Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το "μπρέικ" στο ΟΑΚΑ, 89-82 τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (24 έναντι 43) κι από εκεί το πλεονέκτημα έδρας από τη Ρεάλ Μαδρίτης (89-82). Με 11/20 τρίποντα τελείωσαν το παιχνίδι οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο.

Αυτή τη φορά, το ΟΑΚΑ δεν ήταν κατηφορικό! Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέβασε κατακόρυφα τον ρυθμό στο α' μέρος, έκανε τον Παναθηναϊκό Superfoods να νιώθει... άβολα και με καταιγισμό τριπόντων στο β' μέρος πήρε τη νίκη (89-82) και μαζί το πλεονέκτημα έδρας στα χέρια της.

Οι "πράσινοι" πάλεψαν, προσπάθησαν, αλλά δεν είχαν το καθαρό μυαλό στην επίθεση στο φινάλε του αγώνα. Την ίδια ώρα, έχαναν το ένα αμυντικό ριμπάουντ μετά το άλλο και μαζί την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα σε πολλά σημεία του αγώνα.

Μόλις, δε, ήρθε το λάθος του Μάικ Τζέιμς και οι 2/2 βολές του Λούκα Ντόντσιτς με ένα λεπτό για το τέλος, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν "αγκαλιά" με τη νίκη. Ο βραχύσωμος γκαρντ των "πρασίνων" ήταν κι αυτός που αστόχησε στο μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς στα 25'' για να χαθεί κι η τελευταία ευκαιρία για τη νίκη, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει πλέον τη δυνατότητα να πάρει το εισιτήριο για το Final Four, εφόσον κερδίσει τα δύο επόμενα παιχνίδια στο WiZink Center.

Η ισπανική ομάδα είχε πάρει το μάθημά της από το πρώτο παιχνίδι της σειράς, κι αυτή τη φορά επιδίωξε να κατεβάσει κατακόρυφα τον ρυθμό του αγώνα. Πήγε σε μεγάλες επιθέσεις (σχεδόν στο τέλος των 24'') με στόχο να ακουμπήσει την μπάλα στο λόου ποστ.

Έμοιαζε σχεδόν μονότονο, αλλά ήταν αποτελεσματικό στην αρχή. Πριν το "τριφύλλι" βρει ακαριαία ρυθμό και με ένα μικρό σερί φτάσει στο +8 (16-8) στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, η οποία σε όλο το α' δεκάλεπτο είχε ως κύριο χαρακτηριστικό τα πολλά φάουλ και τις βολές.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε στη β' περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν κατά κράτος τις μάχες κάτω από το καλάθι. Κυνήγησαν κάθε ριμπάουντ, εκμεταλλεύτηκαν τις αλλαγές στα σκριν που επέλεξε ως άμυνα το "τριφύλλι" και δικαιώθηκαν.

Με συνεχόμενα κερδισμένα φάουλ (κατά βάση μετά από επιθετικά ριμπάουντ) πήγαν ξανά και ξανά στις βολές, έχοντας αυτοί πλέον το προβάδισμα (25-27 στο 14'). Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε χάσει εντελώς τον επιθετικό του ρυθμό εν τη απουσία του Νικ Καλάθη (ξεκουράστηκε στο πρώτο τετράλεπτο), με τον Έιντριαν Πέιν να βοηθάει σημαντικά προκειμένου να μην ξεφύγει η ισπανική ομάδα.

Η ανάπαυλα βρήκε τους "πράσινους" μπροστά στο σκορ (40-36), αλλά με -15 ριμπάουντ (7 έναντι 22), με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να έχουν 4/10 σουτ και 10/12 βολές στη β' περίοδο -με τον Λούκα Ντόντσιτς να έχει αγωνιστεί μόλις 6'38'' μέχρι το ημίχρονο.

Εν αντιθέσει με το α' μέρος που είδαμε... ξύλο και πολλές βολές, στη γ' περίοδο είδαμε σπουδαία τακτική από τις δύο ομάδες. Μόνο που η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτή που την εφάρμοσε καλύτερα. Το λόου ποστ συνέχισε να είναι το αγαπημένο σημείο των plays, που σχεδίαζε ο Πάμπλο Λάσο.

Μόλις άρχισαν λοιπόν να μοιράζονται οι μπάλες από έξω προς τα μέσα (επειδή έκλειναν βοήθειες), άρχισε η καταιγίδα από τα 6μ75 για την ισπανική ομάδα. Με 6/8 τρίποντα και τον Φελίπε Ρέγιες να κάνει τρομερή δουλειά σε σκορ και ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τους δικούς τους κανόνες. Σημείωσαν 32 πόντους στη γ' περίοδο και έφεραν τα πάνω κάτω, για να προηγηθούν με +7 (61-68). Την ίδια ώρα, οι "πράσινοι" παρέμεναν ασυνεπείς στην επίθεση, αφού δεν έβγαζαν σουτ υπό καλές προϋποθέσεις.

