Ολυμπιακός - Λαμποράλ Κούτσα 76-64

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως χάρη σε έναν εξαιρετικό Βασίλη Σπανούλη (27π.) ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε τη νίκη με 76-64.

Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να χάνουν μέχρι και 11 πόντους (30-41), όμως ανέτρεψαν την κατάσταση και παρέμειναν αήττητοι, επικρατώντας με 76-64.

Για να έρθει η ανατροπή, όμως, έπρεπε να "πάρει φωτιά" ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν εντυπωσιακός και με 27 πόντους "έκανε κομμάτια" την άμυνα των Βάσκων. Από κοντά σε εμφάνιση και ο Οθέλο Χάντερ (14 πόντοι). Εξαιρετικά άστοχοι οι Βάσκοι, στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν 1/13 σουτ!

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του Γιάννη Σφαιρόπουλου

Όσα είπαν οι Μάντζαρης και Πέτγουεϊ

Οι Βάσκοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και από το ξεκίνημα της αναμέτρησης πήραν προβάδισμα χάρη στους Κοζέρ, Σαν Εμετέριο και Μπέγκιτς (2-7, 2'). Αυτή η εξέλιξη αφύπνισε τους γηπεδούχους. Η άμυνα άρχισε να ανεβάζει στροφές, ο Ντάρντεν, μαζί με τους Σπανούλη και Πέτγουεϊ, ανέλαβε δράση και οι ρόλοι αντιστράφηκαν (10-9, 5'). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν ξέφυγαν από το πλάνο τους. Τιγί και Μπέγκιτς "χτύπησαν" κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα το προβάδισμα να αλλάξει -εκ νέου- χέρια (11-13, 7').

Κάπου εκεί έκανε και την εμφάνισή του ο Ντάβις Μπέρτανς, ο οποίος με μεγάλο σουτ ανέβασε ξανά τη διαφορά (11-16). Όχι για πολύ, όμως. Ο Σπανούλης "συνδέθηκε" με το καλάθι, οι βολές έμπαιναν (μέχρι 1'40'' για το τέλος της περιόδου οι Πειραιώτες μετρούσαν 2/6 βολές), η άμυνα παρέμενε αποτελεσματική και κάπως έτσι τα δεδομένα άλλαξαν ξανά (17-16, 9'). Το φινάλε της περιόδου δεν ήταν αυτό που περίμεναν οι γηπεδούχοι. Οι πρώτοι πόντοι του Μάικ Τζέιμς έδωσαν ξανά προβάδισμα στους Βάσκους (17-18), το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Επέβαλαν τον ρυθμό τους οι Βάσκοι

Τα γκαρντ των φιλοξενούμενων ήταν ορεξάτα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Ντάριους Άνταμς ήταν "on fire", ο Τζέιμς τον ακολούθησε και τα πράγματα συνεχίστηκαν από εκεί που είχαν σταματήσει (19-26, 13'). Οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασαν τη διαφορά στους 8 πόντους, χάρη σε προσπάθειες των Μπέρτανς και Τίλι (23-31, 16'). Ο Χάντερ προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, όμως ο Τίλι ήταν "ζεστός (25-33 στο 16').

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα μέσα από αλλαγές, όμως αποτέλεσμα δεν ερχόταν. Τουναντίον, η Λαμποράλ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και χάρη στον πρώτο πόντο του Άιβερσον (2/4 βολές) ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (25-35, 18'). Ο Πέτγουεϊ με το πρώτο εύστοχο τρίποντο της ομάδας του στο παιχνίδι έδειξε πως υπάρχει ακόμα "σφυγμός" (28-35, 19'). Ο Ντάριους Άνταμς, ωστόσο, παρέμενε αποτελεσματικός και έγραψε το 28-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να "πληρώνει" την αστοχία του (9/31 σουτ) και τα χαμένα ριμπάουντ (15 έναντι 23).

