ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπουντούτσνοστ - Ζάλγκιρις 60-72: Σοβαροί οι Λιθουανοί, απέφυγαν την γκέλα

EUROKINISSI

Η Ζάλγκιρς πήρε μία... επαγγελματική νίκη στο Μαυροβούνιο και παίζοντας όσο χρειαζόταν για να επιβληθεί με 72-60 της Μπουντούτσνοστ.

Η Ζάλγκιρις απέφυγε τις κακοτοπιές στο Μαυροβούνιο κόντρα στην Μπουντούτσνοστ . Πραγματοποιώντας σοβαρή εμφάνιση, το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε τη νίκη με 72-60 για την 6η αγωνιστική της EuroLeague , βελτιώνοντας το ρεκορ της στο 3-3. Η Μπουντούσνοστ από την πλευρά της έχει πλέον ρεκόρ 0-6 και παραμένει η μοναδική ομάδα της διοργάνωσης χωρίς νίκη.

O MVP

Ο Μπράντον Ντέιβις κυριάρχησε κατω από τις δύο ρακέτες. Με την Ζάλγκιρις να επιλέγει να τροφοδοτεί διαρκώς αυτόν και τους άλλους ψηλούς της ομάδας, ο Αμερικανός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους με 9/14 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 24 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Ζάλγκιρις είχε μόλις 4/18 τρίποντα. Την ίδια στιγμή ωστόσο είχε 22/41 δίποντα, "χτυπώντας" διαρκώς στο "ζωγραφιστό" την Μπουντούτσνοστ για να πάρει τη νίκη. Άξιο αναφοράς πάντως είναι ότι η Μπουντούτσνοστ υπέπεσε μόλις σε 6 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στην αρχή, με τις δύο ομάδες να ψάχνονται. Με το τέμπο να είναι χαμηλό, η Ζάλγκιρις ξεκίνησε τροφοδοτώντας διαρκώς το δίδυμο των Ντέιβις και Γιανκούνας, ξεφεύγοντας με 18-11, με την Μπουντούτσνοστ να μειώνει σε 18-15 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η Ζάλγκρις ξέφυγε εκ νέου με 25-19. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν πτοήθηκαν και με ένα ξέσπασμα ισοφάρισαν σε 27-27, με τις δύο ομάδες να κλείνουν τελικά την δεύτερη περίοδο ισόπαλες με 33-33, χάνοντας ωστόσο στο μεσοδιάστημα με τραυματισμό τον Αλέκσα Ίλιτς.

Στην τρίτη περίοδο οι Λιθουανοί θα κατάφερναν να αποσπαστούν στο σκορ. Έχοντας ως βασική φιλοσοφία το "τάισμα" των ψηλών, η Ζάλγκιρις άρχισε σταδιακά να παίρνει μία διαφορά, ξεφεύγοντας με 49-42, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 57-48.

Στην τέταρτη περίοδο η Ζάλγκιρις θα φρόντιζε να καθαρίσει το παιχνίδι. Σφίγγοντας κι άλλο την άμυνά τους, οι Λιθουανοί κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά κοντά στους 10 πόντους σχεδόν σε όλο το τεταρτο δωδεκάλεπτο, με την Μπούντουτσνοστ να μην καταφέρνει ποτέ να πλησιάσει πιο κοντά από τους 7 πόντους μέχρι το τέλος του ματς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Μοράτσα" ήταν σχεδόν γεμάτο για ακόμα μία φορά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Περούγκα, Φριτζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 33-33, 48-57, 60-72

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 5 (1), Ιβάνοβιτς 3 (1), Σέχοβιτς, Κλαρκ Ε. 9 (1), Μπάροβιτς 4, Κλάρκ Κ. 7 (1), Γκόρντιτς 9 (1), Ίλιτς 2, Όμιτς 16, Πόποβιτς 2, Νίκολιτς 3 (1)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20, Γουόλτον 3 (1), Γουόλτερς 10 (1), Γουόλκαπ, Βέστερμαν, Γιανκούνας 7, Μπιρούτις, Μιλάκνις 3 (1), Γουάιτ 6, Γκριγκόνις 3 (1), Καβαλιάουσκας 12, Ουλανόβας 8

Τα ομαδικά στατιστικά - Μπουντούτσνοστ: 17/40 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 8/17 βολές, 32 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις: 22/41 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 16/17 βολές, 39 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπουντούντσνοστ θα υποδεχθεί την Μπασκόνια στις 15 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague. Στις 16 Νοεμβρίου, η Ζάλγκιρις θα υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα για την ίδια αγωνιστική.