Η εντυπωσιακή Μπασκόνια συνέτριψε την Ρεάλ με "100άρα"

Η ανώτερη Μπασκόνια συνέτριψε την Ρεάλ στην Βιτόρια (105-75), φτάνοντας στην 2η επικράτηση της στην EuroLeague, αναγκάζοντας τους Μαδριλένους στην 3η σερί τους ήττα στην διοργάνωση.

Για την 7η αγωνιστική της EuroLeague, η ανώτερη Μπασκόνια (από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης) συνέτριψε την Ρεάλ στην Βιτόρια με 30 πόντου διαφορά (105-75), κάνοντας το ρεκόρ της 2-5. Οι Βάσκοι κυριάρχησαν στην αναμέτρηση, ξεκινώντας με ένα επιβλητικό 27-5 (!) στο σκορ στο 7' και από εκεί και πέρα δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στους Μαδριλένους, τους οποίους και ανάγκασαν να φτάσουν στην 3η σερί ήττα τους διοργάνωση (4-3 ρεκόρ).

Ο MVP

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο έμπειρος Βραζιλιάνος γκαρντ, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο ματς, συνεισφέροντας τα μέγιστα σε σκορ και δημιουργία. Τέλειωσε το ματς έχοντας 13 πόντους (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, σε 17 λεπτά συμμετοχής. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ροντρίγκ Μπομπουά (15 πόντοι, 3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Ματ Τζάνινγκ (11 πόντοι, 3 ασίστ), Τζέισον Γκρέιντζερ (12 πόντοι, 5 ασίστ) και Βινσέντ Πουαριέ (8 πόντοι, 4/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπασκόνια σημείωσε 36 πόντους στην 1η περίοδο και 64 (!) στο πρώτο ημίχρονο, με τους Βάσκους να παίζουν ένα γρήγορο και θεαματικό μπάσκετ, έχοντας πάρει... φωτιά (με πολυφωνία) στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 105 πόντους (8η καλύτερη επίθεση τους στην διοργάνωση), έχοντας 5 παίκτες τους με διψήφιο αριθμό: Τίμα 10 πόντοι, Χουέρτας 13 πόντοι, Μπομπουά 15 πόντοι, Τζάνινγκ 11 πόντοι, Γκρέιντζερ 12 πόντοι. Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετικό συσχετισμό στον τομέα ασίστ/λάθη με 21/5 (τα μόλις 5 λάθη, η 2η καλύτερη επίδοση στην ιστορία της), βάζοντας και μεγάλα σουτ από την περιφέρεια: 12/28 τρίποντα (42.9%).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από την πρώτη περίοδο. Οι Βάσκοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, έβγαλαν ενέργεια, έπαιξαν σκληρή άμυνα και βρήκαν εντυπωσιακό ρυθμό στην επίθεση, παίζοντας γρήγορο και θεαματικό μπάσκετ, βάζοντας και μεγάλα σουτ. Η Μπασκόνια προηγήθηκε με το επιβλητικό 27-5 (!) στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, με το σκορ στο ημίχρονο να "γράφει" +20 (64-44). Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην επικράτηση εύκολα με σκορ 105-75.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φερνάντο Ρότσα (Πορτογάλος), Σπύρος Γκόντας (Ελλάδα), Γιόσιπ Ραντόκοβιτς (Κροατία)

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η έδρα της Μπασκόνια είχε 10.639 φιλάθλους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-17, 64-44, 88-63, 105-75

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 3 (1), Τίμα 10 (2), Βόιτμαν 2, Μαλμάνις 8, Χουέρτας 13 (1), Μπουμπουά 15 (3), Τσάνινγκ 11 (2), Ντιοπ 8, Γκρέιντζερ 12 (2), Πουαριέ 8, Σενγκέλια 7, ΜακΡέι 8 (1)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3, Ραντλ 2, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 9 (3), Ντόντσιτς 18 (2), Ματσιούλις 4, Ρέγιες 3, Καμπάτσο 3 (1), Κάρολ 7 (1), Ταβάρες 10, Τόμκινς 6, Τέιλορ 6 (1)

Ομαδικά στατιστικά Μπασκόνια: 105 πόντοι, 24/39 δίποντα (61.5%), 12/28 τρίποντα (42.9%), 21/25 βολές (84%), 35 ριμπάουντ (10-25), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Ρεάλ Μαδρίτης: 75 πόντοι, 17/33 δίποντα (51.5%), 8/28 τρίποντα (28.6%), 17/19 βολές (89.5%), 24 ριμπάουντ (9-15), 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η Μπασκόνια θα αγωνιστεί στο Κάουνας απέναντι στην Ζάλγκιρις, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης θα φιλοξενήσει την Μάλαγα.