Ο Μάικ Τζέιμς και ο Μάρκους Ντένμον σημείωσαν διαδοχικά καλάθια στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, για να φέρουν γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα (68-68 στο 33'), πριν καλέσει τάιμ άουτ ο Πάμπλο Λάσο. Ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε με αυτόν τον τρόπο να "σπάσει" τον ρυθμό των "πρασίνων", την ώρα που το ΟΑΚΑ κόχλαζε. Κι αμέσως, οι "μερένγκες" ξαναπήραν τα ηνία σε σκορ και ρυθμό (72-78 στο 35').

Η προσπάθεια των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ ήταν τεράστια, τα περιφερειακά σουτ όμως δεν έβρισκαν τον στόχο. Πήγαιναν κατά βάση στο σίδερο, την ώρα που ο Τρέι Τόμπκινς έβαλε ένα πολύ μεγάλο σουτ για το +5 (78-83) των φιλοξενούμενων με 1'58'' για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μάικ Τζέιμς σκόραρε αμέσως μετά για δύο, αλλά στο ένα λεπτό για το τέλος έκανε το μοιραίο λάθος.

Σε διείσδυση που έκανε, επιχείρησε να πασάρει την μπάλα στον Κέι Σι Ρίβερς στη γωνία. Ο Λούκα Νόντσιτς διέβλεψε την κίνησή του, έκανε το κλέψιμο και με τις 2/2 βολές που είχε (του έγινε άμεσα φάουλ), έδωσε στην ομάδα του μαξιλαράκι έξι πόντων (80-86) στα 59.5'' για το φινάλε.

Τα δύο μεγάλα τρίποντα που πήραν ο Μάικ Τζέιμς κι ο Νικ Καλάθης στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν βρήκαν τον στόχο, με τη νίκη να καταλήγει σε ισπανικά χέρια (89-82), όπως και το πλεονέκτημα της έδρας στα playoffs.

Ο MVP

Η δουλειά που έκαναν οι "μερένγκες" στο β' μέρος ήταν σπουδαία, κι όλα ξεκίνησαν από τον Φελίπε Ρέγιες. Αυτός άναψε την σπίθα στο γ' δεκάλεπτο, με τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και τα δύο τρίποντα που σημείωσε. Ο αρχηγός της Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε στο παρκέ για 17'10'', διάστημα στο οποίο πρόλαβε να σημειώσει 18 πόντους (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 6/6 βολές) και να "γράψει" επίσης 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (43 έναντι 24), κερδίζοντας σχεδόν τις μισές κατοχές που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του "τριφυλλιού" (16/36). Σε αυτό το εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο προσθέστε τα 11/20 τρίποντα για να καταλάβετε πώς πέρασε από το ΟΑΚΑ η ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο τελευταίο δίλεπτο ο Λούκα Ντόντσιτς έχει κάνει το τέλειο παιχνίδι. Δεν έβαλε πόντο, αλλά οργάνωσε σαν να έχει εμπειρία ετών από αυτό το επίπεδο. Έδωσε μια μεγάλη ασίστ στον Τρέι Τόμπκινς στο 1'58'' για το τέλος, έκανε το κλέψιμο στον Μάικ Τζέιμς δύο φάσεις μετά κι ήταν αυτός που με 2/2 βολές στα 59.5'' υπέγραψε τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το ΟΑΚΑ ήταν κατάμεστο, με τα εισιτήρια άλλωστε να έχουν εξαντληθεί εδώ και μια εβδομάδα. Το sold out βοήθησε στη δημιουργία πολύ ωραίας και... έντονης ατμόσφαιρας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς (Κροατία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 40-36, 61-68, 82-89.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς, Τζέιμς 20 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Πέιν 13 (6/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές), Παππάς 1, Ντένμον 8 (2), Γκιστ 5, Βουγιούκας, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 4, Καλάθης 12 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμοπο 5.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ραντλ, Ράντολφ 4 (5 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 10 (1 τρίποντο, 7/8 βολές, 4 ασίστ), Ντόντσιτς 8 (0/3 σουτ, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέγιες 18 (2), Αγιόν 8, Γιούστα, Κάρολ 17 (4), Ταβάρες 2 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 8 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 21/29 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 19/26 βολές, 24 ριμπάουντ (20+4), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ Μαδρίτης: 14/38 δίποντα, 11/20 τρίποντα, 28/37 βολές, 43 ριμπάουντ (27+16), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.