Η Γαλατάσαραϊ άλωσε το Μπάμπεργκ με τον Σιλμπ

Η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να γυρίσει το ματς στην τελευταία περίοδο και πήρε το "διπλό" (79-84) στο Μπάμπεργκ έχοντας για πρωταγωνιστή τον "καυτό" Μπλέικ Σιλμπ (16π, 4/6τρ).

Για την τελευταία αγωνιστική της EuroLeague, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Γαλατάσαραϊ νίκησε την Μπάπεργκ στην Γερμανία με σκορ 79-84. Η ομάδα του Νίκου Ζήση τερμάτισε στην 13η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 10-20. Στην 12η οι Τούρκοι με ρεκόρ 11-19.

O MVP της αναμέτρησης

Ο Μπλέικ Σιλμπ ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 16 πόντους, μετρώντας 4/6 τρίποντα από την περιφέρεια. Παράλληλα, μοίρασε 4 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ στο παιχνίδι.

Ο αριθμός του αγώνα

Το 50% που μέτρησε στα τρίποντα η Γαλατάσαραϊ. Οι Τούρκοι τέλειωσαν το ματς έχοντας 12/24 τρίποντα στην αναμέτρηση, με τον Μπλέικ Σιλμπ να μετρά 4/6.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. Η Μπάμπεργκ είχε τον έλεγχο του ρυθμού στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι πήραν μπρος και έφεραν τα πάνω-κάτω. Μέτρησαν επί μέρους σκορ 26-16, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έφτασαν στην νίκη.

Το ματς

Η Μπάμπεργκ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Μέλι προηγήθηκε με 7-0. Στην συνέχεια η Γαλατάσαραϊ αντέδρασε, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ (9-11) με τον Γιουλέρ στο 5'. Ο Κοζέρ όποτε έβρισκε διάδρομο τέλειωνε τις φάσεις με ντράιβ (17-15), με το 23-20 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Λο με τρίποντο και ο Τάις με βολές, εκτόξευσαν την διαφορά στο +11 (33-22) στο 13'. Στην συνέχεια, όμως, ο Πρέλτζιτς με τρίποντο και ακολούθως με δικό του καλάθι, μείωσε την διαφορά στο σουτ (34-32) στο 16'. Ο Ζήσης έφερε την διαφορά στο +4 (43-39), με το 45-43 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ζήσης με τρίποντο έφερε την Μπάμπεργκ στο +7 (54-47), με τον Μίτσοβ να απαντά με τον ίδιο τρόπο. Ο Γκιουλέρ μείωσε σε 60-58, με το 63-58 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, η Γαλατάσαραϊ πήρε... φωτιά, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, γύρισε το ματς και έφτασε στην νίκη. Ο Σιλμπ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Τούρκους (63-64), ενώ ο Μίλερ στο 35' έφερε το σκορ στα ίσα (69-69). Στο 38' ο Μίτσοβ με τρίποντο έφερε τους φιλοξενούμενους στο +5 (74-79), με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να φτάνει στο τέλος στην νίκη με σκορ 79-84

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-43, 63-58, 79-84