Παναθηναϊκός - Μπασκόνια 100-68: Pitino's Way

EUROKINISSI

Με την αύρα του Ρικ Πιτίνο να... γεμίζει το ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Μπασκόνια (100-68) για να σκορπίσει ενθουσιασμό και να φτάσει τις τρεις σερί νίκες στην EuroLeague.

Η τρίτη σερί νίκη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στην EuroLeague συνδυάστηκε από το "ξέσπασμα" του Τζίμερ Φρεντέτ στην επίθεση και την αύρα του Ρικ Πιτίνο που ξεχείλιζε το ΟΑΚΑ. Το τριφύλλι έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Μπασκόνια (100-68) για να συνεχίσει την ανοδική του πορεία, μία εβδομάδα πριν από το πρώτο συναπάντημα της σεζόν με αντίπαλο τον Ολυμπιακό -στο ίδιο γήπεδο (6/12, 21:30).

Η ένταση στην άμυνα και η αυτοπεποίθηση με την οποία εκτελούσαν οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ήταν τα δύο στοιχεία που έκαναν τη διαφορά, με το προβάδισμα των γηπεδούχων να εκτοξεύεται στο τρίτο δεκάλεπτο, εν μέσω αποθέωσης και... συνθημάτων για τον νέο προπονητή του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Ο MVP

Ο Τζίμερ Φρεντέτ ένιωθε καλά απόψε, το έδειξε από νωρίς και το επιβεβαίωσε κάθε δευτερόλεπτο στα 28'29'' που βρέθηκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ απέναντι στην Μπασκόνια. Ο 30χρονος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (με 4/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 1/1 βολή), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Γεμάτη εμφάνιση, που σκόρπισε ενθουσιασμό στον κόσμο και την ακόλουθη αποθέωση από τους 11.945 που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η αυτοπεποίθηση των γηπεδούχων ξεχείλιζε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, κάτι που αποτυπώνεται στα ποσοστά τους σε τρίποντα (46.4%) και βολές (94.4%). Κι ας έχασαν 17 αμυντικά ριμπάουντ, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έβαλαν θετικό πρόσημο στην αποψινή βραδιά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, είχε ρυθμό στην επίθεση, αλλά στο πίσω μέρος του παρκέ τα προβλήματα ήταν πολλά. Κι είχαν να κάνουν κυρίως με το ριμπάουντ. Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ακούμπησαν πολύ την μπάλα στο low post (κυρίως με τον Τόρνικε Σενγκέλια), κυριάρχησαν στον αέρα (8 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο) και είχαν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν πως το -3 (20-17) της πρώτης περιόδου τους αδικούσε. Ας όψονται τα απογοητευτικά ποσοστά τους σε δίποντα (5/16) και βολές (1/6) γι αυτό.

Την ίδια ώρα, ο Ρικ Πιτίνο άλλαζε διαρκώς πρόσωπα και σχήματα για να διατηρήσει την ένταση στην άμυνα, είχε όμως ένα σημαντικό πρόβλημα να διαχειριστεί καθώς από το 8' της αναμέτρησης, ο Ιωάννης Παπαπέτρου και ο Γουέσλι Τζόνσον είχαν από δύο φάουλ.

Μόλις οι πράσινοι έλεγξαν την κατάσταση στο αμυντικό ριμπάουντ, αυτόματα άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης. Η ισπανική ομάδα σκόραρε με μεγάλη δυσκολία, με τον Παναθηναϊκό να είναι συνεπής τόσο από κοντά όσο κι από μακριά, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +11 (39-28) στο 17ο λεπτό του αγώνα. Το διψήφιο προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα (46-36), με τους 10/11 παίκτες που είχαν περάσει στο παρκέ, να σκοράρουν εντός παιδιάς. Όσο για την Μπασκόνια; Χωρίς επιθετικό ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο και με τον Τόρνικε Σενγκέλια να έχει 2/7 σουτ και 1/2 βολές, ήταν δύσκολα τα πράγματα...

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο συνδυασμός της ουσίας με το θέαμα. Η άμυνα συνέχισε να είναι σε καλά επίπεδα, η επίθεση ήταν αυτή που "πήρε φωτιά"! Ο Τζίμερ Φρεντέτ ένιωθε τόσο καλά, που δεν δίστασε να εκτελέσει (και να σκοράρει) από το... logo του ΟΑΚΑ. Μ' αυτά και μ' αυτά, η διαφορά έφτασε στο +21 (72-51) για το τριφύλλι, με τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να παίζουν λυσσαλέα άμυνα και να βλέπουν το ισπανικό καλάθι σαν βαρέλι. Απόδειξη τα 11/18 σουτ που είχαν στην περίοδο.

Από εκεί και πέρα, όλα ήταν τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να παίζουν με το πόδι στο γκάζι, την ώρα που οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έμοιαζαν τόσο απογοητευμένοι, που έκαναν πολλές λανθασμένες επιλογές και άστοχα σουτ. Γι αυτό κιόλας, το ελληνικό προβάδισμα έφτασε μέχρι το +30 (91-61) με 4'11'' για το τέλος.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους πράσινους (που απόψε φορούσαν τη μαύρη εμφάνιση), να θριαμβεύουν και να συνδυάζουν τη νίκη με μία σπουδαία διαφορά (100-68), που μπορεί να φανεί χρήσιμη στην πορεία της regular season.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν 11.945 φίλοι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, που απόλαυσαν την εμφάνιση της αγαπημένης τους ομάδας. Το όνομα του Ρικ Πιτίνο έγινε από νωρίς σύνθημα στα χείλη τους, κι επαναλήφθηκε πολλάκις στη διάρκεια του σαρανταλέπτου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ - Λάτισεβς - Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 15 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φρεντέτ 21 (4/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλάθης 12 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 4 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιόπ, Φολ 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Στάουσκας 12 (0/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα), Σενγκέλια 11 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σιλντς 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα 4 (0/3 τρίποντα), Έρικ 9 (4/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/41 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 17/18 βολές, 39 ριμπάουντ (28+11), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Μπασκόνια: 19/41 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 6/14 βολές, 36 ριμπάουντ (19+17), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο πρώτο ντέρμπι της φετινής σεζόν (6/12, 21:30), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Αναντολού Εφές (6/12, 22:00).

Photo Credits: Eurokinissi