Παράσταση της Φενέρμπαχτσε με καθοριστικό Σλούκα

Η Φενέρμπαχτσε ξεπέρασε το κακό πρώτο δεκάλεπτο, εκτέλεσε τη Μακάμπι πίσω από τα 6,75μ. και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 87-73. Πολύ καλός ο Κώστας Σλούκας.

Ήταν να μην πάρει φόρα η Φενέρμπαχτσε... Η τουρκική ομάδα ζορίστηκε ουσιαστικά ένα δεκάλεπτο με αντίπαλο τη Μακάμπι, αφού είχε πατημένο το πόδι στο γκάζι από εκεί και πέρα, με αποτέλεσμα να νικήσει τη Μακάμπι 87-73, σπάζοντας παράλληλα ένα σερί τριών ηττών στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Φενέρμπαχτσε, η οποία κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (38 έναντι 32 της Μακάμπι), μοίρασε 22 ασίστ (τις 13 στο πρώτο ημίχρονο) και υπέπεσε σε μόνο 6 λάθη σε όλο το παιχνίδι! Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έπαιξε υποδειγματικό μπάσκετ μετά το πρώτο δεκάλεπτο και για την ακρίβεια μετά το σημείο που η Μακάμπι ξέφυγε με τη μέγιστη διαφορά στο σκορ (18-26 στο 13').

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-0 (28-26 στο 15'), έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα εννέα πόντων (45-36) και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης δεν απειλήθηκαν ποτέ από τη Μακάμπι. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +21 για την Φενέρμπαχτσε (72-51 στο 29') και δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 12, σε ένα εύκολα βράδυ για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Ο MVP

Ο Μάρκο Γκούντουριτς έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του σε επίπεδο EuroLeague. Ου μην και την κορυφαία. Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο και τελείωσε το παιχνίδι με 23, αριθμός που ισοδυναμεί με προσωπικό ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση. Ο Γκούντουριτς είχε 5/6 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και το μεγαλύτερο Index Rating μεταξύ όλων των παικτών (+29).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η δεύτερη περίοδος αποτέλεσε την αρχή του τέλους για τη Μακάμπι. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η Φενέρ επικράτησε με επιμέρους 29-15, έχοντας 6/11 δίποντα και 4/4 τρίποντα, την ώρα που η Μακάμπι είχε συνολικά 6/16 σουτ. Καθοριστική ήταν η παρουσία του Κώστα Σλούκα στη δεύτερη περίοδο, καθώς πρόλαβε να έχει 8 πόντους και 5 ασίστ στα πρώτα 8,5 λεπτά που πάτησε το παρκέ.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Φενέρμπαχτσε είχε 7/8 τρίποντα από το 11' έως το 25'. Η ευστοχία της τουρκικής ομάδας από μακρινή απόσταση της επέτρεψε να ανοίξει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Sellout δημιούργησαν οι 10.909 θεατές που βρέθηκαν στο κατάμεστο "Ούλκερ Σπορτς Χολ".

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Λάτισεβς (Λετονία), Πάστουσιακ (Πολωνία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 45-36, 74-56, 87-73.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 5 (7 ριμπάουντ), Μέλι 3, Μαχμούτογλου, Γουόναμεϊκερ 8, Σλούκας 12 (5ασ.), Νάναλι 9, Γκούντουριτς 23 (5/6 τρίποντα), Βέσελι 11, Κάλινιτς, Ντίξον, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 16 (3/3β., 2/5δ., 3/3τρ.).

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 12, Ρολ 5, Κέιν 7, Τάιους 2, ΝτιΜπαρτολομέο 6, Κοέν, Κόουλ 6, Μπόλντεν 12 (7 ριμπάουντ), Παραχούσκι 8 (7 ριμπάουντ), Ζούσμαν 2, Τζάκσον 13.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/43 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 14/19 ελεύθερες βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 22/44 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 5/8 ελεύθερες βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε ταξιδεύει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει την Πέμπτη (22/3) τον Ερυθρό Αστέρα στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Μακάμπι θα υποδεχτεί την ίδια ημέρα τον Παναθηναϊκό.