Η άμυνα και ο... Βιάλτσεβ οδήγησαν την Χίμκι στα playoffs

Η Χίμκι ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα και νίκησε την Αναντολού Εφές 85-73, εξασφαλίζοντας μαθηματικά μία θέση στα playoffs. Αποχώρησε με διάστρεμμα ο Τζέιμς Αντερσον.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρειάστηκε περίπου 20 λεπτά για να βρει ένα σχήμα που να λειτουργεί καλά στην άμυνα. Εν τέλει το βρήκε και η Χίμκι έκανε στο Σινάν Ερντέμ Ντομ αυτό για το οποίο πήγε. Επικράτησε της Αναντολού Εφές με 85-73 και εξασφάλισε μαθηματικά μία θέση στην πρώτη οκτάδα της κανονικής περιόδου και κατ' επέκταση στα playoffs της EuroLeague.

Ο Μάλκολμ Τόμας (17π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ επέκτεινε το σερί των 27 αγώνων με τουλάχιστον 16 πόντους, οι Αντονι Γκιλ, Τσαρλς Τζένκινς έκαναν πολύ καλή δουλειά, αλλά ο παίκτης-κλειδί για τη ρωσική ομάδα ήταν ο Εγκόρ Βιάλτσεβ, ο οποίος απέκτησε σημαντικό ρόλο στο rotation μετά τον τραυματισμό του Τζέιμς Άντερσον 4'39'' πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην αντίπερα όχθη, ο Μπράιαντ Ντάνστον (19π.) και ο Σόνι Γουίμς (16π.) ήταν οι κορυφαίοι της Αναντολού Εφές, η οποία ξέφυγε με 25-12 στο 8' χάρις σε ένα σερί 11-0 και διεύρυνε το προβάδισμα της μέχρι το +14 στο 11' (32-18). Η τουρκική ομάδα δεν έχασε μάλιστα το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, όταν η Χίμκι προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 59-61. Το παιχνίδι άλλαξε άρδην από εκεί και πέρα.

Με τον Βιάλτσεβ να βάζει μεγάλα καλάθια και τον Σβεντ να έχει πάρει την μπαγκέτα και να δημιουργεί, η ρωσική ομάδα κατόρθωσε από τα μέσα της τέταρτης περιόδου και μετά να "χτίσει" μία διαφορά 4-5 πόντων και να την ανεβάσει μέχρι τους 12 στα τελευταία λεπτά. Κάπως έτσι η Χίμκι εξασφάλισε την πρόκριση στους "8" παρά τις απουσίες των Χάνικατ, Ζούμπκοβ και το νέο τραυματισμό του Αντερσον, ενώ η Εφές υπέστη την 6η σερί ήττα και την 9η στα τελευταία 10 παιχνίδια.

Ο MVP

Ούτε ο Σβεντ, ούτε ο Γκιλ, ούτε ο Τόμας, αλλά ο Εγκόρ Βιάλτσεβ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Χίμκι! Ο αναπληρωματικός γκαρντ κλήθηκε να βοηθήσει στην περιφέρεια λόγω του τραυματισμού του Τζέιμς Άντερσον και ανταποκρίθηκε άψογα. Στο 65ο παιχνίδι του στην EuroLeague ο Βιάλτσεβ έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (13) και ήταν καθοριστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς μπήκε στο ματς με το σκορ 69-69 και πέτυχε οκτώ πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην άμυνα. Η Χίμκι δέχτηκε 32 πόντους στα πρώτα 11 λεπτά της αναμέτρησης, 49 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο κράτησε την Αναντολού Εφές στους 24 στο δεύτερο μισό. Η τουρκική ομάδα είχε 8/21 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Αναντολού Εφές έσπασε τα καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο από μακρινή απόσταση. Όσο έβρισκαν στόχο από μακρινή απόσταση οι Τούρκοι προηγούνταν με άνεση. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης όμως είχαν 0/9 τρίποντα. Η Χίμκι, στο μεταξύ, είχε 1/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και 10/23 από εκεί και πέρα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρνητικό ρεκόρ προσέλευσης για τη φετινή σεζόν έκανε η Αναντολού Εφές, καθώς μόνο 1.979 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση με την Χίμκι στο Σινάν Ερντέμ Ντομ. Το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου ήταν οι 2.514 θεατές που είδαν το ματς της 15ης αγωνιστικής μεταξύ της Αναντολού Εφές την Μπάμπεργκ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Λάτισεβς (Λετονία), Ρόσι (Ιταλία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 49-42, 61-61, 73-85.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 11, Μπαλμπάι, Μπράουν 4, Μπατούκ, Μότουμ 11 (6 ριμπάουντ), Γουίμς 16, Στίματς 6, Ντάγκλας 2, Ντάνστον 19 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σίμον 6 (4 ασίστ).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 3, Σβεντ 16 (8 ασίστ, 5 λάθη), Βιάλτσεβ 13 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζάιτσεβ 2, Μάρκοβιτς 3 (6 ασίστ), Μόνια 3, Γκιλ 11 (7 ριμπάουντ), Τοντόροβιτς 3, Αντερσον 4, Τζένκινς 10, Τόμας 17.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 19/37 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 20/23 ελεύθερες βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 λάθη, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 20/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 12/17 ελεύθερες βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 10 επιθετικά), 27 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Αναντολού Εφές θα ταξιδέψει στην Αθήνα προκειμένου να αντιμετωπίσει την Παρασκευή (23/3) τον Ολυμπιακό για την 28η αγωνιστική της EuroLeague. Την ίδια ημέρα η Χίμκι θα υποδεχτεί στη Ρωσία την ΤΣΣΚΑ.

Photo credits: euroleague.net