"Καθάρισαν" οι Σβεντ, Άντερσον για την (αήττητη) Χίμκι

Ο Αλεξέι Σβεντ και ο Τζέιμς Άντερσον οδήγησαν τη Χίμκι στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (85-78) και στο 3/3 στην EuroLeague.

Όταν ο Αλεξέι Σβεντ και ο Τζέιμς Άντερσον πήραν... φόρα, όλα έγιναν απλά για τη Χίμκι στην Μιτίσκι Αρίνα. Το περιφερειακό δίδυμο της ρωσικής ομάδας σημείωσε μαζί 42 πόντους και η Χίμκι "έχτισε" διαφορά 12 πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου, φτάνοντας εν τέλει χωρίς πολλά προβλήματα στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 85-78, την τρίτη σε ισάριθμους (εντός έδρας) αγώνες στην EuroLeague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα χρειάστηκε βέβαια προηγουμένως να ξεπεράσει το κακό πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο ακολουθούσε διαρκώς στο σκορ τους Σέρβους. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα από το 5' έως το 19' και προηγήθηκε ακόμα και με 18-27 στο 9', έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 5/8 τρίποντα -με τον Τζέιμς Φελντέιν να έχει 12 πόντους! Όταν όμως η περιφερειακή άμυνα της Χίμκι βελτιώθηκε, το σκηνικό άλλαξε.

Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου τους έδωσε προβάδισμα 12 πόντων στο 25' (60-48), τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι. Η Χίμκι δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο, δεν απειλήθηκε όμως και ποτέ από τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους έξι πόντους στα τελευταία 17 λεπτά της αναμέτρησης.

Ο(Ι) MVP(S)

Ο Αλεξέι Σβεντ έκανε την αρχή και ο Τζέιμς Άντερσον... καθάρισε τη μπουγάδα στο δεύτερο ημίχρονο. Εν ολίγοις το περιφερειακό δίδυμο "καθάρισε" για τη Χίμκι, σημειώνοντας μαζί 25 από τους 42 πόντους της ρωσικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Ο μεν Σβεντ είχε συνολικά 18 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο δε Άντερσον 24 πόντους, εκ των οποίων τους 16 στο δεύτερο ημίχρονο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Όσο ο Ερυθρός Αστέρας κρατούσε χαμηλά τα λάθη του έλεγχε το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ντούσαν Αλιμπίγιεβιτς έκανε μόνο ένα λάθος και το έκλεισε έχοντας το προβάδισμα (44-43). Στο δεύτερο μισό όμως υπέπεσε σε επτά λάθη και δέχτηκε πολλά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, χάνοντας παράλληλα και τον έλεγχο στο ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα που έκανε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η Χίμκι "έτρεξε" ένα επιμέρους 17-2, ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων (60-48) και δεν άφησε σε κανένα σημείο τον Ερυθρό Αστέρα να τη ρίξει κάτω από τους έξι.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετό κόσμο είχε η 8.000 θέσεων Μιτίσκι Αρίνα, καθώς 5.198 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Γκόντας (Ελλάδα), Μπάλακ (Ισραήλ)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 43-44, 64-55, 85-78

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 7, Σβεντ 18 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ζάιτσεβ 2, Μάρκοβιτς 10 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μόνια, Γκιλ 6, Τοντόροβιτς, Ζούμπκοβ 2, Αντερσον 24 (8/9 βολές, 6/12 σουτ), Τζένκινς 6, Τόμας 8 (10 ριμπάουντ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίτσεβιτς 9, Νταβίντοβατς, Λάζιτς 2, Λαζάρεβιτς, Αντιτς 6, Ντόμπριτς 3, Φελντέιν 14, Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 13 (5 ασίστ), Λεσόρ 12 (8 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς 4, Μπιέλιτσα 15.

Ομαδικά στατιστικά Χίμκι: 18/34 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 16/22 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Ερυθρού Αστέρα: 22/42 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 10/19 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 8 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την Πέμπτη (26/10) η Χίμκι θα πάει στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, στον πρώτο φετινό εκτός έδρας αγώνα της στην EuroLeague. Την ίδια μέρα (Πέμπτη 26/10) ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχτεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.