Η Μάλαγα σόκαρε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενέρμπαχτσε

TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

Με νίκη τελείωσε τη σεζόν 2016/17 η Φενέρμπαχτσε, με ήττα άνοιξε τη σεζόν 2017/18, καθώς λύγισε στη Μάλαγα από την πεισμωμένη Ουνικάχα. Εξαιρετικός και μοιραίος ο Κώστας Σλούκας.

Το ματς είχε ξεκάθαρο φαβορί και ακόμη πιο ξεκάθαρο αουτσάιντερ. Η Μάλαγα στην επιστροφή της στη EuroLeague δεν είναι μεγαθήριο, κατάφερε όμως να κερδίσει τη Φενέρμπαχτσε (68-67) στις λεπτομέρειες και να δείξει ότι δεν πρόκειται να είναι φέτος ο σάκος του μποξ. Οι Ανδαλουσιάνοι του Ζοάν Πλάθα βρέθηκαν να χάνουν με 10 (47-57), άντεξαν όμως και επιβίωσαν με τον Κώστα Σλούκα να είναι μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος των Τούρκων αλλά και ο μοιραίος καθώς στο τέλος αστόχησε στο σουτ που θα έδινε τη νίκη στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Ο MVP

Μπορεί ένας παίκτης με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ να πάρει το βραβείο του πολυτιμότερου μιας αναμέτρησης; Φυσικά και μπορεί, αρκεί να έχει κάνει τη δουλειά που έκανε ο πολύπειρος Τζέιμς Όγκουστιν, ο οποίος μάζεψε πέντε επιθετικά και έβαλε τρία μεγάλα καλάθια στην τέταρτη περίοδο για να ηγηθεί της ανατροπής της Ουνικάχα μαζί με τον Ρέι ΜακΚάλουμ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 5/27 τρίποντα των Ανδαλουσιάνων, που όμως κατάφεραν να κερδίσουν παρά το 18.5% που είχαν από την περιφέρεια. Κανείς δεν έβαλε περισσότερα από πέντε καλάθια, κανείς δεν μάζεψε περισσότερα από έξι ριμπάουντ, κανείς δεν έδωσε περισσότερες από τρεις ασίστ. Ο ΜακΚάλουμ έγραψε 3/12 σουτ, ο Νέντοβιτς 4/14. Και όμως, η Ουνικάχα πήρε τη νίκη απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης. Εντυπωσιακός αριθμός και τα 14 επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών, την ώρα που οι αντίπαλοί τους είχαν μόλις τρία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με εντυπωσιακό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μάλαγα βρέθηκε μπροστά με 8-4, πριν η Φενέρ απαντήσει με σερί 0-9 για το προσπέρασμα και κλείσει η περίοδος στο 20-20. Οι Ισπανοί μπήκαν στη δεύτερη με επτά σερί άστοχα σουτ σε τρία λεπτά, οι Τούρκοι το εκμεταλλεύθηκαν, κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα πέντε πόντων (36-41). Τα 4/17 τρίποντα των Ανδαλουσιάνων δεν τους επέτρεψαν να κρατήσουν τα ηνία, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει πράγματα και θαύματα στο τρίτο δεκάλεπτο για να δώσει διψήφια διαφορά (47-57) στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο 29'.

Ο άοσμος, άστοχος, απογοητευτικός μέχρι εκείνο το σημείο ΜακΚάλουμ έβαλε έξι πόντους στις αρχές της τέταρτης για να μειώσει στον πόντο (56-57), πριν ο Όγκουστιν βάλει δυο καλάθια για το προσπέρασμα (60-57) και ο Ομπράντοβιτς αλλάξει χρώμα και διάθεση μέσα σε ελάχιστα λεπτά. Η Φενέρ βρέθηκε σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος, οι γηπεδούχοι ενθουσιάστηκαν και πήραν έξτρα δύναμη από το κοινό τους για να βρεθούν στο +8 (68-60) πριν ο Σλούκας και ο Ντατόμε βάλουν πέντε αναπάντητους πόντους (68-65) και δώσουν νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο αφιονισμένος Σλούκας μείωσε ακόμη περισσότερο (68-67), η Μάλαγα σπατάλησε και νέα επίθεση και η Φενέρ είχε τον τελευταίο λόγο με 6" στο ρολόι. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Σλούκα, εκείνος έπαιξε στην απομόνωση, έκανε ένα σουτ από τα έξι μέτρα, αστόχησε και δεν κατάφερε να γίνει ο απόλυτος ήρωας της βραδιάς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη από 9.500 θεατές ήταν η Μάρτιν Καρπένα Αρίνα

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Μπελόσεβιτς, Πέεραντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 36-45, 50-57, 68-67

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 6 (3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές), Ντίαθ, Σαλίν 4 (1/6 τρίποντα), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (1), Νέντοβιτς 8 (4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Σερμαντίνι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές σε 15 λεπτά), Βαστζίνσκι 8 (2), Μπρουκς 5 (1), Όγκουστιν 6, Σουάρεθ 2, Μούσλι 9.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι, Μαχμούτογλου, Γουαναμέικερ 6 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σλούκας 15 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νάναλι 5 (1), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 12 (8 ριμπάουντ), Γκιουλέρ 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 13 (2).

Ομαδικά στατιστικά Μάλαγα: 22/40 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 9/12 βολές, 32 ριμπάουντ (14 επιθετικά - 18 αμυντικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 κοψίματα, 17 φάουλ

Ομαδικά στατιστικά Φενέρμπαχτσε: 18/35 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/9 βολές, 22 ριμπάουντ (3 επιθετικά - 19 αμυντικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 κοψίματα, 23 φάουλ

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δυο ομάδων: Η Μάλαγα θα πάει στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ενώ η Φενέρμπαχτσε θα παίξει την Πέμπτη στο Μιλάνο με την ανανεωμένη και φιλόδοξη Αρμάνι.