Μπουντούτσνοστ - Μπάγερν 75-89: Ελπίζουν ακόμα οι Γερμανοί

EUROKINISSI

Μία σοβαρή Μπάγερν εμφανίστηκε στην Ποντγκόριτσα, πήρε τη νίκη με 89-75 την Μπουντουτσνοστ και είναι ισόβαθμη με την Μπασκόνια και τον Ολυμπιακό.

Η Μπάγερν έκανε το... καθήκον της. Δείχνοντας για ακόμα μία φορά σοβαρότητα, η πρωταθλήτρια Γερμανίας επιβλήθηκε με 89-75 της Μπουντούτσνοστ στην Ποντγκόριτσα και παρέμεινε ισόβαθμη με τον 7ο Ολυμπιακό και την 8η Μπασκόνια με ρεκόρ 12-12, συνεχίζοντας να παλεύει για την είσοδο στα playoffs της EuroLeague .

Η Μπάγερν είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με εξαίρεση μόνο την δεύτερη περίοδο, όταν αντέδρασε η Μπουντούτσνοστ.

Στην τρίτη περίοδο ωστόσο οι Γερμανοί αποδείχθηκαν πιο αποφασιστικοί, έχτισαν μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους και έφτασαν σε μία πολύτιμη νίκη.

Ο MVP

Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς πήρε στο... νήμα τον συγκεκριμένο τίτλο από τον - επίσης εξαιρετικό - Ντανίλο Μπαρτέλ. Ο Σέρβος φόργουορντ ήταν παντού στο γήπεδο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους (ρεκόρ σεζόν), 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (ρεκόρ σεζόν), στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Παρά το γεγονός ότι η Μπάγερν νίκησε σχετικά εύκολα, στην μάχη των ριμπάουντ ηττήθηκε κατά κράτος, αφού η Μπουντουτσνοστ είχε 32 ριμπάουντ έναντι 22 των Γερμανών! Αυτό πάντως που έχει ενδιαφέρον ήταν πως οι Μαυροβούνιοι είχαν 18 ασίστ και 15 λάθη, έναντι 21 ασίστ και 12 λαθών της πρωταθλήτριας Γερμανίας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι η Μπάγερν να ξεφύγει χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα με 20-12, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 25-17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Μπάγερν ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους (22-31). Σε εκείνο το σημείο όμως ήταν που αντέδρασε η Μπουντούτσνοστ και με ένα επιμέρους σκορ 18-5 πέρασε μπροστά με 40-36, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 3 πόντων (44-41).

Στην τρίτη περίοδο η Μπάγερν θα φρόντιζε να πάρει άμεσα ξανά το πάνω χέρι στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους σκορ 16-4 πέρασε μπροστά με 57-48. Λίγο αργότερα μάλιστα ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά, ξεφεύγοντας με 66-54, με την Μπουντούτσνοστ να μειώνει στο φινάλε της τρίτης περιόδου σε 59-66.

Στην τέταρτη περίοδο η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να "καθαρίσει" το παιχνίδι και αυτό έκανε. Παίζοντας συγκεντρωμένα ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (75-62). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 67-75, ωστόσο οι Γερμανοί απάντησαν με ένα δικό τους σερί 9-0 και ξέφυγαν με 83-67 με 2.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη "Μοράτσα" βρέθηκαν σύμφωνα με την EuroLeague 5056 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου (Ελλάδα), Ντιφαλά (Γαλλία), Κοβάλσκι (Πολωνία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 44-41, 59-66, 75-89

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 19 (5), Κόουλ 12 (2), Σέχοβιτς, Ε. Κλαρκ 6 (1), Μπάροβιτς 10, Κ. Κλαρκ 2, Γκόρντιτς 10 (1), Μπιτάτζε 2, Πόποβιτς 2, Μπελ 6 (2), Νίκολιτς 4, Γουίλιαμς 2

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντοντσιτς): Ντάνγκουμπιτς 13 (3), Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν 11 (3), Ραντόσεβιτς 6, Λούτσιτς 18 (1), Λο 4, Ντέντοβιτς 3, Αμάιζ, Γιόνιτς 6 (7 ασίστ), Μπαρτέλ 16 (2), Γουίλιαμς 9

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουντούτσνοστ: 16/36 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 10/16 βολές, 32 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 21/31 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 14/17 βολές, 22 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 κόψιμο

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπουντούτσνοστ θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στις 8 Μαρτίου στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Μπάγερν θα υποδεχθεί τη Μακάμπι στις 7 Μαρτίου για την ίδια αγωνιστική