσκι.

Οι Σλοβένοι, πάντως ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-20 για να βρεθούν πάντως πίσω στο ημίχρονο με 39-34.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ούνιξ Καζάν θα επιβάλει τον ρυθμό της, πραγματοποιώντας μάλιστα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 22-5 για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 81-51.

Για τους Ρώσους ο Τέρελ Λίντεϊ σημείωσε 22 πόντους, ενώ ο Μάικ Ουίλκινσον σταμάτησε στους 20. Από την Ολίμπια ο Βάρντα ήταν ο μοναδικός παίκτης που πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων, σταματώντας στους 13.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-34, 61-39, 81-51.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λίντεϊ 22(2), Γκολοβίν 5(1), Ζαμάνσκι, Σαμοϊλένκο 5(1), Πασούτιν, Βερεμένκο 11, Γκριρ, Ζεβροσένκο 2, Γκουμπάνοφ 2, ΜακΚάρτι 6(1), Ντόμερκαντ 8(2), Ουίλκινσον 20(4).

Ολίμπια Λουμπλιάνας (Φιλιπόφσκι): Τσάπιν 3(1), Ρόθμπαρτ 5(1), Μπλάζιτς 3(1), Τόμπσον 2, Γούντσαϊντ 8(1), Μούριτς, Σαλίν 2, Γκριν 8(2), Βάρντα 13(1), Μάρκοτα 4, Μπέρτανς 3(1).