Ντινάμο Σάσαρι - Ούνικς Καζάν 68-72

Η Ούνικς Καζάν είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκεια, είδε τον Ντέιβιντ Λόγκαν να προσπαθεί να γυρίσει... μόνος το παιχνίδι (17π.), όμως διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε τη νίκη με 68-72.

Από νίκη σε νίκη βαδίζει η Ούνικς Καζάν, με τον Εβγκένι Πασούτιν στον πάγκο. Οι Ρώσοι δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Σάσαρι, στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως πήραν τη νίκη με 72-68, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Top 16. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση. Σταμάτησε στους 23 πόντους (10/11 δίποντα), μαζεύοντας και 15 ριμπάουντ!

Η... ελληνική παροικία του Καζάν κυμάνθηκε σε ρηχά νερά. Ο Νίκος Ζήσης σε 28 λεπτά πέτυχε 3 πόντους (0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ και είχε 2 λάθη, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 26 λεπτά πέτυχε 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο), μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε 2 λάθη.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι ήταν η Ούνικς. Ο Τζέιμς Ουάιτ μπήκε ορεξάτος στο παρκέ, παρασύροντας τους συμπαίκτες του (4-12, 4'). Ο Σάντερς ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους, μαζεύοντας τη διαφορά (9-12, 5'). Κιθ Λάνγκφορντ και Ντ' Ορ Φίσερ, όμως, μπήκαν στην... εξίσωση του αγώνα, ανεβάζοντας τη διαφορά, εκ νέου (13-21, 8'). Οι Ιταλοί, ωστόσο, αντέδρασαν ξανά και μείωσαν με τους Τόντιτς και Μπρουκς (17-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά (21-26, 11'). Οι Ρώσοι δεν είχαν διάθεση για αστεία. Ο Φισερ παρέμενε 'ζεστός", ο Ουάιτ έδωσε λύσεις και -μοιραία- η διαφορά ανέβηκε (21-34, 15'). Το σκηνικό δεν άλλαζε. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να "εκτελούν" χάρη στον Φίσερ (16 πόντοι στο ημίχρονο) και με τον Καϊμακόγλου να... μπαίνει στην εξίσωση η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (26-40).

Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο. Σάντερς και λόγκαν "εκτέλεσαν" έξω από τα 6,75, με την διαφορά να πηγαίνει στους 10 πόντους (32-42, 23'). Το πρώτο εύστοχο σουτ του Ζήση, τρίποντο για την ακρίβεια, επανέφερε πάνω από τους 10 πόντους τη διαφορά (32-45, 24'). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Κέρτις Τζέρελς. Ο Αμερικανός με διαδοχικά καλάθια έδωσε ώθηση στην ομάδα του, με τον Αντίποφ να ανεβάζει τη διαφορά στους 18 πόντους (35-53, 26'). Ο Τζέρελς (9 πόντοι), είδε τον Ουάιτ να του δίνει βοήθειες στην επίθεση, ανεβάζοντας τη διαφορά (40-58, 29'). Ο Έντγκαρ Σόσα μείωσε στο φινάλε της περιόδου σε 42-58 για τους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Πασούτιν διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων (45-58, 31'). Ο Λόγκαν πήρε την... κατάσταση στα χέρια του και με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά, μετά από ώρα (50-58, 32'). Ο Λόγκαν είχε... συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά εμιωνόταν σταδιακά. Το επί μέρους σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 13-0, με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 55-58. Ο πιο αποτελεσματικός παίκτης των φιλοξενούμενων, Ντ' Ορ Φίσερ, έσπασε το σερί για το 55-60 (35'). Ο Πολωνός γκαρντ των γηπεδούχων είχε πάρει... φωτιά και με νέο τρίποντο (5/8) ισοφάρισε (60-60). Τζέρελς και Φίσερ αφυπνίστηκαν και "κουβάλησαν' επιθετικά την ομάδα τους (63-68, 38'). Ο Ντεβέκι μείωσε σε 66-68, όμως ο Φίσερ, 52 δεύτερα πριν το τέλος έδωσε αέρα 4 πόντων στην Ούνικς (66-70). Ο Ντεβέκι σκόραρε ξανά (68-70, 39'35''). Ο Αντίποφ με δύο βολές επανέφερε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (68-72), με τον Σόσα να αστοχεί σε σουτ δύο πόντων. Έτσι, η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν πήρε τη νίκη με σκορ 68-72.

Δεκάλεπτα: 17-23, 26-40, 42-58, 68-72.