ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 72-74: Πήραν το θρίλερ οι Τούρκοι

EUROKINISSI

Η Μπασκόνια και η Φενέρμπαχτσε... κακοποίησαν το μπάσκετ για μεγάλο διάστημα στην Βιτόρια, με τους Τούρκους να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν μία σημαντική νίκη με 74-72. Τραυματίστηκε ο Γκρέιντζερ.

Η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε με 74-72 της Μπασκόνια στην Βιτόρια για την 6η αγωνιστική της EuroLeague , βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 5-1. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ωστόσο ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη και κρίθηκε στο τέλος χάρη στην ψυχραιμία των Τούρκων από την γραμμή των βολών.

Η Μπασκόνια, η οποία κατά την διάρκεια της τέταρτης περιόδου του αγώνα είδε τον Τζέισον Γκρέιντζερ να "γυρίζει" τον αριστερό του αστράγαλο και να αποχωρεί κλαίγοντας από το παρκέ, έχει πλέον ρεκόρ 2-4, με δύο από αυτές τις ήττες να έχουν έρθει εντός έδρας.

O MVP

Ο Λουίτζι Ντατόμε κέρδισε στο νήμα τον Τζόφρι Λοβέρν χάρη κυρίως στα μεγάλα καλάθια που σημείωσε στο φινάλε του αγώνα, αλλά και τις βολές που "κλείδωσαν" τη νίκη. Ο Ιταλός φόργουορντ ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασιστ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ματ Τζάνινγκ, ένας από τους καλύτερους σουτέρ των ευρωπαϊκών γηπέδων, τελείωσε τον αγώνα με 1/11 τρίποντα! Άξιο αναφοράς είναι και ότι οι δύο ομάδες είχαν παρέα 34 λάθη, 18 η Μπασκόνια και 16 η Φενέρμπαχτσε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες ήταν μουδιασμένες στο ξεκίνημα του αγώνα, σκοράροντας με το σταγονόμετρο. Με το σκορ να πηγαίνει χαμηλά, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να ξεφύγει με 13-6. Η Μπασκόνια ωστόσο κατάφερε να γυρίσει το ματς χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Ντιόπ, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 20-18 χάρη σε buzzer-beater τρίποντο από το κέντρο του Βιλντόσα !

Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι η Μπασκόνια να καταφέρει χάρη σε ένα μικρό σερί να ξεφύγει με 26-21. Αυτή τη φορά όμως ήταν η σειρά της Φενέρμπαχτσε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει σε 33-33 στο τέλος της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να έχουν παρέα 19 λάθη στο πρώτο ημίχρονο!

Στην τρίτη περίοδο η... κακοποίηση του μπάσκετ συνεχίστηκε από τις δύο ομάδες. Οι δύο αντίπαλοι έψαχναν για ένα ξέσπασμα. Αυτό τελικά ήρθε από τη Μπασκόνια, η οποία βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα που οδήγησε σε καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 8-1, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 55-48.

Η Μπασκόνια εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ξεφεύγοντας με 59-53 χάρη σε τρίποντο του Γκαρίνο. Η Φενέρμπαχτσε απάντησε όμως και μείωσε σε 59-58, με τη Μπασκόνια να βλέπει σε εκείνο το σημείο τον Γκρέιντζερ να τραυματίζεται και να αποχωρεί. Το παιχνίδι έκτοτε βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Στο φινάλε ωστόσο, με το σκορ στο 71-70 για την Φενέρμπαχτσε, η Μπασκόνια αστόχησε σε 3 τρίποντα σε διάστημα 15 δευτερολέπτων (κατά σειρά, Τζάνινγκ, Σενγκέλια και Ντιόπ), με τον Τζάνινγκ ακολούθως να υποπίπτει σε αντιαθλητικό φάουλ στον Σλούκα. Με 1/2 βολές του Έλληνα γκαρντ (η δεύτερη ακυρώθηκε επειδή πάτησε γραμμή) και άλλες 2/2 από τον Ντατόμε, η Φενέρμπαχτσε κλείδωσε τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στην "Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα" βρέθηκαν 11.453 φίλαθλοι

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Μπουλτάουζερ, Ομπρκέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 33-33, 55-48, 70-74

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόσα 6 (2), Βόιτμαν, Χουέρτας, Τζάνινγκ 7 (1/11 τρίποντα), Ντιόπ 17, Γκρέιντζερ 2, Πουαριέ 7, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 10 (2), Σιλντς, Χίλιαρντ 8

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 2, Μέλι 6 (2), Μαχμούτογλου 4 (1), Κάλινιτς 9 (1), Σλούκας 9 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 1, Βέσελι 9, Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 16 (2), Λοβέρν 15 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά - Μπασκόνια : 14/27 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 29/33 βολές, 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 13/26 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 18/23 βολές, 23 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπασκόνια θα υποδεχθεί την Μπουντούτσνοστ στις 15 Νοεμβρίου για την 7η αγωνιστική της EuroLeague. Την ίδια ημέρα η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό για την ίδια αγωνιστική.