Μακάμπι - Ερυθρός Αστέρας 84-69: Ο Σφαιρόπουλος λύγισε τον Περπέρογλου

EUROLEAGUE / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Πιο γεμάτη η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικράτησε στην παράταση του Ερυθρού Αστέρα που στηρίχθηκε στον Στράτο Περπέρογλου αλλά δεν είχε άλλον σε καλή βραδιά στο Ισραήλ.

Η πρώτη νίκη της Μακάμπι στη EuroLeague 2019/20 , κατακτήθηκε με δυσκολία. Η ομάδα του Τελ Αβίβ χρειάστηκε την παράταση για να ρίξει στο καναβάτσο τον Ερυθρό Αστέρα (84-69), με τον "ελληνικό εμφύλιο" να πηγαίνει στον Γιάννη Σφαιρόπουλο, αλλά τον Στράτο Περπέρογλου να κερδίζει το χειροκρότημα και τις εντυπώσεις για τη μεγάλη εμφάνισή του. Παρά την αστοχία τους από την περιφέρεια και τη γραμμή των βολών, οι Ισραηλινοί στάθηκαν όρθιοι και "επιβίωσαν" χάρη στην ενέργειά τους στην άμυνα, την ώρα που ο Μίλαν Τόμιτς μάλλον θα προβλήματίζεται από την κακή βραδιά σημαντικών παικτών του όπως ο Ντέρικ Μπράουν, ο Τζέιμς Γκιστ κι ο Μπίλι Μπαρόν.

Ο MVP

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν δυσκολεύεται στο ξεκίνημα της σεζόν να κάνει τη διαφορά για τη Μακάμπι, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα δεν ήταν ο εαυτός του, στην παράταση έκανε όμως φανταστική δουλειά στο κομμάτι της εκτέλεσης και ήταν αυτός που καθάρισε τη μπουγάδα. Στο τέλος της βραδιάς είχε 16 πόντους από 1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 5/8 βολές, δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο κλεψίματα και τέσσερα λάθη σε 31 λεπτά. Αν πάντως κοιτάξουμε συνολικά, ο πιο συνεπής παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Όμρι Κάσπι που από σουτέρ στο ΝΒΑ προσπαθεί να γίνει παίκτης ρακέτας και προς το παρόν τα καταφέρνει περίφημα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/18 τρίποντα έκλεισε η Μακάμπι το ματς (27.8%), ακόμη πιο αποκαρδιωτικό όμως ήταν το ποσοστό του Ερυθρού Αστέρα στο δίποντο (32.4% από 11/34). Με δέκα ασίστ και 19 λάθη, οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να κλέψουν αυτό το ματς, έκαναν πραγματικά σπουδαία προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι άξιζαν περισσότερο τη νίκη και την πήραν με σκορ 17-2 στην παράταση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η "καλησπέρα" της Μακάμπι στο κοινό και την αντίπαλό της ήταν εντυπωσιακή. Το 17-2 στο πέμπτο λεπτό από τις προσπάθειες του διδύμου Γουόλτερς - Μπλακ θα μπορούσε εύκολα να κόψει τα πόδια των Σέρβων, όσο όμως περνούσε η ώρα, τόσο οι παίκτες του Τόμιτς στέκονταν πιο γερά στα πόδια τους.

Ο Περπέρογλου ήταν ο κορυφαίος όλων, ο πιο αποτελεσματικός του γηπέδου και αυτός που κράτησε την ομάδα του σε μια καλή απόσταση στο φινάλε του πρώτου μέρους (39-30), καθώς είχε 14 πόντους από 4/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα σε κάτι λιγότερο από 15 λεπτά.

Ουσιαστικά μόνος του πάλευε ο Έλληνας φόργουορντ, την ώρα που ο Σφαιρόπουλος μοίραζε τις μπάλες στην επίθεση, έβλεπε το 54-42 στο 28' να μοιάζει αρκετά "γλυκό", αλλά και ένα μικρό 0-5 των φιλοξενούμενων που στέκονταν όρθιοι. Ο Ντόμπριτς έγινε ο άνθρωπος της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του πέτυχε 20 πόντους σε αυτή, ωστόσο ο Μπαρόν αστόχησε στα 9" στο σουτ της νίκης και το 67-67 οδήγησε στην παράταση.

Ο Γουίλμπεκιν μπήκε στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο, έβαλε και ένα ζευγάρι βολών για το 72-67 πριν ο Χάντερ κι ο Γουόλτερς γράψουν το 76-69 και κρίνουν οριστικά πλέον και αμετάκλητα την αναμέτρηση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γέμισε το Γιαντ Ελιάου, που απόλαυσε ένα όχι θεαματικό, αλλά γεμάτο σασπένς ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Βικλίτσκι, Ισγκουντέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 39-30, 55-47, 67-67 (κ.α.), 84-69

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 2, Γουίλμπεκιν 16 (3/7 τρίποντα), Έισι 2, Χάντερ 8, Κάσπι 15 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αβντίγια 2, Ντόρσεϊ 3 (1), Ντιμπαρτολομέο 2, Γουόλτερς 15 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπλακ 11 (1 ριμπάουντ, 7 λάθη), Ζούσμαν 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Τόμιτς): Μπράουν, Τσόβιτς 6 (2), Μπράουν (0/7 σουτ), Περπέρογλου 18 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νταβιντόβατς 7 (7/8 βολές), Λάζιτς 2, Φαγέ 7 (6 ριμπάουντ), Μπαρόν 8 (1/10 σουτ), Ντόμπριτς 10 (2), Γκιστ 2, Τζένκινς 6 (0/6 σουτ, 6/6 βολές), Ότζο 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 27/41 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 15/26 βολές, 34 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 13 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρας: 11/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 23/26 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μακάμπι θα υποδεχθεί στο Τελ Αβίβ τη Χίμκι (24/10 στις 21:30), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα φιλοξενήσει στο Βελιγράδι τη Μπαρτσελόνα (24/10 στις 22:00).