Πέντε λεπτά έφταναν στον Παναθηναϊκό, 82-71 τη Μάλαγα

Σε ένα παιχνίδι που "μύριζε" έκπληξη για τρία δεκάλεπτα, ο Παναθηναϊκός Superfoods κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα (82-71) και να διατηρηθεί στην πρώτη τετράδα της κατάταξης. Κορυφαίοι οι Νικ Καλάθης και Τζέιμς Γκιστ, καθοριστικός στα τελευταία λεπτά ο Νίκος Παππάς.

Για τρεις περιόδους, ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν κατώτερος του αναμενομένου, σε σημείο που το παιχνίδι με την Ουνικάχα Μάλαγα "μύριζε" έκπληξη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, ο Νίκος Παππάς πέτυχε συνεχόμενα προσωπικά καλάθια, έδωσε την απαιτούμενη επιθετική ώθηση στο "τριφύλλι" και το οδήγησε στην πέμπτη σερί νίκη του στην EuroLeague (82-71), που το διατηρεί στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Διαβάστε εδώ την κριτική των 12 που χρησιμοποίησε ο Τσάβι Πασκουάλ

Παρότι στο α' δεκάλεπτο, οι "πράσινοι" είχαν διάθεση και ενέργεια, δεν βρήκαν εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να ξεφύγουν στο σκορ. Αν δεν υπήρχε, μάλιστα, η αποτελεσματικότητα του Τζέιμς Γκιστ στα σουτ δύο πόντων, ενδεχομένως το πρόβλημα να ήταν πολύ μεγαλύτερο στην ανάπαυλα, από το -3 (32-35). Οι γρήγορες επιστροφές των φιλοξενούμενων είχαν περιορίσει σημαντικά τους αιφνιδιασμούς του "τριφυλλιού", το οποίο -εκτός όλων των άλλων- είχε 6/19 σουτ στο β' δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο έχασε τα ηνία.

Στο γ' δεκάλεπτο, ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης, η οποία πάντως δεν ήταν αρκετή. Ο ομογενής πλεϊμέικερ σημείωσε 14 πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά και πάλι δεν υπήρχε ανταπόκριση. Τα 7/21 τρίποντα (έναντι των 8/16 της Ουνικάχα Μάλαγα) δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, με το "Χ" (54-54) του 30ου λεπτού να σηματοδοτεί το... θρίλερ της τελευταίας περιόδου.

Διαβάστε εδώ για τον Τζέιμς Γκιστ που ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του

Ο Κάρλος Σουάρεθ των 4/13 τριπόντων μέχρις απόψε στην EuroLeague, έβλεπε το αντίπαλο καλάθι σαν... βαρέλι. Σε σημείο που σκόραρε με τετράποντο για το +1 (57-58) της Ουνικάχα Μάλαγα στο 32'. Από εκεί κι έπειτα όμως, ο Νίκος Παππάς πήρε την ευθύνη, πέτυχε δέκα πόντους μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και αποτέλεσε τον λόγο που ο Παναθηναϊκός Superfoods ένιωσε για πρώτη φορά... άνετος στο παιχνίδι (74-64 στο 37').

Το προβάδισμα των γηπεδούχων δεν απειλήθηκε έκτοτε, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να φτάνει στις πέντε σερί νίκες και να εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, μία εβδομάδα πριν δώσει ένα αρκετά σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι, με τη Ζάλγκιρις (7/12, 20:00).

Ο MVP

Μπορεί ο τίτλος να "κοπεί" στα τρία. Ο Τζέιμς Γκιστ (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Νικ Καλάθης (16 πόντοι, 12 ασίστ) ήταν αυτοί που έκαναν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς στο παιχνίδι, αλλά εκείνος που έδωσε το "κάτι παραπάνω" για να ξεφύγει το "τριφύλλι" στο σκορ ήταν ο Νίκος Παππάς, που σημείωσε 9/11 πόντους του στην τελευταία περίοδο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ολοκλήρωσε τη γ' περίοδο με 7/21 τρίποντα, γεγονός που δεν τον βοηθούσε στο παιχνίδι. Με 6/10 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, κατάφερε να ξεφύγει από τις κακοτοπιές και να πάρει τη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Την στιγμή που ο Κάρλος Σουάρεθ έβαλε το τετράποντο για το +1 (57-58 στο 32') της Ουνικάχα Μάλαγα, ήταν σαν να γύρισε ο διακόπτης για τον Παναθηναϊκό Superfoods. Δύο κλεψίματα, τέσσερα προσωπικά καλάθια του Νίκου Παππά και μέσα σε πέντε λεπτά το παιχνίδι ήρθε τούμπα, με το +10 (74-64) του 37ου λεπτού να μην απειλείται στη συνέχεια από τους παίκτες του Τζοάν Πλάθα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Για ακόμη μία φορά, ο κόσμος των "πρασίνων" έκανε αισθητή την παρουσία του στο ΟΑΚΑ, αφού σε αυτό βρέθηκαν 10.114 φίλοι του "τριφυλλιού".

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Χορντόφ (Κροατία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 32-35, 54-54, 82-71.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 15 (3), Παππάς 11 (2), Ντένμον, Γκιστ 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 4 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 7 (2), Καλάθης 16 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Αντετοκούνμπο.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 8, Ντίαθ 3, Σάλιν, Ντίεθ 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 12 (2), Νέντοβιτς 16 (3), Μπρουκς (0/7 σουτ), Όγκουστιν 9, Σουάρεθ 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Μούσλι 6.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 18/38 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 7/9 βολές, 31 ριμπάουντ (19+12), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Ουνικάχα Μάλαγα: 16/37 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 12/15 βολές, 29 ριμπάουντ (20+9), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα ο Παναθηναϊκός Superfoods δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Ζάλγκιρις (7/12, 20:00), ενώ η Ουνικάχα Μάλαγα θα δώσει ισπανικό εμφύλιο με αντίπαλο την Μπασκόνια στη Fernando Buesa Arena (7/12, 21:30).