Η Νταρουσάφακα σκεφτόταν τη... Μακάμπι

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Νταρουσάφακα με 94-66 κι έτσι οι Τούρκοι θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στο TOP-16 της Euroleague στην do-or-die αναμέτρηση με τη Μακάμπι (17/12)! Πρώτο ματς για τον Τζόελ Φρίλαντ.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε επιμέρους σκορ 21-3 στις αρχές του β' ημιχρόνου κόντρα στην Νταρουσάφακα κι εν τέλει επικράτησε με 94-66 στο Universal Sports Hall, στην επιστροφή του Τζόελ Φρίλαντ (11π., 6ριμπ.) στην αγωνιστική δράση έπειτα από τον σοβαρό τραυματισμό του.

Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 8-1 στον Δ' όμιλο και θα παίξει την πρώτη θέση στην αναμέτρηση με την Ουνικάχα (7-2), στην Ανδαλουσία (18/12). Θυμίζουμε πως οι Ισπανοί είχαν επικρατήσει στο ματς της Μόσχας με 78-86.

Από την άλλη πλευρά, η Νταρουσάφακα θα διεκδικήσει την πρόκριση στο TOP-16 κόντρα στη Μακάμπι (17/12) που, επίσης, παίζει τη... ζωή της και φλερτάρει με το απόλυτο comeback (σ.σ. οι Ισραηλινοί μετρούν δυο σερί νίκες)! Πάντως οι Τούρκοι έχουν "μαξιλαράκι" το +11 της νίκης τους (73-84) στο Τελ Αβίβ.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

O αγώνας

Ο Νάντο Ντε Κολό ξεκίνησε φουριόζος απέναντι στην Νταρουσάφακα, έστειλε νωρίς-νωρίς τη διαφορά στο +11 (15-4) για την ΤΣΣΚΑ στο 5'16", φτάνοντας έτσι τους 8 πόντους με 2/2 βολές, 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα! Οι Τούρκοι αντέδρασαν, μάζεψαν τη διαφορά με τον Σκότι Ουίλμπεκιν (22-19) ενώ η "ομάδα του στρατού" έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 24-19. Ο Χαρανγκόντι έδωσε λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων (30-28, 12'56") ωστόσο η ΤΣΣΚΑ "έτρεξε" σερί 8-0 κι έστειλε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-28). Οι γηπεδούχοι του Ιτούδη πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 51-41 έχοντας 48% στα δίποντα (12/25) και τον Τζόελ Φρίλαντ να σκοράρει τους πρώτους του πόντους έπειτα από τον σοβαρό τραυματισμό του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 21-3 για την ΤΣΣΚΑ , που προηγήθηκε 72-44 με τις βολές του Φριντζόν έπειτα από το φάουλ του Ρέντινγκ. Οι Ρώσοι πέτυχαν 29 πόντους στο γ' δεκάλεπτο, δέχτηκαν μόλις 7 σε αυτό το διάστημα κι "έχτισαν" διαφορά ασφαλείας ως το τέλος του αγώνα. Εν τέλει η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 94-66 έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο σκόρερ τον Νάντο Ντε Κολό (14π., 7ριμπ., 4ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 51-41, 80-48, 94-66.