Πέρασε από το Κάουνας η Ούνικς

Με το δίδυμο των Λάνγκφορντ-Παραχούτσκι να σημειώνει 50 πόντους, η Ούνικς Καζάν επέστρεψε από το -11 στην 4η περίοδο και επιβλήθηκε με 88-80 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Σε ένα παιχνίδι πραγματικό... ρόλερ-κόστερ, η Ούνικς Καζάν πήρε μία σημαντική νίκη επί της Ζαλγκίρις με 80-88 εκτός έδρας και την "έπιασε" στην βαθμολογία, αφού πλέον αμφότερες έχουν ρεκόρ 5-9.

Η Ζαλγκίρις και η Ούνικς Καζάν πρόσφεραν ένα... χορταστικό παιχνίδι στον κόσμο, όπου οι διψήφιες διαφορές που έπαιρναν και η μία και η άλλη δεν είχαν... καμία σημασία. Με το σκορ όμως να πηγαίνει... ψηλά, ήταν δεδομένο ότι το πλεονέκτημα θα το είχε η ομάδα που έχει συνηθίσει να παίζει σε ψηλά σκορ. Και αυτή είναι η Ούνικς Καζάν, η οποία στο τέλος απλώς είχε περισσότερες λύσεις.

Ο MVP

Το σχετικό βραβείο κανονικά θα έπρεπε να μοιραστεί στον Άρτ Παραχούτσκι (24 πόντοι με 10/11 δίποντα, 4/5 βολές και 4 ριμπάουντ) και τον Κιθ Λάνγκφορντ (26 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα). Τελικά ωστόσο το παίρνει, έστω και στο... νήμα ο Αμερικανός, που σημείωσε πολλά μεγάλα σουτ, ενώ είχε και καλύτερο ranking (36 έναντι 30 του σέντερ της ομάδας).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Ούνικς είχε 9/20 τρίποντα (45%) και 22/35 δίποντα (62.9%(, την ίδια στιγμή που η Ζαλγκίρις είχε από την πλευρά της 5/17 τρίποντα (29.4%) και 25/45 δίποντα (55.6%). Με την διαφορά στα ποσοστά να είναι τέτοια, ήταν δύσκολο να ηττηθεί η Ούνικς. Κι ας ήταν ντέρμπι το παιχνίδι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα της Ούνικς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν με ένα επιμέρους σκορ 14-1 μετέτρεψε το 69-58 εναντίον της σε 70-72 υπέρ της. Με το παιχνίδι να πηγαίνει έκτοτε στον πόντο, ήταν δεδομένο πως θα κέρδιζε η ομάδα με τις μεγαλύτερες προσωπικότητες. Και αυτή η ομάδα ήταν η Ούνικς, η οποία έχει στην σύνθεσή της έναν από τους καλύτερους παίκτες στην Ευρώπη (Λάνγκφορντ), ο οποίος και βγήκε μπροστά στο τέλος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ούνικς ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας γρήγορα-γρήγορα με 6-16 και 10-20. Η Ζαλγκίρις ωστόσο αντέδρασε κάπου εκεί και έκλεισε την πρώτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 9-3, μειώνοντας σε 19-23. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με 21-28, αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε άμεσα με ένα σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 30-28. Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι και παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 46-43.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σχετικά... ήρεμα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Τότε όμως ήταν που ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβασαν το τέμπο τους και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ15-4, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με "αέρα" 11 πόντων (69-58). Όπως αποδείχθηκε ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό. Κι αυτό γιατί η Ούνικς αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο και χάρη σε ένα τρελό επιμέρους σκορ 14-1 πέρασε μπροατά με 70-72, κάνοντας... ροντέο το παιχνίδι, με τον Λάνγκφορντ στην συνέχεια να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο και να κάνει το σκορ 78-82, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι σε εκείνο το σημείο.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 46-43, 69-58, 80-88