ΜΠΑΣΚΕΤ

Μακάμπι - Αρμάνι Μιλάνο 94-92: Μεγάλη νίκη με ασταμάτητο Ο'Μπράιαντ

EUROKINISSI

Η Μακάμπι κατέβαλε την Αρμάνι Μιλάνο με 94-92 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, έχοντας ήρωα τον ασταμάτητο Τζόνι Ο'Μπράιαντ. Μοιραίος στο φινάλε ο Μπρουκς (VIDEO).

Οι άμυνες έπαιξαν μικρό ρόλο στο Τελ Αβίβ, όπου η Μακάμπι και η Αρμάνι Μιλάνο αποθέωσαν το επιθετικό μπάσκετ επί 30 λεπτά. Όταν η μπάλα έκαιγε, δε, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αυτή που έβγαλε την μεγάλη άμυνα. Ή αν προτιμάτε, η Αρμάνι δεν έβαλε το μεγάλο σουτ. Το τρίποντο του Τζεφ Μπρουκς 3'' πριν από τη λήξη δεν βρήκε στόχο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μακάμπι να πάρει τη νίκη με 94-92, την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας στην EuroLeague .

Ο Τζόνι Ο'Μπράιαντ (32 πόντοι) έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στην EuroLeague και ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς, ενώ από την Μακάμπι (που έφτασε τις τέσσερις νίκες στους τελευταίους έξι αγώνες) ξεχώρισαν ακόμα και οι Σκότι Γουίλμπεκιν (13 πόντοι), Αλεξ Τάιους (16) και Ντιάντρε Κέιν (12 πόντοι). Οι Νεμάνια Νέντοβιτς (17 πόντοι), Μάικ Τζέιμς (16 πόντοι), Βλάντιμιρ Μίτσοβ (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία ηττήθηκε για έκτη φορά σε επτά αγώνες.

Ο MVP

Ο Τζόνι Ο'Μπράιαντ ήταν ο αναμφισβήτητος σταρ του αγώνα. Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Με τον Ταρίκ Μπλακ να απουσιάζει, ο Αμερικανός σέντερ έκανε το παιχνίδι της ζωής του, καθώς πέτυχε 21 από τους 32 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε την Μακάμπι στη νίκη. Ο Ο'Μπράιαντ τελείωσε το παιχνίδι με 32 πόντους, 5/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 3 λάθη, 10 κερδισμένα φάουλ και το 11ο μεγαλύτερο index rating στην σύγχρονη ιστορία της EuroLeague: +44!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μακάμπι βρέθηκε σε τρομερή βραδιά επιθετικά και αυτό το οφείλει πρωτίστως στο μεγάλο ποσοστό της πίσω από την γραμμή των 6,75μ. Η ομάδα του Τελ Αβίβ ευστόχησε σε 14 από τα 23 τρίποντα που επιχείρησε και αν δεν είχε... μόνο 3/8 στην τέταρτη περίοδο, τότε θα είχε ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χορταστικό ματς έγινε στο Τελ Αβίβ, όπου οι δύο ομάδες βάλθηκαν να ανταγωνιστούν η μία την άλλη στο ποια θα κάνει το μεγαλύτερο σερί στο πρώτο ημίχρονο. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 10-4 στο 4', αλλά στη συνέχεια η Αρμάνι απάντησε με σερί 0-14, παίρνοντας το προβάδισμα με 10-18 στο 6'. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν άργησε πάντως να αντιδράσει. Στο 12ο λεπτό ισοφάρισε 26-26 και στο 13' προηγήθηκε με 31-26, "τρέχοντας" σερί 10-0. Λίγο μετά όμως ήταν η σειρά της ιταλικής ομάδας να κάνει το δικό της μεγάλο σερί. Η Αρμάνι σκόραρε οκτώ αναπάντητους πόντους, προηγήθηκε με 34-37 στο 14' και δεν άφησε για πολλή ώρα από τα χέρια της τα ηνία της αναμέτρησης.

Για την ακρίβεια, η ομάδα του Πιανιτζιάνι διατήρησε σταθερά το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, καθώς κάπου εκεί η Μακάμπι έκανε την αντεπίθεσή της, με τον Τζόνι Ο'Μπράιαντ να σκοράρει όπως θέλει και να σημειώνει 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Κάπως έτσι η "ομάδα του λαού" προηγήθηκε με 60-59 στο 26' για πρώτη φορά μετά το 13' και λίγο αργότερα ξέφυγε μάλιστα και με τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (68-63), έχοντας 4/4 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο και 8/12 σουτ μέχρι εκείνο το σημείο. Η Αρμάνι δεν πανικοβλήθηκε πάντως. Οι δύο ομάδες έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το σκορ ισόπαλο (75-75) και το ματς οδηγήθηκε στο συγκλονιστικό φινάλε.

Με την Αρμάνι να παίρνει αέρα πέντε πόντων στο 34' (78-83), ο Ο'Μπράιαντ έκανε ένα προσωπικό σερί 5-0 και εν συνεχεία έδωσε και την ασίστ για το τρίποντο του Κέιν που έκανε το σκορ 88-87, βάζοντας τη Μακάμπι πάλι μπροστά στο σκορ έπειτα από πολλή ώρα. Ένα καλάθι του Μπρουκς έκανε το σκορ 88-89 στο 38' αλλά η Μακάμπι απάντησε με τρίποντο του Καλοϊάρο στο 1'23'' (91-89). Ο Μίτσοβ έβαλε στην επόμενη φάση γκολ-φάουλ (91-92), ωστόσο ο Τάιους ήταν εύστοχος σε δύο βολές στην επόμενη επίθεση (53'') και ο Τζέιμς αστόχησε σε δύσκολο εκτός ισορροπίας σουτ στα 28''. Μία βολή του Κέντρικ Ρέι έκανε το σκορ 94-92 στα 19'', αφού στην τελευταία επίθεση το τρίποντο του Μπρουκς μπήκε και βγήκε...

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Τον έβδομο φετινό εντός έδρας αγώνα της Μακάμπι στην EuroLeague παρακολούθησαν 10.653 θεατές. Ο αριθμός αυτός αποτελεί την δεύτερη καλύτερη επίδοση για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο στην Μενόρα Μιβτατσίμ Αρίνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Χόρντοβ, Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 46-48, 75-75, 94-92.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 3, Γουίλμπεκιν 13 (3), Ο'Μπράιαντ 32 (5/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές), Καλοϊάρο 3 (1), Ρολ 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κέιν 12 (2), Τάιους 16 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν 7 (1), Ζούσμαν 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 16 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μίτσοβ 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκουντάιτις 10, Μπέρτανς, Ταρτσέβσκι 10, Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα), Κουζμίνσκας 7 (1), Τσιντσαρίνι, Μπρουκς 13 (1), Τζέρελς 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 20/37 δίποντα, 14/23 τρίποντα, 12/16 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 25/45 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 24 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μακάμπι θα αρχίσει τον δεύτερο γύρο της EuroLeague από την Μαδρίτη, εκεί όπου θα την περιμένει η Ρεάλ (3/1, 21:45) στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Την ίδια ημέρα (3/1, 21:45) η Αρμάνι θα φιλοξενήσει την Μπουντούτσνοστ στο Μιλάνο.

Photo credits: Eurokinissi