Η Μπασκόνια διέλυσε την Βαλένθια

Με τον Ρίκι Λέντο να κάνει τρομερά πράγματα η Μπασκόνια συνέτριψε με 90-70 την Βαλένθια και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των ημιτελικών της ACB.

H ήττα στον πόντο στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα της φαίνεται ότι πείσμωσε την Μπασκόνια. Οι Βάσκοι έμοιαζαν με άλλη ομάδα στον δεύτερο αγώνα της σειράς, συνέτριψαν με 90-70 την Βαλένθια και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά.

Η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα, προηγήθηκε με 46-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κι 66-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ήταν στην τέταρτη περίοδο όμως που ήρθε η έκρηξη, με τους Βάσκους να καταφέρνουν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 24-13 να ξεφύγουν στο σκορ περισσότερο και να πάρουν τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ρίκι Λέντο, έχοντας 24 πόντους σε 23 λεπτά συμμετοχής, με τον Άνταμ Χάνγκα να προσθέτει 18 πόντους και τον Τορνίκε Σενγκέλια 13 πόντους. Για την Βαλένθια, ο Ρομέιν Σάτο είχε 18 πόντους κι ο Αντουάν Ντιότ 16 πόντους.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην έδρα της Βαλένθια για τους επόμενους δύο αγώνες. Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες.