Μπαρτσελόνα - Μακάμπι Τελ Αβίβ 96-73: Την κατασπάραξε στο δεύτερο μέρος

FCB BASKET/TWITTER

Με σκορ δεύτερου μέρους 53-27, η Μπαρτσελόνα δεν γύρισε απλά το ματς, αλλά διέλυσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ παίρνοντας μια σπουδαία διαφορά που ίσως παίξει τον ρόλο της στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Την όγδοη νίκη της σε δέκα αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 πανηγύρισε το βραδυ της Παρασκευής (22/11) η Μπαρτσελόνα, που συνέτριψε με το επιβλητικό 96-73 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς είχε τον Νίκολα Μίροτιτς σε απίθανη κατάσταση, την ώρα που εκείνη του Γιάννη Σφαιρόπουλου έμενε στους επτά πόντους στην τέταρτη περίοδο για να γνωρίσει την τέταρτη φετινή της ήττα.

Ο MVP

Νίκολα Μίροτιτς, ο υπερπαίκτης! Γύρισε στην Ευρώπη για να κυριαρχήσει και απέναντι στην πανίσχυρη και πολύ αθλητική φέτος Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε τι πραγματικα μπορεί να κάνει. Σε 27 λεπτά σκόραρε 25 πόντους από 6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 4/7 βολές, μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε τρεις ασίστ, έκλεψε μια μπάλα, κέρδισε πέντε φάουλ από τους αντιπάλους του και συγκέντρωσε 35 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, πολλές περισσότερες από κάθε άλλο παίκτη του παρκέ. Είναι μέχρι στιγμής ο MVP της διοργάνωσης και μάλλον θα συνεχίσει σε αυτές τις στροφές έχοντας μάθει από τη θητεία του στο ΝΒΑ να έχει συνέχεια και συνέπεια στην απόδοσή του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Δέκα βολές έστειλαν στα σκουπίδια οι γηπεδούχοι, που θα μπορούσαν να έχουν κερδίσει με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά. Η Μακάμπι έκλεισε το ματς με 15/37 δίποντα, το χειρότερο όμως για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο ήταν ότι οι παίκτες του έκαναν 16 λάθη για τις 12 τελικές του πάσες. Αν και το 1/13 δίποντα των Γούλτερς - Έισι είναι μάλλον ένας αριθμός που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ άστοχες οι δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο (9-7), με τους Καταλανούς να μετρούν 3/10 σουτ και τους Ισραηλινούς 3/12 προσπάθειες. Ο Μίροτιτς ήταν ο πιο αποτελεσματικός του γηπέδου, η Μπάρτσα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά (21-18), γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 0-9 για να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου, να το κρατήσουν για αρκετή ώρα και να κλείσουν το πρώτο μέρος στο 43-46 με τον Τάιλερ Ντόρσι να τους δίνει σημαντικές λύσεις. Εντελώς άλλο ματς στο δεύτερο μέρος, με τους Καταλανούς να σκοράρουν 31 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο για να χτίσουν ένα μικρό προβάδισμα, πριν παίξουν άμυνα για σεμινάριο στο τέταρτο, κρατήσουν τη Μακάμπι στους επτά πόντους (!!!) και τη νικήσουν παίρνοντας μια σπουδαία διαφορά που ενδέχεται στο τέλος της κανονικής περιόδου να παίξει τη δική της σημασία.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 6734 θεατές βρέθηκαν στο Παλάου Μπλαουγκράνα

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Πατέρνικο, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 43-46, 74-66, 96-73

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 8, Ρίμπας, Χάνγκα 6, Σμιτς, Οριόλα 5 (1), Αμπρίνες 12 (3/5 τρίποντα), Χίγκινς 15 (4/5 δίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιλέινι 7 (2), Κούριτς 12 (2), Μίροτιτς 25 (6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τόμιτς 6 (5 ριμπάουντ)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 2, Γουίλμπεκιν 11 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Έισι 8 (0/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάντερ 7 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σάντι Κοέν, Αβντίγια 4 (7 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντιμπαρτολομέο 13 (3), Γουόλτερς 2 (1/9 σουτ), Τζέικ Κοέν 5, Μπλακ 4, Ζούσμαν 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 23/39 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 17/27 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 15/37 δίποντα, 9/28 βολές, 16/17 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα θα μείνει στην έδρα της για να υποδεχθεί την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (29/11 στις 22:00), ενώ η Μακάμπι θα γυρίσει στο Τελ Αβίβ για να παίξει με τη Βιλερμπάν (28/11 στις 21:05).