Νίκη με... Καλαθ-άρα ο Παναθηναϊκός, 94-93 τη Ζάλγκιρις

Η Ζάλγκιρις έριξε δύο φορές στα σχοινιά τον Παναθηναϊκό Superfoods, αλλά ο Νικ Καλάθης χάρισε στην παράταση τη νίκη στο "τριφύλλι" με λέι απ σε... νεκρό χρόνο (94-93) και φώναξε με δύναμη "this is our house".

Ο Νικ Καλάθης γλίτωσε τον Παναθηναϊκό Superfoods από την τρίτη σερί ήττα του στην EuroLeague! Ο ηγέτης των "πρασίνων" πήρε την μπάλα και μαζί την ευθύνη με 4.7'' για το τέλος της παράτασης, διέσχισε ταχύτατα το γήπεδο και με λέι απ (με τη βοήθεια του ταμπλό και της στεφάνης) χάρισε τη νίκη στο "τριφύλλι" απέναντι στη Ζάλγκιρις (94-93).

Μία νίκη που έμοιαζε χαμένη, όταν νωρίτερα είδαν όλοι τον Κέβιν Πάνγκος να ευστοχεί σε σουτ εκτός ισορροπίας. Ομως ο Καλάθης το πήρε προσωπικά, πέτυχε το καλάθι της νίκης και φώναξε προς κάθε κατεύθυνηση "this is our house".

Από νωρίς, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν ρυθμό στην επίθεση -κυρίως χάρη στην αποτελεσματικότητά τους από τα 6μ75. Ο Μάρκους Ντένμον έβλεπε το λιθουανικό καλάθι σαν βαρέλι (4/5 τρίποντα), όντας ο βασικός λόγος του +12 (29-17) της α' περιόδου. Την ίδια ώρα, που ο Κέβιν Πάνγκος αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα με τις παγίδες των "πρασίνων" στα πικ εν ρολ.

Μπορεί στο β' δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες να σκόραραν μόνο από την γραμμή των βολών για τρία λεπτά, αλλά η δράση των Ίαν Βουγιούκα και Ντίνου Μήτογλου κοντά στο καλάθι έφερε το +20 (43-23) για το "τριφύλλι" στο 17ο λεπτό. Κάπου εκεί βέβαια, οι "πράσινοι" έριξαν απότομα ταχύτητα, οι κοντοί της Ζάλγκιρις εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και με συνεχόμενα καλάθια κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά στους δέκα (47-37) με την ολοκλήρωση του α' μέρους.

Το πρόβλημα συνέχισε να υφίσταται για τον Παναθηναϊκό Superfoods στη γ' περίοδο, ειδικά από την στιγμή που η Ζάλγκιρις πήγαινε διαρκώς στην γραμμή των βολών. Με τον Αντάνας Καβαλιάουσκας και τον Αξέλ Τουπάν ως επιθετικές αιχμές, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω, για να φτάσουν μέχρι το +1 (57-58) στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το μομέντουμ βρισκόταν στην πλευρά της Ζάλγκιρις, η οποία δεν άφηνε σε ησυχία το "τριφύλλι". Ακόμη κι όταν η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στο +7 (71-64) στο 34ο λεπτό, η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Πλησίασαν άμεσα στον πόντο, ενώ αργότερα έφτασαν στο +4 (79-83) με τρίποντο του Κέβιν Πάνγκος στα 53'' για το φινάλε της αναμέτρησης.

Διαβάστε εδώ την κριτική των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ

Πέντε σερί πόντοι του Κέι Σι Ρίβερς (είχε μεσολαβήσει 1 βολή του Αξέλ Τουπάν) και μία δική του άμυνα όμως, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (83-83), δίνοντας στο "τριφύλλι" δεύτερη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη.

Ο Άαρον Ουάιτ έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στην παράταση, πέτυχε εφτά μαζεμένους πόντους (για το 83-90 στο 42'), αλλά οι "πράσινοι" επέστρεψαν. Έφεραν μάλιστα το παιχνίδι στο +1 (92-91) στα 16.9'' χάρη σε 1/2 βολές του Κέι Σι Ρίβερς. Ο Κέβιν Πάνγκος έβαλε ένα δίποντο τραβηγμένο από τα μαλλιά στα 4.7'' (για το 92-93), αλλά ο Νικ Καλάθης απάντησε αμέσως μετά, σε νεκρό χρόνο, για να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό Superfoods (94-93).

Ο MVP

Ναι, ήταν άστοχος, ήταν νευρικός σε πολλά σημεία του αγώνα, αλλά στο φινάλε ήταν ξανά... ηγέτης. Ο Νικ Καλάθης έβαλε το πρώτο του buzzer beater με τη φανέλα του Παναθηναϊκού Superfoods, ενώ σε 30'01'' συμμετοχής, είχε 14 πόντους (με 2/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Νικ Καλάθης έβαλε όλα κι όλα δύο δίποντα στο παιχνίδι, το δεύτερο όμως ήταν το μεγαλύτερο που μπήκε στον αγώνα. Με 1/9 δίποντα πριν από αυτό που χάρισε τη νίκη στο "τριφύλλι", δεν φοβήθηκε, πήγε μέχρι μέσα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δύο φάσεις, μία για κάθε ομάδα. Ο Κέβιν Πάνγκος σκόραρε στα 4.7'' για το τέλος της παράτασης, όλοι πίστεψαν ότι ο Παναθηναϊκός Superfoods θα μετρήσει τρίτη σερί ήττα, αλλά ο Νικ Καλάθης έβαλε το λέι απ στην εκπνοή!

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 14.000 φίλοι του Παναθηναϊκού Superfoods βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για την αποψινή αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-17, 47-37, 59-58, 83-83κ.α., 94-93.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8 (1), Ριβερς 10 (2), Παππάς 6, Ντένμον 14 (4/6 τρίποντα), Γκιστ 12, Βουγιούκας 11 (8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 14 (2), Γκάμπριελ, Καλάθης 14 (2/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 3, Πάνγκος 14 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Τουπάν 12, Ούντριχ 2, Μασιούλις, Μιλάκνις 9 (2), Μίτσιτς 6, Ουάιτ 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 21, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 9.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 18/39 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 28/33 βολές, 30 ριμπάουντ (19+11), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις: 25/44 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 25/34 βολές, 27 ριμπάουντ (18+9), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα, η Ζάλγκιρις έχει εντός έδρας αγώνα απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ (1/2, 20:00), ενώ ο Παναθηναϊκός Superfoods δοκιμάζεται εκτός έδρας από την Μπάμπεργκ (2/2, 21:00).