Νταρουσάφακα - Μπασκόνια 80-75: Σφαλιάρα στην Τουρκία για τους Βάσκους

EUROKINISSI

Η Νταρουσάφακα έκανε την έκπληξη της 20ής αγωνιστικής, κατέβαλε την -γεμάτη προβλήματα- Μπασκόνια με 80-75 και έφτασε τις 3 νίκες στην EuroLeague (VIDEO).

Αν η Μπασκόνια δεν καταφέρει να μπει στα playoffs της EuroLeague , μάλλον θα πρέπει να αναζητήσει τον λόγο στο παιχνίδι που έχασε στην "Φολκσβάγκεν Αρίνα" της Κωνσταντινούπολης στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής. Εκεί όπου η Νταρουσάφακα την υποχρέωσε σε μία ήττα "εκτός προγράμματος" με 80-75, την πρώτη έπειτα από δύο διαδοχικές νίκες για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Ο Τόνι Ντάγκλας (21 πόντοι) και ο Μάικλ Ερικ (18 πόντοι) ήταν οι δύο πρωταγωνιστές της τρίτης νίκης σε 20 αγώνες για την Νταρουσάφακα, η οποία προερχόταν από τέσσερις ήττες στη σειρά. Ο Ματ Τζάνινγκ (18 πόντοι) και ο Γιοχάνες Βόιτμαν (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπασκόνια, η οποία δεν είχε πάλι τους Σενγκέλια, Γκρέιντζερ και έπεσε στο 9-11, κάνοντας τον δρόμο της προς το Final Four που φιλοξενεί φέτος η Βιτόρια ακόμα πιο δύσβατο.

Ο MVP

Καλός ο Μάικλ Έρικ, αλλά ο Τόνι Ντάγκλας ήταν ο αναμφισβήτητος ηγέτης της τουρκικής ομάδας. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε 21 πόντους με 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές τη μπάλα και έκανε μόνο 2 λάθη στα 33'45'' που αγωνίστηκε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπασκόνια τελείωσε το παιχνίδι με 6/25 τρίποντα και... έσπασε τα καλάθια στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχε 0/12 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Γκρέιντζερ, Σενγκέλια να είναι νοκ άουτ, η Μπασκόνια ήξερε εκ προοιμίου ότι το παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη δεν θα έμοιαζε με περίπατο. Τελικά εξελίχθηκε σε μία ήττα εκτός προγράμματος, που δυσκολεύει πολύ την προσπάθειά της για πρόκριση στα playoffs, πολύ περισσότερο δε στο Final Four της Βιτόρια... Η Νταρουσάφακα, άλλωστε, έδειξε με το καλημέρα ότι δεν θα καθόταν να χάσει και πέμπτο παιχνίδι στη σειρά, παίρνοντας από το 3ο λεπτό το προβάδισμα με 8-2. Η Μπασκόνια αφυπνίστηκε σε εκείνο το σημείο και απάντησε με σερί 0-9, κάνοντας το σκορ 8-11 στο 5'. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βρήκε μάλιστα τον τρόπο να ελέγξει το παιχνίδι από εκεί και πέρα και έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ 21-29 και εκληκτικά ποσοστά ευστοχίας: 8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 10/10 βολές.

Σε αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στην δεύτερη περίοδο, κατά την οποία η Μπασκόνια δεν είδε ποτέ την πλάτη των γηπεδούχων, διατηρώντας για όλο το δεκάλεπτο μία διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ των 2 και των 8 πόντων. Όσο κι αν προσπάθησε η Νταρουσάφακα δεν μπόρεσε να προηγηθεί στο σκορ, κάτι όμως που δεν άργησε να συμβεί. Στο 22' η τουρκική ομάδα ισοφάρισε έπειτα από πολλή ώρα (51-51) και λίγο αργότερα πήρε και το προβάδισμα με 53-51 (25'). Από το 4ο λεπτό (8-7) είχε να βρεθεί μπροστά στο σκορ η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ, η οποία έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη (χάρις σε τρίποντο του Ντάγκλας) με 63-61 και διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμα, ξεφεύγοντας ακόμα και με 78-70 στο 38'30''. Η Μπασκόνια ροκάνισε την διαφορά με πέντε σερί βολές στα 20,9'', αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ολική επαναφορά.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ως συνήθως, λίγο κόσμο είχε η "Φολκσβάγκεν Αρίνα" στην δεύτερη εντός έδρας αναμέτρηση της Νταρουσάφακα για το 2019. Στις κερκίδες βρέθηκαν 2.585 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Γκόντας, Ράσις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-29, 45-47, 63-61, 80-75.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): Οζμιζράκ 4 (5 ασίστ), Ακάι, Μπαϊγκούλ 7, Ντεμίρ 3, Κιντ 7 (1/7 τρίποντα), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 7, Ντάγκλας 21 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πέινερς 8 (2), Ντίμπλερ 5 (1), Ερικ 18 (9/11 δίποντα).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 5 (0/7 σουτ), Βόιτμαν 14 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Χουέρτας 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Τζάνινγκ 18 (2), Ντιόπ 4, Πουαριέ 6, Τζόουνς 2, Σιλντς 9 (1), Χίλιαρντ 9 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 22/35 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/13 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα, 6 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 16/34 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 25/27 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στο γήπεδό της θα παίξει και την επόμενη εβδομάδα η Νταρουσάφακα, καθώς θα υποδεχτεί την Ρεάλ Μαδρίτης (1/2, 19:15) για την 21η αγωνιστική της EuroLeague. Μία ημέρα νωρίτερα θα αγωνιστεί η Μπασκόνια, και εκείνη εντός έδρας (31/1, 21:45) με αντίπαλο την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Photo credits: Eurokinissi