Μοιραίος ο Γουόναμεϊκερ, 79-77 η Ρεάλ στην Πόλη

FACEBOOK/REAL MADRID BASKET

Με τον Γουόναμεϊκερ να χάνει τρεις φορές την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του ή να στείλει το ματς στην παράταση, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Φενέρμπαχτσε με 79-77 και την έπιασε στη βαθμολογία. Πλησίασε το triple double ο Ντόντσιτς!

Ο Πάμπλο Λάσο στερήθηκε γι' ακόμα ένα ματς τους Γιουλ, Ράντολφ, Κούζμιτς, Αγιόν και Ρούντι. Τα προβλήματα έγιναν μεγαλύτερα στη διάρκεια της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε, αλλά και πάλι, η Ρεάλ κατάφερε να "αποδράσει" από την Πόλη με 79-77 και να πιάσει την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο 9-6 στη EuroLeague.

Το ματς ξεκίνησε με τη Φενέρ να παίρνει καλύτερες αποφάσεις και να κρατάει χαμηλά τη Ρεάλ στο σκορ (17-10 στο 10'). Στη συνέχεια, οι Μαδριλένοι των πολλών απουσιών έχασαν και τον Ταβάρες , ωστόσο αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-36 υπέρ τους. Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ είχε ξανά τον έλεγχο, δεν επέτρεψε στην τουρκική ομάδα να πάρει σημαντικό προβάδισμα και στο 30', το σκορ ήταν 61-62. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο και συγκεκριμένα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με το σκορ στο 77-79, ο Τόμπκινς αστόχησε σε τρίποντο κι έδωσε την τελευταία επίθεση στους πρωταθλητές Ευρώπης. Ο Γουόναμεϊκερ έχασε σουτ τριών πόντων, η ομάδα του, όμως, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Στα -6'' ο Τόμπκινς έκοψε τον Γουόναμεϊκερ, ο οποίος έχασε και το τελευταίο σουτ κι αποδείχθηκε μοιραίος για τη Φενέρ!

MVP

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν άστοχος. Είχε 1/7 τρίποντα. Και πάλι, όμως, κατάφερε να τελειώσει το ματς εντυπωσιακή στατιστική! Συγκεκριμένα, μέτρησε 20 πόντους, 8 αμυντικά ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 κερδισμένα φάουλ, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ορισμένες φορές, έμοιαζε ασταμάτητος. Γι' ακόμα ένα ματς!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Φενέρμπαχτσε δεν έπιασε καλή απόδοση κι αυτό φαίνεται από τις μόλις 13 ασίστ που μοίρασε έναντι 20 των Μαδριλένων. Ακόμα, άξιο αναφοράς είναι πως η Ρεάλ κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα όντας αρκετά άστοχη, καθώς είχε 27.3% στα σουτ τριών πόντων (6/22). Τα πάντα, βέβαια, μένουν πίσω από την εντυπωσιακή στατιστική του Ντόντσιτς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στις λεπτομέρειες και στην αστοχία του Γουόναμεϊκερ. Οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης αποδείχθηκαν ψύχραιμοι κι έβαλαν τις καθοριστικές βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, την ώρα που οι αντίπαλοι τους έπαιρναν τη μία κακή απόφαση μετά την άλλη στις κρίσιμες φάσεις και σκόραραν μόνο από επιθετικά ριμπάουντ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Είχε ανακοινωθεί sold out από τις προηγούμενες ημερες κι όντως το Ülker Sports and Event Hall ήταν κατάμεστο. Περίπου 14.000 φίλοι της Φενέρ βρέθηκαν στο γήπεδο, ωστόσο η ομάδα τους γνώρισε την τρίτη εντός έδρας ήττα στη φετινή EuroLeague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 36-37, 61-62, 77-79

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 10, Μέλι 2 (7 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου, Γουόναμεϊκερ 20 (5 κλεψίματα), Σλούκας 7, Νάναλι 11, Γκούντουριτς 2, Βέσελι 7, Ντίξον 6, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 12.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ντόντσιτς 20 (8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ματσιούλις 5, Ρέγες 13, Καμπάτσο 3, Γιούστα 2, Κάρολ 11, Ταβάρες 4, Τόμπκινς 13, Τέιλορ 8.

Ομαδικά στατιστικά Φενέρμπαχτσε: 20/43 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 16/20 βολές, 33 ριμπάουντ (10 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Ρεάλ Μαδρίτης: 22/33 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 17/21 βολές, 28 ριμπάουντ (6 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνων των ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε δοκιμάζεται στις 31/12 στην έδρα της Μπεσίκτας για τη Super Ligi κι έπειτα υποδέχεται στις 05/01 του 2018 τη Μπασκόνια. Η Ρεάλ, από τη μεριά της, υποδέχεται την Εστουδιάντες στις 31/12, ενώ για τη EuroLeague, θα περιμένει στη Μαδρίτη τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στις 05/01/2018.

Photo Credits: Facebook/Real Madrid Basket & EuroLeague