Ούνιξ Καζάν - Γαλατάσαραϊ 72-61

Η Ούνιξ Καζάν ξεπέρασε το εμπόδιο της Γαλατάσαραϊ με 72-61, σημειώνοντας την πέμπτη της νίκη και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στο Top-16 (video).

Η Ούνιξ Καζάν πέτυχε την πέμπτη της νίκη στην Ευρωλίγκα και τέταρτη διαδοχική, αυτή την φορά απέναντι στην Γαλατάσαραϊ με 72-61.

Οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν ηττήθηκαν τελευταία φορά στην Ευρωλίγκα στις 2 Νοεμβρίου, εντός έδρας από την Μπαρτσελόνα με 93-65 και από τότε πραγματοποιούν εμφατικές εμφανίσεις που συνοδεύονται πάντα από τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι, πάντως στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23-21, όμως κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με... οριακό προβάδισμα (35-34).

Στη συνέχεια η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε, με τους Ρώσους να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα τέταρτο συνεχόμενο και πέμπτο συνολικά στην διοργάνωση με 72-61. Από τους νικητές ο Τέρελ Λίντεϊ σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Χένρι Ντόμερκαντ είχε 13. Οι Ρώσοι πλέον βρίσκονται με το... ένα πόδι στη φάση των 16 της Ευρωλίγκας.

Για την Γαλατάσαραϊ ο Γιάκα Λάκοβιτς σημείωσε 12 πόντους, ευστοχώντας και σε δύο τρίποντα, ενώ ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Τζαμόντ Γκόρντον σταμάτησε στους 8.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 35-34, 57-49, 72-61.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λίντεϊ 17(1), Σαμοϊλένκο 3(1), Πασούτιν 5(1), Βερεμένκο 11, Γκριρ 12(2), Ζεβροσένκο 2, ΜακΚάρτι, Ντόμερκαντ 13(1), Ουίλκινσον 9(3).

Γαλατάσαραϊ (Μαχμουτί): Σιπ 7(1), Λάκοβιτς 12(2), Κοκσάλ 1, Σούμπερτ 9(3), Ασίκ, Άντριτς 6, Πατσούλια 5, Αλντεμίρ 2, Γκόρντον 8(1), Σονγκάιλα 4, Αρσλάν 2, Οζέρ 5(1).