Ο ασταμάτητος Σενγκέλια "βύθισε" κι άλλο τη Μπαρτσελόνα

Αν και πέταξε στα σκουπίδια προβάδισμα 25 πόντων, η Μπασκόνια επικράτησε της Μπαρτσελόνα (85-82) και την έβαλε ακόμη πιο βαθιά στα προβλήματά της.

Η αλήθεια είναι πως η Μπαρτσελόνα έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή της σεζόν. Είναι όμως επίσης αλήθεια πως η Μπασκόνια έφτασε μια ανάσα από την "αυτοκτονία". Με προβάδισμα 25 πόντων στο 28', θα περίμενε κανείς πως οι Βάσκοι θα φτάσουν εύκολα στη νίκη, ωστόσο η ομάδα της Βιτόρια βρέθηκε στο φινάλε σε ρόλο... κυνηγού μέχρι να πάρει το θετικό αποτέλεσμα (85-82) σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Στο 7-7 πλέον οι Βάσκοι, στο 4-10 οι Καταλανοί που παρά την τρομερή τους προσπάθεια στα τελευταία δέκα λεπτά, έπεσαν ξανά στο καναβάτσο και βυθίστηκαν ακόμη περισσότερο στα προβλήματά τους.

Με τον Τορνίκε Σενγκέλια να κάνει ρεκόρ καριέρας σε πόντους και αξιολόγηση, η Μπασκόνια πίστεψε πως όλα είχαν κριθεί όταν έγραψε το 70-45 στο 28'. Ακολούθησε, όμως, ένα fast and furious διάστημα της Μπαρτσελόνα που με επί μέρους σκορ 11-37 όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά (81-82) με τρίποντα από τους Ρίμπας και Ναβάρο. Δυο βολές του Σενγκέλια και άλλες δυο του Χουέρτας έγραψαν το τελικό σκορ, με τον "Λα Μπόμπα" να αστοχεί στο τελευταίο σουτ που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο MVP

Ο Τορνίκε Σενγκέλια ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ στο πρώτο μέρος (20 πόντοι με 4/5 δίποντα και 4/4 τρίποντα), όχι τόσο καλός στο δεύτερο (4 πόντοι με 1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές), όμως στο τέλος της βραδιάς έγραψε ρεκόρ καριέρας και στο σκοράρισμα, αλλά και στην αξιολόγηση όπου μάζεψε 31 μονάδες σε 29:28 συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

10 ασίστ μοίρασε ο Μαρσελίνιο Χουέρτας, 7 τελικές πάσες έδωσε ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο που πρόσθεσε 11 πόντους και τρία τρίποντα (όλα στην τέταρτη περίοδο) στην στατιστική του. 32 καλάθια έβαλαν οι γηπεδούχοι (20 δίποντα και 12 τρίποντα), 32 έβαλαν και οι φιλοξενούμενοι (22 δίποντα και 10 τρίποντα).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Έτσι όπως εξελίχθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο (11-25 το επί μέρους σκορ του), κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Αν η Μπαρτσελόνα που προηγήθηκε με 81-82 έβγαζε την άμυνα στη φάση που ο Σενγκέλια κέρδισε το φάουλ και έβαλε τις βολές, θα είχε κερδίσει και θα είχε γράψει την ανατροπή της σεζόν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 12464 θεατές παρακολούθησαν από κοντά την αναμέτρηση!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Παστούσιακ (Πολωνία), Γκόντας (Ελλάδα)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 52-35, 74-57, 85-82

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Τίμα 10 (1), Βόιτμαν 3, Χουέρτας 4 (10 ασίστ), Μπομπουά 7 (1), Τζάνινγκ 7 (1), Γκρέιντζερ 8 (2), Πουαριέ 14 (7/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 8, Σενγκέλια 24 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 8, Ρίμπας 15 (5/6 τρίποντα), Χάνγκα 14, Ναβάρο 11 (0/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Ερτέλ 8 (1), Οριόλα 9 (1), Σάντερς 2 (1/6 σουτ), Κόπονεν, Κλαβέρ 2, Τόμιτς 11 (4/4 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μοερμάν 2 (0/4 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά Μπασκόνια: 20/37 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 9/10 βολές, 28 ριμπάουντ (23+5), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Μπαρτσελόνα: 22/42 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 8/12 βολές, 29 ριμπάουντ (16+13), 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 τάπες.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η Μπασκόνια θα παίξει την Παρασκευή 29/12 με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Βιτόρια, ενώ η Μπαρτσελόνα θα δοκιμαστεί την ίδια μέρα στη Μόσχα, απέναντι στη Χίμκι του πρώην προπονητή της.