ΜΠΑΣΚΕΤ

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ρεάλ Μαδρίτης 66-87: Ισπανικός κυκλώνας στο Ισραήλ

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / ΠΑΟ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - REAL MADRID / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με τρομερή εμφάνιση και άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, έκανε το 6-0 στη EuroLeague 2018/19 και έριξε τους Ισραηλινούς στο 1-5.

Ντέρμπι περιμέναμε στο Τελ Αβίβ, ντέρμπι όμως δεν είδαμε. Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε στο θρυλικό Γιαντ Ελιάου (ή Νόκια Αρίνα, ή Μενόρα Μιβτάχιμ όπως ονομάζεται πλέον) με το μαχαίρι στα δόντια, διέλυσε τη Μακάμπι του Νέβεν Σπάχια (87-66) και έκανε το 6-0 στη EuroLeague 2018/19 με ακόμα μία εκπληκτική εμφάνιση.

Σέρχιο Γιουλ, Τζέισι Κάρολ, Άντονι Ράντολφ και Γκουστάβο Αγιόν ήταν σε εκπληκτική κατάσταση, με τους γηπεδούχους να στερούνται τον τραυματία Ταρίκ Μπλακ, να έχουν σε κακό βράδυ τον Σκότι Γουίλμπεκιν, να βλέπουν τον Ραμόν Σέσιονς να κάνει το ντεμπούτο του στην Ευρώπη και στο τέλος να γνωρίζουν μια βαριά ήττα που τους έριξε στο 1-5.

O MVP

Ο Γκουστάβο Αγιόν είναι ένας από τους κορυφαίους ψηλούς στην Ευρώπη και το απέδειξε για πολλοστή φορά το βράδυ της Πέμπτης. Έπαιξε κάτι λιγότερο από 22 λεπτά στο Τελ Αβίβ, σκόραρε 12 πόντους με 5/7 τρίποντα και 2/3 βολές, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε τρεις ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και έκοψε ένα σουτ, συγκέντρωσε 27 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και ήταν μαζί με τους "εκτελεστές" Γιουλ - Κάρολ οι τρεις κορυφαίοι των Μαδριλένων.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το μόλις ένα εύστοχο τρίποντο της Μακάμπι στο πρώτο μέρος, σε 14 προσπάθειες μάλιστα, ήταν ο αριθμός που "πλήγωσε" την ομάδα του Τελ Αβίβ. Ο Σπάχια είδε τους παίκτες του να χάνουν το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 8-23, είδε και τον Σκότι Γουίλμπεκιν να μένει στο απόλυτο μηδέν με πέντε σουτ στο πρώτο μέρος. Οι Ισραηλινοί έκλεισαν το ματς με 21% στα σουτ τριών πόντων (6/29) και με τέτοιο ποσοστό, στην EuroLeague δεν μπορείς να κερδίσεις ομάδες αυτού του επιπέδου. Ειδικά όταν εκείνων το ποσοστό στα τρίποντα αγγίζει το 50% (15/31). 46 ριμπάουντ μάζεψαν οι Μαδριλένοι, που εκτέλεσαν μόλις πέντε βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Ο' Μπράιαντ να πετυχαίνει επτά πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, η Μακάμπι έμεινε κοντά (11-12) και έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ, όμως τα ποσοστά της στο μακρινό σουτ (1/7 στο πρώτο δεκάλεπτο) δεν της επέτρεψαν να χτίσει και ένα μικρό προβάδισμα. Ένα τρίποντο του Ράντολφ έκλεισε την περίοδο στο 15-18 και τότε ακολούθησε το ξέσπασμα του Τζέισι Κάρολ. Ο Αμερικανός σουτέρ έβαλε 14 πόντους με τέσσερα τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα των Μαδριλένων ήταν εκπληκτική, ο Γκουστάβο Αγιόν έκανε εκπληκτικό ματς (7 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο σε 12:14) και το 23-41 του ημιχρόνου ήταν απόλυτα δίκαιο. Η Μακάμπι είχε 1/14 δίποντα, η Ρεάλ είχε 8/18 και μέσα από αυτούς τους δύο αριθμούς εξηγείται το σκορ του εικοστού λεπτού.

Οι Ισπανοί ήταν σαρωτικοί και ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Έβαλαν 18 πόντους σε πέντε λεπτά για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 24 (35-59), ο Σέρχιο Γιουλ πήρε τη σκυτάλη από τον Κάρολ για να σκοράρει... μερικά τρίποντα, το 44-66 της τρίτης περιόδου δεν άφηνε περιθώρια στη Μακάμπι για να ελπίζει στην ανατροπή, μια ανατροπή που φυσικά δεν έγινε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο ήταν το Γιαντ Ελιάου, με τον κόσμο της Μακάμπι να αποδοκιμάζει χλιαρά στο φινάλε την ομάδα του πριν κυριαρχήσει ένα σχεδόν ολοκληρωτικό χειροκρότημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Παστούσιακ, Ραντόικοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 23-41, 44-66, 66-87

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Ρέι 3 (1), Γουίλμπεκιν 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ο' Μπράιαντ 17 (6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλογιάρο 6 (2), Ρολ 6 (1), Κέιν 8 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τάιους 8, Σέσιονς 11 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 23:19), Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 2, Ζούσμαν

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φερνάντεθ 8 (2), Καμπάτσο 5 (1), Ρέγιες 6, Αγιόν 12 (5/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρολ 16 (4), Ταβάρες 6 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 17 (5), Ντεκ, Πρέπελιτς 2, Τέιλορ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 20/39 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 8/10 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 19/34 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 4/5 βολές, 46 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα ταξιδέψει στη Λας Πάλμας για να αντιμετωπίσει στις 16/11 τη Γκραν Κανάρια, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα υποδεχθεί στις 15/11 τη Χίμκι στην Ισπανία.