Μπαρτσελόνα - Χίμκι 83-74: Προθέρμανση για τα playoffs

EUROKINISSI

Η Μπαρτσελόνα δέχτηκε 32 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά νίκησε την Χίμκι 83-74, στο ματς που έριξε την αυλαία της κανονικής περιόδου στην EuroLeague (VIDEO).

Το ματς με την Χίμκι αποτέλεσε μία καλή προθέρμανση ενόψει των playoffs για την Μπαρτσελόνα . Κι ας άργησε να "μπει" σε αυτό. Η καταλανική ομάδα χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 15 πόντων χάρις σε ένα εντυπωσιακό σερί 18-0 στο πρώτο ημίχρονο και να κάνει ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, προκειμένου να καταβάλει την Χίμκι με 83-74 στον τελευταίο, χρονικά, αγώνα της κανονικής περιόδου της EuroLeague .

Τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Μπαρτσελόνα, η οποία ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με έξι σερί εντός έδρας νίκες και συνολικό ρεκόρ 18-12. Η Χίμκι, από την άλλη, δεν απέφυγε την 8η σερί ήττα της στην διοργάνωση, ολοκληρώνοντας τη σεζόν με ρεκόρ 9-21 και το απογοητευτικό 3-12 μακριά από το γήπεδό της.

Ο MVP

Σε ένα ματς με πολλούς πρωταγωνιστές και από τις δύο πλευρές, ο Άντε Τόμιτς ήταν ο κορυφαίος όλων σε στατιστικό επίπεδο. Ο Κροάτης σέντερ πέτυχε 12 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/2 βολές, είχε 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 23'31'', καθώς και το μεγαλύτερο νούμερο στον δείκτη αξιολόγησης (+19).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το σερί 18-0 που έκανε η Μπαρτσελόνα στην δεύτερη περίοδο. Συγκεκριμένα, από το 14' μέχρι το 19', όταν μετέτρεψε το 26-41 σε 44-41. Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι Καταλανοί ευστόχησαν σε οκτώ διαδοχικές επιθέσεις, έχοντας 7/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πιο τρελό σε εξέλιξη παιχνίδι της τελευταίας βραδιάς της κανονικής περιόδου διεξήχθη στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Εκεί όπου η Χίμκι, εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της από μακρινή απόσταση (6/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο), πέτυχε 32 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά και ξέφυγε στο σκορ με 26-41 στο 14’, κάνοντας ό,τι θέλει στην επίθεση. Η Μπαρτσελόνα φρόντισε πάντως να προσγειώσει απότομα την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις. Πώς; Με ένα σερί 18-0, το οποίο της επέστρεψε όχι μόνο να ξαναμπεί στο ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά, αλλά και να πάρει το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με 44-41.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν μάλιστα με 49-43 με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πριν απαντήσουν οι Ρώσοι με ένα δικό τους σερί 0-11, ανακτώντας το προβάδισμα στο 37’ με 49-54. Κάπου εκεί ο Σβέτισλαβ Πέσιτς... τρελάθηκε. Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα σχεδόν... πέταξε στον πάγκο της ομάδας τον Ερτέλ (μαζί με ένα μπουκάλι νερό στο παρκέ) και λίγο αργότερα η ομάδα του έβγαλε αντίδραση. Η Μπάρτσα μπήκε στην τέταρτη περίοδο με σερί 9-0 και χάρις σε ένα νέο ξέσπασμα μετά το 35’ ξέφυγε με 79-68 στο 36’ και δεν άφησε την Χίμκι να πλησιάσει περισσότερο από τους πέντε πόντους μέχρι τέλους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Παλάου Μπλαουγκράνα βρέθηκαν 4.975 θεατές για τον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της Μπαρτσελόνα στην κανονική περίοδο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Χόρντοβ, Μπάλακ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-32, 44-43, 54-58, 83-74.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πάνγκος 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σίνγκλετον 5 (1), Χάνγκα 12 (2), Μπλάζιτς 8, Σμιτς 2, Ερτέλ 5 (5 ασίστ), Οριόλα 14, Κούριτς 13 (3), Κλαβέρ 5 (1), Τόμιτς 12.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Κρόκερ 5 (1), Ζάιτσεβ 8, Χάρισον 10 (3), Μόνια 13 (3), Ζούμπκοβ 11 (1), Τζένκινς 13 (2), Τόμας 7 (1), Μίκι 7.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 23/35 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 13/14 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 4 επιθετικά), 20 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 16/32 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 9/16 βολές, 26 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει στα playoffs της EuroLeague την Αναντολού Εφές με μειονέκτημα έδρας σε σειρά best of five (στις τρεις νίκες). Η προημιτελική φάση θα αρχίσει στις 16 Απριλίου, χωρίς όμως να έχει ανακοινωθεί ακόμα ακριβές πρόγραμμα των αγώνων. Στον αντίποδα, η ευρωπαϊκή σεζόν μόλις ολοκληρώθηκε για την Χίμκι.

Photo credits: Eurokinissi