Μπάγερν Μονάχου - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 77-69: Ζήτημα αποτελεσματικότητας

Πιο "οικονομική" από την περιφέρεια, η Μπάγερν νίκησε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο Μόναχο, στο ντεμπούτο του Τζος Χιούστις με τη φανέλα της.

Την πέμπτη φετινή της νίκη σε 13 αγώνες στην κανονική περίοδο της EuroLeague 2019/20 πανηγύρισε η Μπάγερν, που επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο Μόναχο (77-69) και την έριξε στον πάτο της κατάταξης με ρεκόρ 3-10. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς είχε για πρώτη φορά φέτος στη δωδεκάδα της τον Τζος Χιούστις, είχε και τον έλεγχο της αναμέτρησης, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να φανεί ανταγωνιστικός και στα 40 λεπτά του αγώνα.

Ο MVP

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς, σκόραρε 17 πόντους από 2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/4 βολές, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, έδωσε τρεις ασίστ, έκλεψε μια μπάλα, κέρδισε τρία φάουλ και συγκέντρωσε 26 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 29 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 8/14 τρίποντα (57%) έκλεισε το ματς η Μπάγερν, για να "κρύψει" τα 16 λάθη της, την ώρα που η Ζενίτ είχε 10/36 (28%) και δεν μπορούσε να "κρύψει" τα επίσης άσχημα ποσοστά της στο δίποντο. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης είχε 16 επιθετικά ριμπάουντ (!) που όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί, με τον Άλεξ Ρένφρο να είναι ο μόνος που διασώθηκε χάρη στους 18 πόντους που πέτυχε από 4/5 δίποντα και 3/4 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αν και μπήκε εντυπωσιακά στο ματς, αν και προηγήθηκε με έξι (7-1) στο πέμπτο λεπτό χάρη στην άμυνά της και τα 0/8 σουτ της Ζενίτ, η Μπάγερν δεν πέρασε καλά στο πρώτο μέρος. Οι Ρώσοι γύρισαν το ματς για το 14-15 της πρώτης περιόδου και η αλήθεια είναι πως μπορούσαν χάρη στα επτά περισσότερα σουτ που εκτέλεσαν να έχουν και μεγαλύτερο προβάδισμα. Οι Βαυαροί στάθηκαν όρθιοι, συνέχισαν να στηρίζονται στην άμυνά τους, έμειναν μπροστά έστω και με μικρές διαφορές, πήγαν στο +5 στο 19' από καλάθι του Κόπονεν και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 37-35 με τη Ζενίτ να μετρά 3/15 τρίποντα και τον Αγιόν να μένει στους δύο πόντους.

Δείτε εδώ το μεγάλο σουτ του Άλεξ Ρένφρο στην εκπνοή του πρώτου μέρους

Οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10 (51-41) νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο και άντεξαν ένα μίνι ξέσπασμα των φιλοξενούμενων με τον Λούτσιτς να γράφει το 56-47 και τον Κόπονεν το 59-47 στο 28'. Ήταν ένα σημείο που ουσιαστικά όλοι κατάλαβαν πως η Ζενίτ δεν είχε κάτι περισσότερο να δείξει σε αυτό το ματς, με τους Κόπονεν - Μονρό να ανεβάζουν κι άλλο τη διαφορά (66-52 στο 33') για να μην κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5197 θεατές βρέθηκαν στο Audi Dome το βράδυ της Παρασκευής (13/12).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Χορντόφ, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 37-35, 61-50, 77-69

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν 11 (3/3 τρίποντα), Μονρό 12 (4/7 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Λούτσιτς 17 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λο 11 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τσίπσερ 2, Νέλσον 5, Φλακαντόρι 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Μπαρτέλ 3 (3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεσόρ 5 (4 ριμπάουντ), Χιούστις

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 3, Αλμπισί 7 (1/5 τρίποντα), Πονκράσοφ 5 (0/4 τρίποντα), Χόλινς 3 (1/5 τρίποντα), Τόμας 5 (1/7 τρίποντα), Ρένφρο 18 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Κβοστόφ 2 (0/4 σουτ), Πούσκοφ, Τρούσκιν 6 (2), Αμπρομάιτις 13 (2), Αγιόν 7 (3/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 19/35 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 15/17 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 14/31 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 11/17 βολές, 33 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 18 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην τρίτη διαβολοβδομάδα της σεζόν, η Μπάγερν Μονάχου θα παίξει πρώτα στο Βερολίνο με την Άλμπα (18/12 στις 21:00) και στη συνέχεια με τη Μπαρτσελόνα εντός έδρας (20/12 στις 21:30). Η Ζενίτ, από την άλλη, θα υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (17/12 στις 19:00) και στη συνέχεια θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με τη Φενέρμπαχτσε (19/12 στις 19:45).