Ζαλγκίρις - Μακάμπι 68-71

Μπορεί να πέρασε διά πυρός και σιδήρου ωστόσο η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με σκορ 71-68 της Ζαλγκίρις παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Εκπληκτικός ο Σοφοκλής

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή και με ένα σερί 4-0 στο τέλος, έκαμψαν την αντίσταση των Λιθουανών.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 68-67 όμως ένα τρίποντο του Έιντσον χάλασε το... πάρτι και ο Μπλου με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 68-71.

Εκπληκτικό ματς από τον Σχορτσανίτη ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους έχοντας 6/10 βολές και 8/12 δίποντα, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ. Παράλληλα, έκανε και δύο κλεψίματα κι έδωσε τρεις ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-7 στο 5', όμως η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα τρέχοντας ένα σερί 9-0 (14-16) με τον Πέρκινς. Τελικά, η Ζαλγκίρις ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 21-18 μετά από καλάθι του Μπέγκιτς.

Με τον Σχορτσιανίτη να φτάνει τους 12 πόντους στο ημίχρονο, η Μακάμπι έφυγε για τα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή, σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε πως θα είναι ντέρμπι. Ο Πάργκο με κάρφωμα έγραψε το 34-35.

Στο 24', οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με σκορ 40-46, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τους άφησαν να ξεφύγουν και προηγήθηκαν στο 30' με 56-53, δείχνοντας έτοιμοι για να επικρατήσουν της πρωτοπόρου του Α' ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-35, 56-53, 68-71

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πέτροβιτς): Πότσιους 10, Καλνιέτις 10, Ντελινινκάιτις 10, Κλιμαβίτσιους 7, Γιανκούνας 7, Μπέγκιτς 10, Σαλένγκα 5, Μιλάνκις 3, Γουάτσον 6 , Κόλινς.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Πάργκο 8, Χέντριξ, Σαρπ, Μπλου 5, Ελιγιάχου 8, Γκριν, Πνίνι, Μπουρστάιν, Έιντσον 8, Πέρκινς 20, Σχορτσιανίτης 22.

Η βαθμολογία του Α' ομίλου (σε 7 αγώνες): Μακάμπι 6-1, Ζαλγκίρις 4-3, Παρτίζαν 4-3, Κίμκι 3-4, Κάχα Λαμποράλ 2-5, Πρόκομ 2-5.