Σπανούλης "on fire"

Ο Τορνίκε Σενγκέλια έδειξε το ταλέντο του στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, για να εκτοξεύσει στους 11 πόντους τη διαφορά (30-41, 21'). Ένα επί μέρους 5-0 από Σπανούλη και Πέτγουεϊ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (35-41, 22'). Ο "δαιμόνιος" Ντάριους Άνταμς, όμως δεν σταματούσε και μετά το κλέψιμο που έκανε στον Μάντζαρη ανέβασε εκ νέου σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (35-45 στο 24'). Εκεί δεν έμεινε για πολύ όμως. Ο Σπανούλης είχε πάρει φόρα, ο Ντάρντεν τον ακολούθησε και ο Ολυμπιακός επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα (40-45, 25'). Ο Σενγκέλια, ωστόσο, είχε πάρει επί προσωπικού το παιχνίδι και με δικές του προσπάθειες (8 πόντοι σε 6 λεπτά στο δεύτερο μέρος) διατήρησε τη διαφορά (43-49, 26').

Την απάντηση στο επιθετικό κρεσέντο του Γεωργιανού έδωσε ο Βασίλης Σπανούλης. Ο "Kill Bill" με 7 προσωπικούς πόντους έκανε ντέρμπι το παιχνίδι (50-51, 28') και παράλληλα, ξεσήκωσε για τα καλά το ΣΕΦ! Τα πράγματα άλλαξαν άρδην λίγο αργότερα. Ο Χάντερ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μάντζαρη και έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό μετά από ώρα (52-51, 1'26'' για το τέλος της τρίτης περιόδου). Το καλάθι του Σπανούλη ανέβασε -προσωρινά- τη διαφορά (54-51, 29'). Ο Κόλτον Άιβερσον, όμως έδωσε ξανά λύση στην επίθεση της ομάδας του και μείωσε σε 54-53. Η διαφορά του ενός πόντου διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε της περιόδου.

"Καυτός" Σπανούλης, "κρύοι" Βάσκοι

Τα δεδομένα είχαν αλλάξει για τα καλά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Όλα, βέβαια ξεκίνησαν από την άμυνα, εκεί όπου οι γηπεδούχοι "πετούσαν φωτιές". Λοτζέσκι και Χάντερ έδωσαν λύσεις στην επίθεση και η διαφορά "χτίστηκε" (59-53. 32'). Οι Βάσκοι συνέχισαν να τα "σπάνε" (0/3 σουτ στο πρώτο τρίλεπτο), ο Λοτζέσκι είχε πάρει μπρος και η διαφορά αυξανόταν (62-53, 33'). Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη. Η αστοχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε (0/6 σουτ μέχρι το 34'42''), οι Χάντερ και Σπανούλης ήταν "καυτοί" και τα πράγματα γίνονταν όλο και πιο απλά (67-53 στο 35'). Οι πρώτοι πόντοι των Βάσκων στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθαν 4'31'' πριν το φινάλε, δια χειρός Μπέγκιτς, από τη γραμμή των βολών (67-55). Είχαν προηγηθεί 0/7 σουτ!

Αυτό καθόλου δεν απασχολούσε τους Πειραιώτες, οι οποίοι ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά με τον Χάντερ (70-55, 36'). Η αστοχία από πλευράς Λαμποράλ συνεχίστηκε (0/10 σουτ), με τους Βάσκους να βρίσκουν πόντους μόνο από βολές (70-57 με Μπέγκιτς στο 37'). 99 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Σπανούλης με τον 27ο πόντο του στο παιχνίδι ¨σφράγισε" τη νίκη (72-57), με το κοινό να τον αποθεώνει! Χρειάστηκε να περάσουν 9 λεπτά για να πετύχει σουτ η Λαμποράλ, με τον Χάνσμπρο να μειώνει σε 72-62. Μέχρι το τέλος της περιόδου δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 76-64 και να συνεχίζει αήττητος την πορεία του στο Top 16.

Δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 54-53, 76-64