Η ΤΣΣΚΑ διέλυσε την Αρμάνι στο Μιλάνο

Καταιγιστική η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην απογοητευτική Αρμάνι, συντρίβοντάς την μέσα στο Μιλάνο με 107-81.

Είναι στιγμές που ο Δαυίδ κερδίζει τον Γολιάθ. Είναι όμως και στιγμές που ο Γολιάθ απλώς... διαλύει τον Δαυίδ. Αυτό ακριβώς έγινε στον αγώνα της ΤΣΣΚΑ με την Αρμάνι στο Μιλάνο, έστω και αν το να αποκαλείς "Δαυίδ" μία ομάδα που έχει ένα από τα μεγαλύτερα μπάτζετ στην Ευρώπη μοιάζει με σχήμα οξύμωρο. Μπασκετικά ωστόσο η διαφορά μεγέθους των δύο ομάδων είναι ακριβώς αυτή και φάνηκε ξεκάθαρα στο μεταξύ τους παιχνίδι, με την ΤΣΣΚΑ να διαλύει με 107-81 την Αρμάνι μέσα στο Μιλάνο.

H Αρμάνι Μιλάνο ήταν ανταγωνιστική για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο. Η τελευταία φορά που φάνηκε δραστήρια ήταν όταν χάρη σε μία αντεπίθεση διαρκείας μείωσε από το 36-50 του πρώτου ημιχρόνου σε 58-65 στο 27'. Έκτοτε ωστόσο το παιχνίδι είχε... κατηφόρα.

Μέχρι να καταλάβει η Αρμάνι τι συμβαίνει η ΤΣΣΚΑ είχε κάνει το σκορ 61-77 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Τρία λεπτά αργότερα, στο 33ο λεπτό, το σκορ ήταν 63-88. Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος και το μόνο που έμενε να φανεί ήταν πόσο ψηλά θα έφτανε το σκορ. Η διαφορά λοιπόν έφτασε μέχρι και τους 30 πόντους και το τελικό σκορ ήταν 81-107.

O MVP

Ο Ουίλ Κλάμπερν κερδίζει στο.. νήμα τους Νάντο Ντε Κολό και Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ο Αμερικανός ήταν απολαυστικός, αλλάζοντας τις ισορροπίες με τα αθλητικά του προσόντα, ενώ ήταν και αυτός που σημείωσε σημαντικά καλάθια στην τρίτη περίοδο όταν η Αρμάνι μείωσε την διαφορά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 27 βαθμούς στο σύστημα Ranking.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΤΣΣΚΑ τελείωσε τον αγώνα σουτάροντας με 66% στα δίποντα (33/50), δείγμα ότι σκόραρε όπως και όποτε ήθελε. Εντυπωσιακό ήταν ακόμα ότι οι Ρώσοι ειχαν 23/24 βολές (95.8%) και οι Ιταλοί 21/25 βολές (84%).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο 5λεπτο που ακολούθησε από την στιγμή που η Αρμάνι μείωσε σε 58-65. Έξι λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 63-88 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 23-5 της ΤΣΣΚΑ.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο MEDIOLANUM FORUM βρέθηκαν 7.400 φίλαθλοι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Τόμισλαβ Χόρντοφ (Κροατία), Ντέιβιντ Ρομάνο (Ισραήλ)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 36-50, 61-77, 81-107

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ(Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ, Μίτσοβ 9 (1), Καλνιέτις 6, Ταρζέφσκι 17, Κουζμίνσκας 6 (2), Τσιντσιαρίνι 6, Κουζέν, Αμπας, Εμπαγιέ 13 (1), Μπέρτανςε 15 (4), Τζέρελς 4, Γκουντάιτις 5

ΤΣΣΚΑ(Ιτούδης): Ντε Κολό 24 (2), Φριντζόν 7 (1), Αντόνοφ 4, Κορόμπκοφ 2, Ροντρίγκεθ 15 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Κλάιμπερν 15 (9 ριμπάουντ), Χίγκινς 12, Κριάπα 2, Κουρμπάνοφ 11, Χάινς 8, Χάντερ 7

Ομαδικά στατιστικά Αρμάνι Μιλάνο: 18/35 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 21/25 βολές, 20 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 2 κλεψίματα 15 λάθη, 3 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 33/50 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 23/24 βολές, 29 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 κοψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Αρμάνι Μιλάνο θα υποδεχθεί την επόμενη εβδομάδα τη Μάλαγα στις 17 Ιανουαρίου για την 18η αγωνιστική της EuroLeague. Την ίδια μέρα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα υποδεχθεί την Αναντολού Εφές.