Ο Γκούντουριτς "εκτέλεσε" την Ούνικς στο Βελιγράδι

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Ούνικς Καζάν με 83-65, έχοντας για MVP τον "εκτελεστή" Γκούντουριτς (18π, 4/5τρ) και οι Σέρβοι ετοιμάζονται για τον "τελικό" πρόκρισης στην Πόλη με την Νταρουσάφακα.

Για την προτελευταία αγωνιστική της EuroLeague, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Ούνικς Καζάν με 83-65 και παρέμεινε στην 8η θέση της κατάταξης, έχοντας ρεκόρ 16-13. Δεν έχει όμως εξασφαλίσει την πρόκριση στα playoffs και την ερχόμενη βδομάδα θα ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για τον "τελικό" κόντρα στην Νταρουσάφακα, καθώς όποια ομάδα επικρατήσει θα πάρει το "εισιτήριο" στους "8".

Ο ΜVP της αναμέτρησης

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Σέρβος γκαρντ/φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 18 πόντους με 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, δίνοντας μεγάλη επιθετική ώθηση στον Ερυθρό Αστέρα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με +17 (66-49) στο 33' και από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η Ούνικς δεν είχε δυνάμεις ώστε να αντιδράσει.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 11/19 τρίποντα (57.9%) που μέτρησε ο Ερυθρός Αστέρας, με τους Σέρβους να βάζουν μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, κυρίως με τον "καυτό" Μάρκο Γκούντουριτς (4/5τρ).

Το ματς

Ο Λάνγκοφρντ, ο οποίος ξεπέρασε τους 2.000 πόντους στην EuroLeague, έκανε το σκορ 2-9 στο 3', με τον Μπιέλιτσα στην συνέχεια να μειώνει σε 8-10. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ρώσους να προηγούνται με σκορ 10-14, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό.

Στην δεύτερη περίοδο, όμως, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε... φωτιά στην επίθεση, σημειώνοντας 30 πόντους. Ο Λάνγκφορντ στο 14' έκανε το σκορ 19-22, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους. Με ένα σερί 10-0, ύστερα από τρίποντο του Γκούντουριτς και πόντους από τους Κούζμιτς και Γόλτερς, οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 29-22 στο 16'. Ο Σιμόνοβιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 37-29, με το 40-31 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ερυθρός Αστέρας με τον Σιμόνοβιτς έφτασε στο +9 (44-35), αλλά ακολούθως Κόλομ και Λάνγκφορντ, μείωσαν σε 44-43 στο 25', με τους γηπεδούχους να έχουν μπλοκάρει στην επίθεση. Ο Παραχούσκι έφερε το σκορ στα ίσα (49-49), Τζένκινς και Γόλτερς έδωσαν... ανάσα (55-49) στους Σέρβους στο 29', με το 57-49 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς. Με σερί πόντους από τους Μπιέλιτσα και Γκούντουριτς, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +17 (66-49) στο 33', με την Ούνικς να μην έχει δυνάμεις να αντιδράσει. Ο Γκούντουριτς με 4/5 τρίποντα στο ματς εκτόξευσε την διαφορά στο +23 (78-55), με του Σέρβους στο τέλος να φτάνουν εύκολα στην νίκη με 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 40-31, 57-49, 83-65.