Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε 89-91 (79-79 κ.α.)

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Φενέρμπαχτσε πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα (91-89), μέσα στο "Palau Blaugrana" με καλάθι του Νεμάνια Μπιέλιτσα.

Μπαρτσελόνα και Φενέρμπαχτσε έδωσαν... τα πάντα, μέχρι τέλους, για τη νίκη. Η ομάδα που χαμογέλασε στο τέλος ήταν η Φενέρμπαχτσε, χάρη στο καλάθι του Νεμάνια Μπιέλιτσα στην εκπνοή της παράτασης, όπου διαμόρφωσε το 89-91. Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε από το παρκέ ο Άλεξ Αμπρίνες .

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Το νικητήριο σουτ του Μπιέλιτσα

Ο ΝτεΣόν Τόμας έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, κουβαλώντας την ομάδα του στο σκορ στο πρώτο τρίλεπτο (11-8, 3'). Ο Μπογκντάνοβιτς έφερε στα ίσια το παιχνίδι (11-11), όμως ο Τόμιτς απάντησε (13-11, 4'). Όσες φορές οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν διαφορά, οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν (15-14, με Χίκμαν, 6'). Ο Μπιέλιτσα μπήκε στην... εξίσωση του αγώνα, ο Μπογκντάνοβιτς τον ακολούθησε και η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ (17-18, 7'). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ανέλαβαν δράση οι Χίκμαν και Ζόριτς. Οι δύο παίκτες πέτυχαν τους 8 τελευταίους πόντους της ομάδας τους, κλείνοντας με προβάδισμα την πρώτη περίοδο (23-25).

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν ο παίκτης που "έσπρωξε" τους Καταλανούς επιθετικά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Τίμπορ Πλέις τον ακολούθησε και η ανατροπή δεν άργησε να έρθει (30-27, 13'). Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν "ζεστός", Γκούντελοκ και Βέσελι μπήκαν στην... εξίσωση και οι Τούρκοι πήραν ξανά προβάδισμα (32-38, 17'). Ο ΝτιΣόν Τόμας σκόραρε ξανά και μάζεψε τη διαφορά στους 5 πόντους (35-40, 18'). Ο Σατοράνσκι "σέρβιρε". ο Τόμας κάρφωσε (19π.) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Φενέρμπαχτσε να έχει προβάδισμα 5 πόντων για το 37-42.

Τα σουτ έξω από τα 6,75 έδωσαν λύσεις στην Μπαρτσελόνα. Ντόελμαν και Χεζόνια "εκτέλεσαν" την Φενέρμπαχτσε για το προσπέρασμα των Καταλανών (45-42, 22'). Πρέντζιτς και Βέσελι ήταν αποτελεσματικοί, ισοφαρίζοντας για την ομάδα τους (49-49, 24'). Τόμιτς και Χουέρτας, όμως, σκόραραν για τους γηπεδούχους, με το καταλανικό προβάδισμα να φτάνει στους 4 πόντους (53-49, 25'). Ο Χεζόνια ήταν η... αποκάλυψη του Πασκουάλ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κροάτη να ανεβάζει τη διαφορά (56-51, 27'). Το προβάδισμα των γηπεδούχων εξανεμίστηκε από τον Μπογκντάνοβιτς (56-56, 27'). Λίγα δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, όμως ο Ντόελμαν έδωσε προβάδισμα στους Καταλανούς με 61-59, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι κατέφυγαν στη λύση του τρίποντου και βρήκαν αυτό που έψαχναν. Γκάουντλακ και Μπιέλιτσα "εκτέλεσαν' τις άμυνες των Μπλαουγκράνα και με τον Γιαν Βέσελι να βοηθάει επιθετικά το προβάδισμα της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβις έφτασε στους 4 πόντους (64-68, 32'). Στο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι απάντησαν με επί μέρους 5-0, για να ανακτήσουν τα ηνία της αναμέτρησης (69-68, 35'). Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα έδωσε προβάδισμα στην Φενέρμπαχτσε, προσωρινά, όμως ο Χουέρτας ισοφάρισε (71-71, 37'). Ο Βραζιλιάνος ήταν "ζεστός" και με βολές έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, τρέχοντας προσωπικό επί μέρους σκορ 4-0 (73-71). Το κάρφωμα του Τόμας (23π.) ανέβασε τη διαφορά, με τον Μπιέλιτσα να μειώνει στους 3 πόντους (75-72, 38'22''). Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Χίκμαν μείωσε στον πόντο (75-74), παρατείνοντας την αγωνία. 49 δεύτερα πριν το τέλος ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ, όμως ο Χουέρτας ήταν "καυτός" ανακτώντας το προβάδισμα για την Μπαρτσελόνα (79-77, 39'24''). Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα, όμως, φώναξε "παρών" φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (79-79, 39'45''). Ο Βέσελι έκοψε τον Χουέρτας στην τελευταία επίθεση των Καταλανών και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, με το 79-79 να μένει μέχρι τέλους.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της παράτασης. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Βέσελι να ισοφαρίζει (84-84, 42'). 1/2 βολές από τον Βραζιλιάνο γκαρντ των Καταλανών έκαναν το σκορ 85-85 στα μισά του δρόμου. Ο Βέσελι, όμως, κάρφωσε, κέρδισε το φάουλ και έφερε σε θέση οδηγού την ομάδα του (85-87, 43'). Ο Τόμιτς, μετά από αρκετά επιθετικά ριμπάουντ μιμήθηκε τον Τσέχο για το 87-87 (44'36''). 21 δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης ο Χουέρτας υπέπεσε σε λάθος, δίνοντας την τελευταία επίθεση στην Φενέρμπαχτσε. Οι βολές των Μπογκντάνοβιτς και Χουέρτας δεν άλλαξαν την κατάσταση (89-89), με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Τότε ο Νεμάνια Μπιέλιτσα είπε την... τελευταία λέξη και με καλάθι 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος διαμόρφωσε το 89-91, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 37-42, 61-59. 79-79. 89-91 (α' παρ.)