Η Εφές νίκησε στον "εμφύλιο" και έμεινε ζωντανή

Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Νταρουσάφακα με 72-68, συνεχίζει στην πέμπτη θέση και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο Οκτάι Μαχμουτί. Αστόχησε ο Ρέντινγκ στο τέλος, έβαλε τις βολές ο Ερτέλ.

Για την 10η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, η Αναντολού Εφές νίκησε στον τουρκικό "εμφύλιο" την Νταρουσάφακα εκτός έδρας με σκορ 68-72, παραμένοντας ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έχει ρεκόρ 4-6 και συνεχίζει στην 5η θέση, αφήνοντας πίσω της την αντίστοιχη του Οκτάι Μαχμουτί (3-7).

Η Αναντολού Εφές ήταν ανώτερη από την Νταρουσάφακα και έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, φέρνοντας την διαφορά και στο +10 (57-67) στο 36', ύστερα από τρίποντο του Τόμας Ερτέλ, αλλά στην συνέχεια η Νταρουσάφακα αντέδρασε, μειώνοντας σε 68-70 στα 55'' πριν το τέλος. Ο Ρέντινγκ δοκίμασε τρίποντο για το προβάδισμα στα 7'' πριν το τέλος αλλά αστόχησε.

Στον εναπομείναντα χρόνο ο Τόμας Ερτέλ έβαλε τις βολές και οι φιλοξενούμενοι "σφράγισαν" την νίκη. Στο 33'' ο Οκτάι Μαχμουτί δέχτηκε δεύτερη συνεχόμενη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, με τους ρέφερι να τον αποβάλουν από την αναμέτρηση, παρακολουθώντας την συνέχεια του αγώνα από την εξέδρα.

Αξιοσημείωτο στατιστικό στην αναμέτρηση το γεγονός πως οι δύο ομάδες είχαν ίδια τρίποντα (6/20-30%) και βολές (10/15β-66%) και μικρή διαφορά στα δίποντα (20/44 η Νταρουσάφακα και 22/46 η Εφές). Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ερτέλ με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Γκρέιντζερ (14π, 2/3τρ).

Το ματς

Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε με 9-4 στο 3', αλλά η Εφές απάντησε με ένα σερί 7-0 (9-11), παίρνοντας το προβάδισμα με τον Οσμάν στο 5'. Ο Χαρανγκόντι διαμόρφωσε το 15-11 με σουτ, με το 15-13 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές βρήκε ρυθμό, έπαιξε καλή άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Ερτέλ, ο οποίος με τρίποντο στο 17' έφερε την ομάδα του στο +8 (22-30) στο 17', φτάνοντας τους 9 πόντους στο ματς. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 26-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές συνέχισε να κάνει κουμάντο στο ματς, φτάνοντας και στο +10 (33-43) με τον Οσμάν στο 24', με τον Ερνέν να μειώνει σε 50-55 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ερτέλ με τρίποντο στο 36' έφερε την διαφορά και πάλι στο +10 (57-67), με την Εφές να δείχνει έτοιμη να "καθαρίσει" το ματς, αλλά η Νταρουσάφακα αποδείχτηκε σκληρό καρύδι. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μείωσαν σε 68-70 στα 55'' πριν το τέλος, ενώ ακολούθως ο Ρέντινγκ, στα 7'' πριν το τέλος, δοκίμασε τρίποντο με στόχο να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά το σουτ ήταν κακό και κατέληξε έρμπολ. Στο εναπομείναντα χρόνο ο Ερτέλ κέρδισε βολές, έβαλε και τις δύο και η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με σκορ 68-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 26-34, 50-55, 68-72