Η Μακάμπι έπιασε τον Παναθηναϊκό, 94-91 τη Βαλένθια

Με κορυφαίους τους Τζάκσον, Τόμας, Παραχούσκι, η Μακάμπι νίκησε τη Βαλένθια στο Τελ Αβίβ (94-91) και έπιασε τον Παναθηναϊκό με ρεκόρ 7-4. Μοιραίος ο Έρικ Γκριν.

Η Βαλένθια έκανε καλή προσπάθεια, είχε πείσμα για να διακόψει το σερί των αρνητικών της αποτελεσμάτων, έδωσε μεγάλη μάχη στο Τελ Αβίβ, όμως στο φινάλε έφυγε ηττημένη (94-91) για να παραμείνει στο group των ομάδων που βρίσκονται στον πάτο της κατάταξης της EuroLeague. Κι αυτό χάρη στο άστοχο τρίποντο του Έρικ Γκριν που θα μας έδινε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Έρικ Γκριν και Φερνάντο Σαν Εμετέριο ήταν εξαιρετικοί, στο 38' οι Ισπανοί δεν γλίτωσαν το τρίποντο του ΝτεΣόν Τόμας που έγραψε το 88-79, δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στους τρεις (94-91), όμως το σουτ του Έρικ Γκριν βρήκε σίδερο και δεν οδήγησε τους δυο μονομάχους στην παράταση. Οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια είχαν ένα μικρό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο τέλος δεν γκρέμισαν αυτό που με κόπο είχαν χτίσει.

Ο MVP

Ο ΝτεΣόν Τόμας παίζει ξανά σπουδαίο μπάσκετ. Σε 30 λεπτά συμμετοχής απέναντι στη Βαλένθια ο Αμερικανός σκόραρε 20 πόντους με 6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/3 βολές, μάζεψε δυο ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ και φυσικά πέτυχε και το μεγάλο τρίποντο στο 38' που έδωσε στη Μακάμπι την ευκαιρία να "κλειδώσει" την έβδομη φετινή της νίκη σε 11 αγώνες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα μόλις 4 λάθη που έκανε η Βαλένθια, επίδοση που συνιστά ισοφάριση του ρεκόρ του συλλόγου. Οι παίκτες του Τσους Βιντορέτα ήταν συγκεντρωμένοι στον στόχο τους, όμως η έδρα της Μακάμπι παραήταν... δύσκολη για να πάρουν την τέταρτη φετινή τους νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο σαφώς πιο ισορροπημένο παιχνίδι της Μακάμπι, αλλά για να είμαστε δίκαιοι και στην τύχη της (ή την ατυχία του αντιπάλου) όταν το σουτ του Έρικ Γκριν στο φινάλε βρήκε σίδερο με το σκορ στο 94-91.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 11.060 θεατές βρέθηκαν απόψε στη θρυλική Nokia Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Λάτισεφς (Λετονία), Ράκις (Σουηδία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 46-46, 69-65, 94-91

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 20 (2), Ρολ 8 (6 ασίστ), Κέιν 2, Τάιους 6 (8 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολόμενο 6 (1), Κοέν, Κόουλ 12 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλντεν 5 (1), Παραχούσκι 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές0, Τζάκσον 21 (2).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 7 (1), Βαν Ρόσομ 3 (1), Ρούντεζ 3 (1), Βίβες 11 (3), Μαρτίνεθ 6 (2), Σαν Εμετέριο 15 (2), Πλάις 8 (7 ριμπάουντ), Γκριν 24 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 12/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, κανένα λάθος σε 27 λεπτά), Ντόρνεκαμπ 6 (2), Χλίνασον 8.

Ομαδικά στατιστικά Μακάμπι: 28/42 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 20/28 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 κοψίματα, 12 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια: 15/30 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 19/24 βολές, 22 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 4 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα παίξει την Παρασκευή στη Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ, ενώ η Βαλένθια θα υποδεχθεί το βράδυ της ίδιας ημέρας τον Ερυθρό Αστέρα.