Μπάγερν - Μπαρτσελόνα 73-71: Στο τέλος γέλασε καλύτερα ο Κόπονεν

EUROLEAGUE / ΠΑΟ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΠΑΟ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με σουτ στην εκπνοή του αγώνα ο Πέτερι Κόπονεν χάρισε στην Μπάγερν τη νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 73-71 για την 28η αγωνιστική της EuroLeague (VIDEO).

Η Μπάγερν δεν έχει παρά μαθηματικές πιθανότητες πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague, αλλά δεν πρόκειται να τα παρατήσει μέχρι να εξανεμιστούν. Προς το παρόν, παραμένει "ζωντανή". Ας είναι καλά ο Πέτερι Κόπονεν, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι στην εκπνοή του αγώνα και η Μπάγερν κατέβαλε την Μπαρτσελόνα με 73-71 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της EuroLeague , σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά στο 33'!

Ο Κόπονεν (14 πόντοι), μαζί με τον Ντέβιν Μπούκερ (14 πόντοι), τον Ντέρικ Γουίλιαμς (11 πόντοι) και τον Στέφαν Γιόβιτς (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπάγερν, η οποία έχει πλέον ρεκόρ 13-15 και παρέμεινε δύο νίκες πίσω από την 8η θέση, με δύο αγώνες να απομένουν. Αυτή ήταν επίσης η πρώτη νίκη της Μπάγερν έπειτα από τρεις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με την Μπαρτσελόνα, η οποία έμεινε μαθηματικά εκτός τετράδας με αυτή την ήττα. Οι Άντε Τόμιτς (13 πόντοι), Τομάς Ερτέλ (13 πόντοι), Κρις Σίνγκλετον (12 πόντοι), Πάου Ρίμπας (10 πόντοι) και Γιάκα Μπλάζιτς (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπαρτσελόνα, η οποία υπέστη για 3η φορά στους τελευταίους 4 αγώνες.

Ο MVP

Ο Πέτερι Κόπονεν πέτυχε και τους 14 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν φυσικά ο ήρωας της τελευταίας στιγμής. Στην κυριολεξία. Ο Φινλανδός γκαρντ διέσχισε όλο το γήπεδο μετά τις βολές του Μπλάζιτς στα 6'', έριξε τον προσωπικό του αντίπαλο στο παρκέ με μία σταυρωτή ντρίμπλα και ευστόχησε σε σουτ από τα 5,5 μέτρα, χαρίζοντας στην Μπάγερν τη νίκη. Ο Κόπονεν είχε 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και +18 στο index rating σε 25'40''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπαρτσελόνα επιχείρησε περισσότερα τρίποντα (30) από δίποντα (27) στο παιχνίδι, αφού σε όλο το ματς έζησε και (εν τέλει) πέθανε πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα ήταν η καλύτερη ομάδα στη μεγαλύτερη διάρκεια στο Άουντι Ντομ. Ήταν αυτή που έλεγξε εξ αρχής το σκορ, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα (18-19) και ξέφυγε πρώτη με 21-28 στο 14'. Η Μπάγερν δεν την άφησε πάντως ποτέ να αισθανθεί άνετα. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ισοφάρισε γρήγορα (28-28) και άντεξε σε κάθε ξέσπασμα που έκαναν οι Καταλανοί. Το πρώτο εξ αυτών έγινε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε σερί 0-11 και ξέφυγε με 32-43 στο 23', κρατώντας τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για πέντε λεπτά. Το δεύτερο (ξέσπασμα) έγινε στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 51-63 στο 32', κάπου εκεί όμως άρχισε η ολική επαναφορά των Βαυαρών.

Η Μπάγερν κράτησε χωρίς πόντο την καταλανική ομάδα στα επόμενα πέντε λεπτά και με σερί 14-0 πήρε το προβάδισμα (65-63) στο 37', με τον Κόπονεν να ευστοχεί σε τρίποντο. Αυτό, πάντως, δεν ήταν το μεγαλύτερο τρίποντο που έβαλε ο Φινλανδός στο ματς. Με το σκορ 67-67 ο Λούτσιτς ευστόχησε σε τρίποντο 10,6'' πριν από τη λήξη, στα 7'' ο Ερτέλ έβαλε 2/2 βολές (70-69) και στα 6'' ο Τζέντοβιτς είχε 1/2, αλλά ο Λούτσιτς έκανε φάουλ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ, στέλνοντας στη γραμμή τον Μπλάζιτς! Ο Σλοβένος δεν λάθεψε. Έβαλε και τις δύο, ισοφάρισε το σκορ (71-71) και άφησε 6'' στην Μπάγερν για την τελευταία επίθεση. Ο Κόπονεν πήρε τη μπάλα από την επαναφορά, διέσχισε όλο το γήπεδο και έκανε αυτό που ξέρει. Έβαλε την μπάλα στο καλάθι και έριξε την Μπαρτσελόνα στο καναβάτσο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο ήταν το Άουντι Ντομ από 6.500 θεατές, που δημιούργησαν ως συνήθως πολύ όμορφη ατμόσφαιρα σε άλλο ένα παιχνίδι της Μπάγερν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Γιαβόρ, Βοΐνοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 32-36, 49-56, 73-71.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Κόπονεν 14, Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 7 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λο 2, Τζέντοβιτς 1 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αμάιζε 1, Γιόβιτς 10, Μπάρτελ 9, Γουίλιαμς 11, Μπούκερ 14.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πάνγκος 3 (1/7 σουτ), Ρίμπας 10, Σίνγκλετον 12, Μπλάζιτς 10, Σμιτς, Ερτέλ 13 (3/4 τρίποντα), Πούστοβι, Οριόλα 3, Κούριτς, Κλαβέρ 7, Τόμιτς 13 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 18/37 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 13/19 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 15/27 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 14/16 βολές, 33 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 4 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπάγερν θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη, όπου θα αντιμετωπίσει την Νταρουσάφακα (29/3, 19:15) στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Μπαρτσελόνα, από την άλλη, θα υποδεχτεί μία ημέρα νωρίτερα (28/3, 22:00) την Μπουντούτσνοστ.

Photo credits: Eurokinissi