Γκραν Κανάρια - Ρεάλ 67-75: Ο Φερνάντεθ γλίτωσε την "βασίλισσα"

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÖÁÉÍÁË 4 / ÇÌÉÔÅËÉÊÏÓ / ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / FINAL 4 / SEMIFINAL / CSKA MOSCOW - REAL MADRID (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Ρούντι Φερνάντεθ πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και η Ρεάλ κατέβαλε την Γκραν Κανάρια με 75-67, κάνοντας το 4-0 φέτος κόντρα στις ισπανικές ομάδες στην EuroLeague.

Τα χρόνια έχουν περάσει, ο Ρούντι Φερνάντεθ δεν είναι πια παίκτης στον οποίον βασίζει το επιθετικό της πλάνο η Ρεάλ , ωστόσο μπορεί ακόμα να υπολογίζει πάνω του. Ειδικά στα κρίσιμα σημεία ενός αγώνα. Ο 33χρονος σούτινγκ γκαρντ έκανε την διαφορά στο Λας Πάλμας, όπου "μίλησε" στο πιο κρίσιμο σημείο και βοήθησε τους Μαδριλένους να αποφύγουν το στραβοπάτημα, επικρατώντας της Γκραν Κανάρια με 75-67 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της EuroLeague .

Οι Σέρχιο Γιουλ (16), Ρούντι Φερνάντεθ (11), Γκουστάβο Αγιόν (10) και Αντονι Ράντολφ (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Ρεάλ, η οποία έφτασε τις έξι νίκες στους τελευταίους επτά αγώνες και έκανε το 4-0 στην φετινή EuroLeague κόντρα σε ισπανικές ομάδες. Από πλευράς Γκραν Κανάρια, η οποία έφτασε τις τέσσερις ήττες στους τελευταίους πέντε αγώνες, ξεχώρισαν οι Αλμπερτ Ολιβερ (12 πόντοι), Έουλις Μπάεζ (12 πόντοι) και Οριόλ Πάουλι (11 πόντοι).

O MVP

Υπάρχουν φορές που η στατιστική δεν μπορεί να αποτυπώσει την προσφορά ενός παίκτη. Έτσι συνέβη και στην περίπτωση του Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους στην τέταρτη περίοδο και έδωσε στην Ρεάλ την ώθηση που χρειαζόταν για να "καθαρίσει" το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Ο 35χρονος σούτινγκ γκαρντ πέτυχε συνολικά 11 πόντους με 0/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές και είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 21'00''. Για την ιστορία, ο Φερνάντεθ ανέβηκε και στην 8η θέση του πίνακα των παικτών που έχουν βάλει τα περισσότερα τρίποντα στην EuroLeague, καθώς έφτασε τα 373 και ξεπέρασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη (372).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε 12 λάθη στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας το χειρότερό της φετινό ημίχρονο στην EuroLeague επιθετικά. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως έκανε μόνο ένα! Τα λάθη δεν έκριναν την έκβαση της αναμέτρησης (η Γκραν Κανάρια, έκανε μόνο 3 σε όλο το ματς!), ωστόσο ήταν το στατιστικό που ξεχώρισε από τη νίκη της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μετά την εντός έδρας συντριβή της προηγούμενης εβδομάδας από την Χίμκι, η Γκραν Κανάρια ήταν δεδομένο ότι θα βγάλει αντίδραση στο ισπανικό ντέρμπι με την Ρεάλ. Και το έκανε. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρθία κράτησε χωρίς πόντο την Ρεάλ για τέσσερα λεπτά μετά το αρχικό 0-5, πήρε το προβάδισμα χάρις σε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 15-8 στο 7', διευρύνοντας το επιμέρους σκορ στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στο 15-3. Οι Μαδριλένοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 0-8 και ανέκτησαν το προβάδισμα με 15-16, ωστόσο δεν το κράτησαν για πολλή ώρα στα χέρια τους. Έπειτα από περίπου έξι λεπτά που οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρθία έκλεισε την δεύτερη περίοδο με επιμέρους 10-2 και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα επτά πόντων και ένα παράσημο: είχε κρατήσει την κορυφαία επίθεση της EuroLeague στους 27 πόντους!

Όσοι περίμεναν κατάρρευση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο διαψεύστηκαν. Οι άμυνες χαλάρωσαν, αλλά η Γκραν Κανάρια ανταγωνίστηκε και σε αυτό το στυλ μπάσκετ την Ρεάλ, αφού ξέφυγε ακόμα και με 10 πόντους διαφορά (38-28 στο 22' και 48-38 στο 26') και διατήρησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (56-52). Αργά αλλά σταθερά, πάντως, το μομέντουμ άρχισε να αλλάζει και αυτό ήταν εμφανές. Η Ρεάλ έσφιξε την άμυνά της, η παρουσία του Ταβάρες ήταν επιδραστική στις δύο πλευρές του γηπέδου και η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αρχικά ισοφάρισε (58-58 στο 32') και στο 34' πέρασε και μπροστά στο σκορ (60-61) για πρώτη φορά μετά το 16'. Στο τέλος “καθάρισε” ο Ρούντι Φερνάντεθ. Ο άσος της Ρεάλ έβαλε οκτώ συνεχόμενους πόντους, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ξέφυγε με 63-69 στο 37' και εν τέλει πήρε και τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στην Γκραν Κανάρια Αρένα βρέθηκαν 5.214 θεατές για τον τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας αγώνα της ομάδας του Πάμπλο Γκαρθία στην EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Πέτεκ, Ράσις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16. 34-27, 56-52, 67-75.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): Όλιβερ 12 (3 κλεψίματα), Μάτζετ 2 (1/9 σουτ), Ερικσον 7, Βένε 0/4 σουτ, Μπάλβιν 8 (8 ριμπάουντ), Μπάεζ 12 (7 ριμπάουντ), Πασέτσνικς 7, Πάουλι 11 (5/6 σουτ), Ραμπασέδα 8, Τίλι.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 10, Φερνάντεθ 11 (3/7 τρίποντα), Καμπάσο 7 (2/8 σουτ), Ρέγιες 2, Αγιόν 10 (6 ριμπάουντ), Ταβάρες 8, Γιουλ 16 (6/10 σουτ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκιμς, Τέιλορ 5.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 21/50 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/13 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 16/28 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 13/17 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 5 επιθετικά), 14 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Γκραν Κανάρια θα ολοκληρώσει την τέταρτη "διαβολοβδομάδα" της σεζόν στην Βιτόρια απέναντι στην Μπασκόνια (10/1, 21:30), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Ρεάλ, από την άλλη, θα αντιμετωπίσει στη Μαδρίτη τον Ολυμπιακό (10/1, 22:00).

Photo credits: Eurokinissi