Με οδηγό τον Σαβάνοβιτς η Μπάγερν

Η Μπάγερν επικράτησε εύκολα της Στρασμπούρ με 76-61 στο Audi Dome του Μονάχου και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στην Euroleague με κορυφαίο τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς!

Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Μπάγερν στο 76-61 επί της Στρασμπούρ. Τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (2/2 βολ., 5/9 δίπ., 2/4 τρίπ.), 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 ασίστ σε 27'16" οδηγώντας την ομάδα του στη δεύτερη νίκη στην εφετινή διοργάνωση.

Τα στατιστικά του αγώνα

Ο Λακόμπ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 11-12 (8'21") όμως η Μπάγερν έκανε σερί 7-0 ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-12). Εν συνεχεία ο Τζέντοβιτς έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή ως εκείνο το σημείο, κάνοντας το 27-18 (14'26") και φτάνοντας τους 9 πόντους με 3/4 δίπ. σε αυτό το διάστημα!

Οι Γάλλοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν αρχικά σε 29-29 λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου στο Audi Dome ωστόσο οι Βαυαροί "έτρεξαν" σερί 10 και έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-29, 21'27"). Οι γηπεδούχοι του Σβέτισλαβ Πέσιτς άντεξαν την πίεση και προηγήθηκαν 55-47 στο 30'.

Η Στρασμπούρ δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στην τελευταία περίοδο κι έτσι η Μπάγερν επικράτησε με 76-61, κάνοντας το 2-1 στον Δ' όμιλο.