ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπουντούτσνοστ - Αρμάνι Μιλάνο 71-82: Μίτσοβ ο εκτελεστής

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / ΟΣΦΠ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ARMANI MILANO / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε τα εύκολα-δύσκολα κόντρα στην Μπουντούτσνοστ, ωστόσο με τον Μίτσοβ να βάζει όλα τα μεγάλα σουτ πήρε τελικά τη νίκη με 82-71 για την 1η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Αρμάνι Μιλάνο αποδείχθηκε πιο έτοιμη και - κυρίως - λιγότερο αγχωμένη από την Μπουντούτσνοστ στην πρεμιέρα τους στην φετινή EuroLeague, παίρνοντας τη νίκη με 82-71.

Οι Ιταλοί ήταν καταιγιστικοί ανά διαστήματα και - πιστοί στις συνήθειές τους - αφελείς σε άλλα κομμάτια του αγώνα, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη.

Ο MVP

Ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ ήταν ο άνθρωπος του αγώνα. Ο Σέρβος φόργουορντ πήρε από το χέρι την Αρμάνι, έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, όντας καταλυτικός για την Αρμάνι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπούντουτσνοστ τα... έσπασε, έχοντας 19/51 δίποντα. Το ακόμα πιο εντυπωσιακό ωστόσο είναι ότι τελείωσε τον αγώνα με 20 επιθετικά ριμπάουντ και 19 αμυντικά ριμπάουντ (!) σε ένα στατιστικό που δεν το βλέπει κάποιος συχνά .

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αρμάνι μπήκε εκρηκτικά στο παιχνίδι και - εκμεταλλευόμενη και το άγχος της Μπουντούτσνοστ - άρχισε σταδιακά να ξεφεύγει στο σκορ, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15 πόντους (7-22) χάρη σε ένα σερί 13-0, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο έχοντας μία διψήφια διαφορά υπέρ της (11-22).

Η Μπούντουτσνοστ θέλησε να αντιδράσει στην δεύτερη περίοδο. Και τα κατάφερε χάρη κυρίως στον οίστρο του Ιβάνοβιτς, ο οποίος έδωσε ρυθμό στην ομάδα του, βοηθώντας την να μειώσει αρχικά σε 23-30 και αργότερα σε 30-34. Μερικά συνεχόμενα καλάθια του Κουζμίνσκας όμως και ένα ακόμα του Γκουντάιτις είχαν ως αποτέλεσμα να πάει η Μιλάνο στα αποδυτήρια προηγούμενη με 42-31.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Αρμάνι εκτόξευσε την διαφορά στους 14 πόντους (45-31), δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Οι Μαυροβούνιοι ωστόσο αντέδρασαν κάπου εκεί και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 41-47 και 49-52. Τα σουτ του Μίτσοβ ωστόσο κράτησαν την Αρμάνι κάπου εκεί, με τους Ιταλούς να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 57-51.

Στην τέταρτη περίοδο η Αρμάνι μπήκε πάλι με φόρα και ξέφυγε με 65-51, δίνοντας την εντύπωση ότι θα καθαρίσει το παιχνίδι. Η Μπούντουτσνοστ ωστόσο αντέδρασε και έχοντας το κοινό στο πλευρό της ξεκίνησε μία επική αντεπίθεση, καταφέρνοντας να μειώσει σε 71-74 περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος! Κάπου εκεί όμως η Αρμάνι ανασυντάχθηκε. Έδωσε την πρώτη επίθεση στον Μίτσοβ για το 76-71, έβγαλε τρεις σερί καλές άμυνες και έκλεισε τον αγώνα με σερί 8-0, παίρνοντας τη νίκη με 82-71.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: H "Μοράτσα" της Ποντγκόριτσα ήταν κατάμεστη στην επιστροφή τους Μπουντούτσνοστ στην EuroLeague, καθώς στο γήπεδο βρέθηκαν 4.325 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Λάτισεβς, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22, 31-42, 51-57, 71-82

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 12 (4), Ιβάνοβιτς 11 (1), Ε. Κλαρκ 22 (2), Μπάροβιτς 2, Κ. Κλαρκ, Γκόρντιτς 6, Κραφτ, Νίκολιτς 2, Ομιτς 11, Πόποβιτς 5 (1), Νίκολιτς Ν.

ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε 8 (2), Τζέιμς 13 (1), Μίτσοβ 15 (3), Γκουντάιτις 11, Μπέρτανς, Ταρτζέβσκι 2, Νέντοβιτς 14 (3), Κουζμίνσκας 12, Μπερνς, Μπρουκς 7 (1), Τζέρελς

Ομαδικά στατιστικά - Μπουντούτσνοστ: 19/51 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 9/10 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λαθη

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 22/33 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 8/12 βολές, 31 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπουντούτσνοστ στην πρώτη "διαβολοβδομάδα της φετινής EuroLeague θα αντιμετωπίσει αρχικά εκτός έδρας τη Νταρουσάφακα (16/10) και ακολούθως θα υποδεχθεί τη Μακάμπι (18/10). Η αρμάνι Μιλάνο από την πλευρά της θα φιλοξενήσει την Ρεάλ (17/10) και στην συνέχεια θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό (19/10).