Μπασκόνια - Ζάλγκιρις 80-73: Μένουν σε τροχιά playoffs οι Βάσκοι

Τι κι οι Τορνίκε Σενγκέλια και Τζέισον Γκρέιντζερ είναι καθηλωμένοι στα "πιτς"; Η Μπασκόνια αντέχει και παρά το γεγονός πως για ακόμα ένα παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τους ηγέτες της, νίκησε με 80-73 την Ζάλγκιρις.

Η Μπασκόνια στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της EuroLeague επικράτησε με 80-73 της Ζάλγκιρις και παρέμεινε στην 8άδα της κατάταξης Οι Βάσκοι έκαναν ακόμα ένα βήμα για να πάρουν το εισιτήριο για τα playoffs, καθώς βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-12 επικρατώντας της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία ηττήθηκε για 15η φορά σε 24 αναμετρήσεις.

Ο MVP

Ο Σαβόν Σιλντς (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα) ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της Μπασκόνια, η οποία βρήκε πολλές λύσεις και από τους Λούκα Βιλντόζα (16 πόντοι, 5/8 τρίποντα) και Μαρσελίνιο Χουέρτας (11 πόντοι, 7 ασίστ).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου έκαναν επιμέρους σκορ 20-1 και ξέφυγαν με 15 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνολικά υπέπεσαν σε 11 λάθη. Αριθμός που είναι "απαγορευτικός" για εκτός έδρας ματς ειδικά και από την στιγμή που οι γηπεδούχοι βρήκαν σημαντικές λύσεις πίσω από την γραμμή του τριπόντου με 11 εύστοχα σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό στην πρώτη περίοδο, γεγονός που από ό,τι αποδείχθηκε "βόλεψε" τους Βάσκους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (17-12). Η ομάδα του Σάρας βασιζόμενη στην άμυνά της ανέβασε "στροφές" στη δεύτερη περίοδο κι έφτασε ως το +4 (20-24). O Βέλιμιρ Περάσοβιτς, όμως, σε αυτό το σημείο, είδε την ομάδα του δείχνει το καλό της πρόσωπο. Η άμυνα της Μπασκόνια έσφιξε, ο Χίλιαρντ έδωσε το σύνθημα, οι Πουαριέ και Βόιτμαν ακολούθησαν και οι γηπεδούχοι κάνοντας επιμέρους

Οι φιλοξενούμενοι βελτιώνοντας την άμυνα τους κατάφεραν να μειώσουν γρήγορα την διαφορά, καθώς στο 34' μείωσαν σε 43-39. Η συνέχεια, όμως, άνηκε στους Βάσκους, οι οποίοι βρήκαν πίσω από την γραμμή του τριπόντου με τους Χουέρτας και Χίλιαρντ και ξέφυγαν με 51-41 (26') πριν κλείσουν το δεκάλεπτο στο +7 (59-52). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, καθώς το προβάδισμα έμεινε σταθερά στα χέρια της ομάδας του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Η Ζάλγκιρις προσπαθούσε να αντιδράσει, αλλά κάθε φορά που πλησίαζε ο Βιλντόζα... πυροβολούσε πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων. Η Μπασκόνια ξέφυγε με 69-59 στο 35', οι Λιθουανοί μείωσαν ως το -6 (73-67, στο 38' και 76-70 στο 39:25), αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι καλύτερο

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "παρών" στη Fernando Buesa Arena έδωσαν 10.824 φίλαθλοι, όπως ενημέρωσε η EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Γιόβτσιτς, Ρότσα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 40-25, 59-52, 80-73

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 16 (5/6), Βόιτμαν 13 (2), Χουέρτας 11 (1), Τζάνινγκ 3 (1), Ντιόπ 4, Πουαριέ 13, Τζόουνς, Γκαρίνο 1, Σιλντς 14 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 5 (1).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13, Τόμπσον 11, Γουόλκαπ 8 , Βέστερμαν 5 (1), Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 10 (2), Γουάιτ 3. Γκριγκόνις 11 (1), Ουλανόβας 8 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 18/33 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 11/17 βολές, 19-7 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 19/41 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 20/23 βολές, 19-7 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 κόψιμο.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπασκόνια θα φιλοξενήσει την Χίμκι (8/3), ενώ η Ζάλγκιρις (7/3) θα υποδεχθεί την Γκραν Κανάρια.

Δείτε τα highlights του αγώνα στο παρακάτω video.

Photo credits: Eurokinissi