Μακάμπι - Μπάγερν 66-64

Ο Νιχάντ Τζέντοβιτς είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα με την Μακάμπι στην παράταση όμως αστόχησε και η ''ομάδα του λαού'' πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Μπάγερν με 66-64.

Η Μακάμπι επικράτησε 66-64 της Μπάγερν, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Euroleague μετά την ήττα από τη Ρεαλ και υποχρέωσε τους Βαυαρούς στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους στο TOP-16.

Οι δηλώσεις της αναμέτρησης

Τα στατιστικά του αγώνα

Η Μπάγερν ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο TOP-16 της Euroleague όμως έχασε έδαφος στη ''μάχη'' για την πρόκριση στα playoffs έπειτα από τις τρεις συνεχόμενες ήττες στη β' φάση του θεσμού. Έτσι, λοιπόν, οι Βαυαροί του Σβέτισλαβ Πέσιτς είχαν έναν... λόγο παραπάνω για να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο στη NOKIA Arena κόντρα στη Μακάμπι που προέρχεται από την κατάκτηση του Κυπέλλου στο Ισραήλ.

Οι φιλοξενούμενοι ''χτύπησαν'' στη ρακέτα με τον Μπράιαντ ενώ ο Τζέντοβιτς έδωσε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 για το 7-13 της Μπάγερν στο 3'50''. Ο Μπλου μείωσε 9-13 όμως το τρίποντο του Ντιλέινι έστειλε τη διαφορά στο +7 (9-16) για τους Βαυαρούς που επέβαλαν τον ρυθμό τους.

Ο Σχορτσιανίτης αντιμετώπισε πολλά προβλήματα με τους ψηλούς της Μπάγερν και πέρασε στον πάγκο ενώ η Μακάμπι ''έτρεξε'' σερί 7-0 και ισοφάρισε 16-16. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Ισραηλινών και προηγήθηκαν ξανά όμως ο Μπλου (9π. με 1/1 τρίπ.) διαμόρφωσε το 22-21 στο 10'.

Ο Τζέντοβιτς με νέο τρίποντο έκανε το 31-33 για την Μπάγερν που κυριάρχησε στα ριμπάουντ και διατηρούσε ισχνό προβάδισμα κόντρα στη Μακάμπι που στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Μπλου. Ο Ντιόν Τόμπσον έκανε το 31-35 στα 3'04'' για τη λήξη του ημιχρόνου ενώ ο Ντιλέινι διαμόρφωσε το 34-37. Με νέο τρίποντο του Μπλου (14π. με 2/3 δίπ.), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 37-37 ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 39-39 έπειτα από 2/2 βολές του Μπένζινγκ.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε 43-48 με 1/2 βολές του Σαφάρτζικ όμως η ''ομάδα του λαού'' ακολουθούσε σε απόσταση... αναπνοής. Ο Σχορτσιανίτης έκατσε στον πάγκο με τέσσερα προσωπικά φάουλ, ο Λάντεσμπεργκ μείωσε σε 49-50 ενώ ο Τζόε Ίνγκλες έκανε το 52-50 πίσω από τα 6μ.75, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Μπάγερν και προηγήθηκαν 60-50 με τρίποντο του Σμιθ (12π.) στο 33'27''! Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Βαυαροί πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στην τέταρτη περίοδο έπειτα από 4'45'' όταν ο Στάιγκερ μείωσε σε 60-53. Ο Λάντεσμπεργκ διατήρησε τη Μακάμπι στο +10 (65-55) όμως ο Μπένζιγκ μείωσε σε 65-58 πίσω από τα 6μ.75.

Το τρίποντο του Ντιλέινι στο 1'23'' για τη λήξη έβαλε ''φωτιά'' στο παιχνίδι αφού η Μπάγερν μείωσε σε 66-64! Ο Αμερικανός γκαρντ, ωστόσο, αστόχησε σε τρίποντο στην επόμενη επίθεση της Μπάγερν. Η Μακάμπι έκανε λάθος στη επαναφορά, η Μπάγερν είχε την τελευταία επίθεση όμως ο Τζέντοβιτς αστόχησε έπειτα από επαναφορά στα 1.6'' και η ''ομάδα του λαού'' επικράτησε με το υπέρ της 66-64 κι έκανε το 5-1 στο TOP-16. Από την άλλη πλευρά, η Μπάγερν ''έπεσε'' στο 2-4.