Μπασκόνια - Μπάγερν 93-60: Ξέσπασε πάνω της

EUROLEAGUE / ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Οργισμένη αντίδραση μετά το κάζο του Αστρομπάλ για τη Μπασκόνια, η οποία επιβλήθηκε 93-60 της Μπάγερν τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι από την πρώτη του περίοδο. Στο 3-3 οι δύο ομάδες.

Το 29-10 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ενδεικτικό της ορμής με την οποία μπήκε στο ματς η Μπασκόνια, η οποία έψαχνε άμεση και εμφατική αντίδραση μετά την ήττα από τη Βιλερμπάν. Έτσι, οι Βάσκοι έθεσαν από νωρίς τις βάσεις της τρίτης τους νίκης στη EuroLeague, την οποία και πήραν επικρατώντας 93-60 επί της Μπάγερν. Ηγέτης ο Σενγκέλια με 19 πόντους, ακολούθησε ο Τζάνινγκ με 16, ενώ 12 είχε ο Στάουσκας. Να σημειωθεί πως λίγο πριν από το το τέλος του αγώνα υπήρξε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων εξαιτίας ενός σκληρού φάουλ από τους φιλοξενούμενους, ενώ η σύρραξη και στο τέλος του ματς.

O MVP

Ο Σενγκέλια ήταν και πάλι σαρωτικός. Ξεκίνησε το ματς πετυχαίνοντας 13 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο! Εν τέλει, το ολοκλήρωσε με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Μπασκόνια ξεκίνησε το ματς έχοντας 8/12 τρίποντα! Από την άλλη, η Μπάγερν με 1/7 τρίποντα και χωρίς να επωφελείται από την εναλλακτική του inside game με μόλις 9 εύστοχα δίποντα (στα 22!) ήταν αναμενόμενο να βρεθεί από νωρίς εκτός μάχης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με έναν σεληνιασμένο Σενγκέλια που είχε 13 πόντους σε 9', η Μπασκόνια πήρε από νωρίς θέση οδηγού και ρόλο αφεντικού στο ματς με το επιβλητικό 26-10! Με 6/9 δίποντα και 5/7 τρίποντα, οι Βάσκοι καθάρισαν το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο (29-10).

Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Με 6/16 δίποντα και 1/5 τρίποντα είδαν τους Βάσκους να ξεμακραίνουν κι άλλο (40-17 στο 15'). Η αστοχία συνεχίστηκε από τους φιλοξενούμενους, οι Βάσκοι είχαν 8/12 τρίποντα (!) και το νταμπλ σκορ (50-25) στο 19'.

Η Μπάγερν έβγαλε κάποια ψήγματα αντίδρασης και ζωής στο 25', όπου με 4 συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 57-43, ωστόσο το σενάριο που είχε γραφτεί για τη συνέχεια ήταν εξίσου εφιαλτικό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τους βομβαρδισμούς από μακριά και απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-5 γκρεμίζοντας κάθε -τελευταία- ελπίδα των Βαυαρών. Το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους πάντως να μην βγάζουν το πόδι από το γκάζι, πετυχαίνοντας 27 πόντους και έτσι η διαφορά "εκτοξεύτηκε" στους 33 πόντους!

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι 10.758 Βάσκοι είδαν την ομάδα τους να ξεσπά στους Γερμανούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Λάτισεφς, Τραβίσκι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-10, 52-29, 66-47, 93-60.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γκονζάλεζ 2, Χένρι 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζάνινγκ 16 (3/6 τρίποντα), Ντιόπ 3, Φολ 2 (8 ριμπάουντ), Στάουσκας 12 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Σενγκέλια 19 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Γκαρίνο 10 (1), Σιντς 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πολονάρα 10 (2), Έρικ 4.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν 3 (1), Μονρό 18 (6/9 δίποντα, 6/9 βολές), Λούτσιτς 4, Λο 12 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ζίπσερ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Νέλσον 4, Φλακαντόρι 1, Μπαρτέλ 7 (1), Ραντόσεβιτς 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 20/38 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 17/19 βολές, 38 ριμπάουντ (28+10), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη και 6 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 14/35 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 14/19 βολές, 19 ριμπάουντ (15+4), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη και 4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπασκόνια αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Αρμάνι (7/1, 21:45, ενώ η Μπάγερν θα μείνει στον δρόμο για το ματς με τη Φενέρμπαχτσε (8/1, 19:45).

Photo Credits: Eurokinissi