ΜΠΑΣΚΕΤ

Νταρουσάφακα - Ζάλγκιρις 71-75: Της έκλεψε τη μπουκιά απ' το στόμα!

EUROKINISSI

Η Ζάλγκιρις έκλεισε το παιχνίδι με επιμέρους 14-5 στα τελευταία τρία λεπτά και υποχρέωσε την Νταρουσάφακα στην 11η σερί ήττα στην EuroLeague με 75-71 (VIDEO).

Για άλλον έναν αγώνα η Νταρουσάφακα πάλεψε και ήταν ανταγωνιστική στη μεγαλύτερη διάρκεια. Ούτε αυτή τη φορά όμως ανταμείφθηκε με τη νίκη. Η Ζάλγκιρις της έκλεψε την μπουκιά μέσα από το στόμα, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με επιμέρους 14-5 στα τελευταία τρία λεπτά και σημείωσε την τρίτη νίκη στους τελευταίους τέσσερις αγώνες με 75-71. Παράλληλα υποχρέωσε την Νταρουσάφακα στην 11η συνεχόμενη ήττα της, αριθμός που ισοδυναμεί με ισοφάριση του 5ου χειρότερου σερί στην σύγχρονη ιστορία της EuroLeague .

Ο Μπράντον Ντέιβις (17 πόντοι), ο Λέο Βέστερμαν (12 πόντοι), ο Ααρον Γουάιτ (10 πόντοι) και ο Μάριους Γκριγκόνις (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Ζάλγκιρις, η οποία δεν είχε στην Τουρκία τους Νέιτ Γουόλτερς, Παούλιους Γιανκούνας, αλλά σημείωσε την τέταρτη εκτός έδρας νίκη της έπειτα από διαδοχικές ήττες. Από πλευράς Νταρουσάφακα, ο Ρέι ΜακΚάλουμ πέτυχε 15 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο αλλά έκανε το κρίσιμο λάθος 9'' πριν από τη λήξη. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Τζον Ντίμπλερ (12), Μαρκέλ Μπράουν (11) για την τουρκική ομάδα, που έχει πλέον 1-12.

Ο MVP

Ο Λέο Βέστερμαν δεν φάνηκε πολύ στην Φολκσβάγκεν Αρίνα, ωστόσο μισό λεπτό του ήταν αρκετό για να κάνει την διαφορά. Ο Γάλλος γκαρντ έβαλε τους τελευταίους πέντε πόντους της λιθουανικής ομάδας, συμπεριλαμβανομένου και του τρίποντου που έδωσε στην Ζάλγκιρις το προβάδισμα με 71-73 στα 26,4''. Ο Βέστερμαν τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, 5/5 βολές, 2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Σε ένα ισορροπημένο από την αρχή έως το τέλος παιχνίδι, στο οποίο καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη από οκτώ πόντους, ήταν δεδομένο ότι οι λεπτομέρειες θα έκαναν την διαφορά. Λεπτομέρειες όπως τα ποσοστά στις ελεύθερες βολές για παράδειγμα. Η μεν Ζάλγκιρις είχε 28/35 (80%), η δε Νταρουσάφακα 11/18 (61,1%), με τον Μάικλ Έρικ να έχει 1/6.

EUROKINISSI

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Νταρουσάφακα έδειξε από την προηγούμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ ότι μπορεί να γίνει σκληρό καρύδι εάν την υποτιμήσεις. Η Ζάλγκιρις το κατάλαβε από πρώτο χέρι στην Φόλκσβαγκεν Αρίνα, όπου η Νταρουσάφακα ήταν η καλύτερη ομάδα στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, παίρνοντας τα ηνία από τα τέλη της πρώτης περιόδου, την οποία ολοκλήρωσε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15). Στο 12' η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι (23-15), ωστόσο η Ζάλγκιρις δεν την άφησε να απομακρυνθεί περισσότερο. Στο 15' προηγήθηκε μάλιστα με 26-27, πριν κλείσουν οι γηπεδούχοι το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 7-2 και πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, έστω και μικρό (39-33).

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο μισό. Σε αργό τέμπο δηλαδή, κακό μπάσκετ, με τις άμυνες στο προσκήνιο και την Νταρουσάφακα να έχει σταθερά ένα προβάδισμα που κυμαινόταν από τους δύο έως τους οκτώ πόντους (48-40 στο 25'). Όλα αυτά συνέβαιναν μέχρι που η Ζάλγκιρις προσπέρασε στο 32' (53-54) με το πιο εντυπωσιακό καλάθι της βραδιάς, ένα βροντερό κάρφωμα του Τόμας Γουόκαπ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να απομακρυνθεί από την άλλη στα επόμενα 4-5 λεπτά, μέχρι που 3'20'' πριν από τη λήξη ο Μαρκέλ Μπράουν βρήκε στόχο πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. και έκανε το σκορ 66-61.

Η τουρκική ομάδα έμοιαζε σε εκείνο το σημείο να έχει ξεκάθαρα πια τον πρώτο λόγο. Όχι όμως για πολύ. Η Ζάλγκιρις κρατήθηκε στο ματς χάρις σε 4/4 βολές των Μιλάκνις, Ουλάνοβας και τους πέντε σερί πόντους που πέτυχε ο Γουάιτ. Εν τέλει έκλεψε και τη νίκη μέσα από τα χέρια των γηπεδούχων. Ο κύριος υπεύθυνος για αυτό ήταν ο Βέστερμαν, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο 26,4'' πριν από τη λήξη κάνοντας αρχικά το σκορ 71-73 και εν συνεχεία (μετά την καθοριστική λάθος πάσα του ΜακΚάλουμ στα 9'') έβαλε τις 2/2 βολές που έγραψαν το τελικό σκορ με 6,9'' να απομένουν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Τον έβδομο εντός έδρας αγώνα της Νταρουσάφακα στην EuroLeague τον παρακολούθησαν πάλι... συγγενείς και φίλοι. Οι 1.995 θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες της Φόλκσβαγκεν Αρίνα αποτελούν την δεύτερη χειρότερη φετινή επίδοση για την τουρκική ομάδα. Το φετινό αρνητικό ρεκόρ παραμένουν οι 1.011 θεατές του αγώνα με την Μπουντούτσνοστ από την 2η αγωνιστική.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Κόρτες, Φούφης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 39-33, 53-49, 71-75.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ 17 (4), Ντεμίρ, Κιντ 4, Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 4, Μπράουν 11 (3), Ντάγκλας 4, Πέινερς 2, Ντίμπλερ 12 (3), Εβανς 6, Ερικ 9 (6 ριμπάουντ, 1/6 βολές).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 17, Γουόλτον 4, Γουόκαπ 6, Βέστερμαν 12 (1), Μπιρούτις, Μιλάκνις 8 (1), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 10 (2), Καβαλιάουσκας, Ουλανόβας 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 15/31 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 11/18 βολές, 28 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 16/34 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 28/35 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην Ρωσία θα ταξιδέψει η Νταρουσάφακα, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (21/12, 19:00) την Χίμκι για την 14η αγωνιστική της EuroLeague. Η Ζάλγκιρις, από την άλλη, θα επιστρέψει στο Κάουνας για να υποδεχτεί την ίδια ημέρα (21/12, 20:00) την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Photo credits: Eurokinissi