Μακάμπι-Λιέτουβος 78-71

Η Μακάμπι πέτυχε την 7η φετινή της νίκη, επικρατώντας με σκορ 78-71 της Λιέτουβος και αγκάλιασε ακόμα περισσότερο την πρωτιά του Δ' ομίλου

Αν και κακή στο α' δεκάλεπτο, η Μακάμπι σταδιακά βελτίωσε την εμφάνιση της και έφτασε σε μία ακόμα νίκη, την 7η νίκη της για φέτος στη Euroleague.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ αντιμετωπίζει την επόμενη εβδομάδα τον Παναθηναϊκό, ενώ την Παρασκευή (13/12) θα αγωνιστεί η Λοκομοτίβ με τους "πράσινους".

Συνεπώς, ο Παναθηναϊκός λοιπόν αναμένεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στην πρωτιά του ομίλου, ανάλογα με τα αποτελέσματά του κόντρα σε Μακάμπι και Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Η Μακάμπι αν και τελείωσε το παιχνίδι με μόλις 13% στα τρίποντα (2/15), είχε 56% στα δίποντα (28/50) και 88% στις βολές (16/18).

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Εκπληκτικό ξεκίνημα από τη Λιέτουβος η οποία προηγήθηκε με 13-3 στο 3' και 19-5 στο 8ο λεπτό, αιφνιδιάζοντας αν μη τι άλλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα, ωστόσο ο κόσμος τους αφύπνισε σταδιακά και μείωσαν σε 19-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ένα επιμέρους 19-4 από πλευράς Ισραηλινών έκανε το σκορ 24-23, στο 15.12'' κι έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Μπλατ να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα! Πάντως, αυτό δεν σήμαινε πως έκοψαν τον αέρα των Λιθουανών, όπως φαίνεται από το 26-26 (16.35'').

Οι Σον Τζέιμς μαζί με τον Σμιθ ηγήθηκαν του 37-32 του ημιχρόνου (το επί μέρους σκορ του β' δεκαλέπτου ήταν 26-13), που είχε 11/12 βολές, 10/22 διπ. και 2/9 τριπ. για την "ομάδα του λαού", ενώ οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 3/5 βολ., 13/26 διπ. και 1/9 τριπ. Σε ό,τι αφορά τους σκόρερ, ο Ράις είχε 9π. και οι Τζέιμς και Σμιθ από 7, ενώ για τους Λιθουανούς, οι Μπαμπράουσκας και Παλάσιος είχαν από 7 πόντους.

Όπως, ήταν φυσικό η Μακάμπι από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα, δύσκολο θα το έχανε. Με τον Μπλου να φτάνει τους 9π. προηγήθηκε και με 43-34, πριν τελικά οι Λιθουανοί απαντήσουν με επιμέρους 8-2 και πλησιάσουν σε απόσταση ενός τριπόντου (45-42). Πάντως, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με συνοπτικές διαδικασίες ξέφυγαν με 56-47, πριν τελικά ολοκληρωθεί το γ' δεκάλεπτο με τη διαφορά "κλειδωμένη" στους 10 (61-51).

Τα σουτ τριών πόντων ήταν και για τις δύο ομάδες μία καταστροφή, με τη Μακάμπι να έχει 2/13 και την Λιέτουβος 2/15. Ένα μικρό 6-2 από τη Λιέτουβος, της έδωσε την ευκαιρία να μειώσει σε 63-57, όμως Ράις και Σμθ, πολύ γρήγορα κατάφεραν να βοηθήσουν να αποκατασταθεί η διαφορά (70-60). Το τελικό 78-71 έγραψε ο Σονγκάιλα με δίποντο λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.