"Λύγισε" στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έφτανε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έφυγε ηττημένος από την Kombank Arena (69-67). "Ζωντανοί" για τη δεύτερη θέση οι "πράσινοι" του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Όργια από τον Έλιοτ Ουίλιαμς (17π.).

Το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε στην Kombank Arena, εκεί όπου οι "πράσινοι" ηττήθηκαν από τον Ερυθρό Αστέρα (69-67) στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Top 16. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πραγματοποίησε ένα τραγικό τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -13 (55-42) στο 30'18'', δίχως όμως να τα παρατήσει. Αντ' αυτού, ο Έλιοτ Ουίλιαμς έδωσε επιθετικό ρεσιτάλ, πέτυχε 14 πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν έφτανε.

Το "τριφύλλι" έχασε την ευκαιρία να "σκαρφαλώσει" στη δεύτερη θέση, όχι όμως και τις ελπίδες του για να τα καταφέρει μέχρι το τέλος του Top 16. Αρκεί να κερδίσει σε μία εβδομάδα στο ΟΑΚΑ τη Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα και, ει δυνατόν, να καλύψει το -9 της ήττας του στο παιχνίδι του α' γύρου.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Οι δηλώσεις του Σάσα Τζόρτζεβιτς

Οι δηλώσεις του Ντέγιαν Ράντονιτς

Οι δηλώσεις του Τζέιμς Φελντέιν στον Sport24 Radio 103.3

Οι δηλώσεις των Τζέιμς Γκιστ, Βινς Χάντερ και Έλιοτ Ουίλιαμς

Αυτό που είδαμε στα τρία πρώτα λεπτά του αγώνα δεν ήταν μπάσκετ. Ή τουλάχιστον μπάσκετ επιπέδου Top 16, αφού οι παίκτες των δύο ομάδων χρειάστηκαν 2'33'' για να πετύχουν τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι (2/2 βολές ο Κίνσεϊ), ενώ έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το 3'33'' για να δούμε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι (4-2 από τον Γκιστ). Το χαμηλό σκορ (6-4 στο 4'35'') ήταν -ως ένα βαθμό- απόρροια των πολλών λαθών (ο Παναθηναϊκός είχε ήδη 5), αλλά και της αδυναμίας των δύο ομάδων να σκοράρουν από μακριά.

Όταν όμως πέρασε στο παρκέ ο Ραντούλιτσα, όλα έγιναν πιο εύκολα για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πέτυχε δέκα αναπάντητους πόντους για φτάσει από το -4 (6-2) στο +6 (6-12) στο 6'29'' με τον Σέρβο σέντερ να τελειώνει τις φάσεις με πλάτη στο καλάθι και τον Γκιστ να καρφώνει δις, την ώρα που οι γηπεδούχοι έμεναν δίχως πόντο για 2'35'' αγώνα. Παρά το γεγονός πως οι "πράσινοι" είχαν φορτωθεί με φάουλ από νωρίς, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν μπορούσαν να φτάσουν με άνεση προς το αντίπαλο καλάθι, παρά μόνο να σκοράρουν με βολές.

Γι αυτό κι έμειναν πίσω στο σκορ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (10-18), στην οποία είχαν 1/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 5/6 βολές, μαζί με 8 λάθη και μόλις 1 ασίστ. Όσο για το "τριφύλλι"; Με 8/11 δίποντα μπορούσε να νιώθει ασφαλές, παρά το γεγονός πως δεν έβρισκε τον στόχο από την περιφέρεια (0/4), έχοντας διπλάσια ριμπάουντ (10 έναντι 5) από τους γηπεδούχους.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου, αφού το "τριφύλλι" διατηρούσε με σχετική άνεση την υπέρ του διαφορά. Κι αν οι "πράσινοι" δεν συμπλήρωναν πολύ γρήγορα τα πέντε ομαδικά φάουλ (12'28''), θα μπορούσαν να είχαν "χτίσει" ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα από το +8 (14-22) του 13'45''. Κάπου εκεί, ο Ραντούλιτσα έκανε το τρίτο προσωπικό του φάουλ, με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να δίνει το "βάπτισμα του πυρός" στον Χάντερ.

Κι ο 22χρονος σέντερ τα πήγε εξαιρετικά -τηρουμένων των αναλογιών. Τι σημαίνει αυτό; Στα 3'15'' που αγωνίστηκε πέτυχε 4 πόντους (με 2/3 δίποντα), περιόρισε αισθητά τη δράση του Στίματς κι αποτέλεσε έναν ακόμη λόγο για τον οποίο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το +8 (19-27) στο 17'41''). Παρεμπιπτόντως, ο Γκιστ έγινε ο πρώτος -και τελευταίος μέχρι το ημίχρονο- παίκτης του Παναθηναϊκού που ευστοχούσε από την περιφέρεια, με το "τριφύλλι" να έχει μόλις 1/11 από τα 6μ75 μέχρι την ανάπαυλα.

Κάτι που ναι μεν δεν φαινόταν να αποτελεί πρόβλημα μείζονος σημασίας, μόνο που περιόριζε αισθητά την επιθετική δράση της ελληνικής ομάδας που, στον αντίποδα, είχε 11/16 μέσα από το "βαμμένο" (εν αντιθέσει με το 2/5 του Ερυθρού Αστέρα). Οι "ερυθρόλευκοι" πάντως συνέχισαν να πηγαίνουν στη γραμμή των βολών (16/20 στο ημίχρονο), για να κρατήσουν δίχως εντός παιδιάς καλάθι τον Παναθηναϊκό στα τελευταία 3'19'' του πρώτου μέρους, στοιχεία που συνέθεσαν το παζλ για τον περιορισμό της "πράσινης" διαφοράς μέχρις ότου οι παίκτες πάνε στα αποδυτήρια (28-31).

