Μακάμπι - Αναντολού Εφές 71-79: "Διπλό" τετράδας για τους Τούρκους

Η Αναντολού Εφές έδωσε τέλος στο σερί των επτά εντός έδρας νικών της Μακάμπι, τη νίκησε για δεύτερη φορά (71-79) και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στην 4η θέση της κανονικής περιόδου. (VIDEO).

Ο στόχος της κατάληψης μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της EuroLeague είναι ακόμα πιο κοντά για την Αναντολού Εφές . Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άλωσε το Τελ Αβίβ, καθώς νίκησε την Μακάμπι 79-71, έφτασε τις τέσσερις νίκες στους τελευταίους πέντε αγώνες και εδραίωσε την θέση της στην πρώτη τετράδα της EuroLeague (με ρεκόρ 17-6) έπειτα από 26 αγωνιστικές, κάνοντας παράλληλα και ένα καλό δώρο στις δύο ελληνικές ομάδες με αυτό το αποτέλεσμα.

Η Μακάμπι (12-14), από την άλλη, έχασε μία τεράστια ευκαιρία να πατήσει για πρώτη φορά το πόδι της στην οκτάδα της EuroLeague, γνωρίζοντας μόλις την 3η ήττα στα τελευταία 10 παιχνίδια. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ηττήθηκε στην "Μενόρα Μεβτατσίμ Αρίνα" για πρώτη φορά από τις 13 Δεκεμβρίου (από την Μπασκόνια τότε) και έπειτα από 7 συνεχόμενες νίκες.

O MVP

Η τετράδα Λάρκιν - Μπομπουά - Μοερμάν και Μίτσιτς ήταν υπεύθυνη σχεδόν για ό,τι καλό συνέβη στο Τελ Αβίβ για την Εφές. Αν αξίζει όμως σε έναν τον τίτλο του MVP, αυτός είναι ο Λάρκιν, κυρίως λόγω του προσωπικού σερί 7-0 που έκανε στο χρονικό σημείο που η τουρκική ομάδα δημιούργησε διαφορά εννέα πόντων στην τέταρτη περίοδο. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους, 3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 19'52''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Αναντολού Εφές σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα, αφού τελείωσε το ματς με 27/44 (61,4%), κρατώντας παράλληλα την Μακάμπι στο πολύ μέτριο 43,6% (17/39). Η τουρκική ομάδα σημείωσε 38 πόντους μέσα από την ρακέτα και είχε 6/6 σουτ από εκεί στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μακάμπι έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην "Μενόρα Μεβτατσίμ Αρίνα". Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξέφυγε με 8-2 στο 4', ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (18-13) και με οδηγούς τους Μπλακ και Ντιμπαρτολομέο ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι και με +9 στο 15' (31-22). Κάπου εκεί η Αναντολού Εφές άρχισε να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της. Ο ρυθμός ανέβηκε, η τουρκική ομάδα άρχισε να βρίσκει πιο εύκολα στόχο στην επίθεση και σταδιακά το μομέντουμ άλλαξε πλευρά στο Τελ Αβίβ. Η Εφές έριξε την διαφορά στους δύο πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-39) και στο 25' προηγήθηκε για πρώτη φορά με 48-50, χάρις σε ένα επιθετικό κρεσέντο ενός από τους Γάλλους της, του Αντριάν Μοερμάν.

Ο έτερος Γάλλος της Εφές, ο Ροντρίγκ Μπομπουά, ήταν αυτός που μαζί με τον Σέιν Λάρκιν έδωσαν στην τουρκική ομάδα την ώθηση να ξεφύγει στο σκορ στην τρίτη περίοδο. Ένα σερί 0-10 μετέτρεψε το 48-43 σε 48-53 στο 25' και παρότι η Μακάμπι προσπέρασε εκ νέου στο 31' με 60-58, ένα φάουλ άλλαξε όλο το ματς στην τέταρτη περίοδο. Στο 32' (και με το σκορ 60-60) ο Μπλακ χρεώθηκε με 4ο φάουλ και στα επόμενα τρία λεπτά η Εφές έτρεξε ένα επιμέρους 11-2, με τον Λάρκιν να σημειώνει επτά πόντους στη σειρά. Ουσιαστικά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι το τέλος, φεύγοντας από το Ισραήλ με μία σπουδαία νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η "Μενόρα Μιβτατσίμ Αρίνα" είχε 10.352 θεατές για τον 13ο εντός έδρας αγώνα της Μακάμπι στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Πουκλ, Ρόσι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 41-39, 58-58, 71-79.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 8 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Πάργκο 6 (5 ασίστ), Ο'Μπράιαντ 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 3 (8 ριμπάουντ), Ρολ 2, Κέιν, Τάιους 8, Ντιμπαρτολομέο 10, Κοέν, Μπλακ 18 (7/9 δίποντα), Ζούσμαν 3.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13, Μπομπουά 13, Μπαλμπάι 2, Μότουμ 2, Μοερμάν 13 (8 ριμπάουντ), Πλάις 3, Μίτσιτς 15 (5 ασίστ), Αντερσον, Ντάνστον 12, Σίμον 6 (9 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 17/39 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 10/15 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 27/44 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 4/8 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 7 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα η Μακάμπι θα φιλοξενήσει την Ζάλγκιρις (20/3, 21:05) στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της EuroLeague και εν συνεχεία θα ταξιδέψει στην Ρωσία, όπου θα παίξει δύο ημέρες αργότερα (22/3, 19:00) με την Χίμκι για την 28η. Η Αναντολού Εφές θα αντιμετωπίσει πρώτα την ΤΣΣΚΑ στην Κωνσταντινούπολη (19/3, 19:00) και μετά την Μπουντούτσνοστ στην Ποντγκόριτσα (21/3, 21:00).

Photo credits: Eurokinissi