Παρεμπιπτόντως, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι (13/21 δίποντα, έναντι 3/10 του Ερυθρού Αστέρα), ψάχνοντας πάντως τρόπους να περιορίσει την επιπολαιότητά του (10 λάθη, έναντι 13).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τίποτα δεν θύμιζε σε Παναθηναϊκό. Απόδειξη; Το γεγονός πως οι "πράσινοι" δέχθηκαν στα δέκα λεπτά που ακολούθησαν σχεδόν όσους πόντους είχαν δεχθεί στο πρώτο μισό (25). Κι αυτό γιατί οι γηπεδούχοι τα έκαναν (σχεδόν) όλα σωστά στην επίθεση, έχοντας 9/11 δίποντα -εν αντιθέσει με τα 3/10 που είχαν στο πρώτο ημίχρονο. Κι όσο ο Κίνσεϊ ήταν συνεπής, ο Ντέγιαν Ράντονιτς δεν είχε κανέναν λόγο να ανησυχεί.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά, οδηγώντας τους "ερυθρόλευκους" στο +8 (43-35 στο 25'02''), με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να έχει ολοένα περισσότερα προβλήματα. Από τη μία η αστοχία του Καλάθη (1/8 σουτ), από την άλλη το τέταρτο φάουλ του Γκιστ έμοιαζαν να βάζουν πρόωρο τέλος στην προσπάθεια του Παναθηναϊκού για το "διπλό". Ειδικά από τη στιγμή που ο Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν καλούσε τάιμ άουτ για να "σπάσει" τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Μ αυτά και μ αυτά, η διαφορά υπέρ του Ερυθρού Αστέρα έφτασε μέχρι το +11 (51-40) στο 28'45'' με τον Γκούντουριτς να δίνει κι αυτός λύσεις στο σκοράρισμα, την ώρα που οι "πράσινοι" έμοιαζαν να βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου στο τρίτο δεκάλεπτο. Αποτέλεσμα; Να ολοκληρωθεί αυτό με το -11 (53-42) να βαραίνει τις πλάτες τους εν όψει των τελευταίων μέτρων της κούρσας.

Μην περιμένετε όμως να διαβάσετε για... λευκή πετσέτα του Παναθηναϊκού. Δεν το έχει κάνει ποτέ φέτος το "τριφύλλι", θα το έκανε στην Kombank Arena; Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο μέγιστο προβάδισμά τους (55-42 στο 31'18'') με 2/2 βολές του Μίσιτς, αλλά στα επόμενα 4'55'' ήρθαν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Γιατί; Επειδή ο Παναθηναϊκός είχε... Ουίλιαμς. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ, που έφτασε στη χώρα μας πριν από ένα μήνα, έδωσε προσωπικό ρεσιτάλ, πέτυχε 11/13 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (55-55), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Από εκεί κι έπειτα, όλα ήταν... αίμα κι άμμος! Οι "ερυθρόλευκοι" πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους, αλλά το +7 (64-57) που είχαν με ένα λεπτό να μένει για το τέλος. Κι όμως, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ομοίως κι οι Ραντούλιτσα - Ουίλιαμς, που σημείωσαν έξι πόντους σε διάστημα 33''. Ο πρώτος με έμμεσο, κι ο δεύτερος με άμεσο τρόπο, για να πάνε το παιχνίδι στον πόντο (64-63) με 27.3'' στον πίνακα.

Με το που έγινε η επαναφορά της μπάλας, ο Αμερικανός γκαρντ έκανε το φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο. Μόνο που ήταν το πέμπτο του, κάτι που μόλις αντιλήφθηκε τον έκανε να... πιάσει με απόγνωση το κεφάλι του. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, ο Ντάνγκουμπιτς είχε 2/2 βολές (66-63 στα 26''), αλλά ο Καλάθης δεν ήταν το ίδιο ψύχραιμος στην επόμενη κατοχή. Ο ομογενής πλεϊμέικερ είχε 1/2 βολές (66-64), αδυνατώντας να οδηγήσει το παιχνίδι στον πόντο, ενώ στην επόμενη φάση οι "πράσινοι" δεν κατάφεραν να κάνουν εγκαίρως το φάουλ.

Αντίθετα, σταμάτησαν με αντικανονικό τρόπο τον Μίλερ, ο οποίος όμως βρήκε ταυτόχρονα την ευκαιρία να σκοράρει. Κι από τη στιγμή που ολοκλήρωσε το έμμεσο τρίποντο, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει (69-64 στα 9.7''). Το μόνο που έγινε, δίχως όμως να αλλάξει τον ρου της ιστορίας του αγώνα, ήταν ένα τρίποντο του Πάβλοβιτς, ο οποίος "υπέγραψε" το τελικό σκορ (69-67).

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 19 (1), Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λάζιτς 2, Μίσιτς 6, Σιμόνοβιτς 2, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 4, Μίλερ 16 (1), Τσίρμπες 6, Στίματς 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα 11 (7 ριμπ.), Φελντέιν 4, Διαμαντίδης, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 5 (2/10 σουτ), Κούζμιτς 5, Ουίλιαμς 17 (1), Χάντερ 4.