ΜΠΑΣΚΕΤ

Γκραν Κανάρια - Μπασκόνια 71-84: Στο ρελαντί οι Βάσκοι

EUROKINISSI

Μόνο με ντέρμπι δεν έμοιαζε το ματς στο Λας Πάλμας, όπου η Μπασκόνια νίκησε εύκολα την Γκραν Κανάρια 84-71 στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων σε επίπεδο EuroLeague (VIDEO).

Σερί ήταν και πάει για την Γκραν Κανάρια ... Αντιθέτως, η Μπασκόνια συνεχίζει να ανεβαίνει μετά το κάκιστο ξεκίνημα στην EuroLeague . Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έπαιξε τρομερή άμυνα μετά την πρώτη περίοδο, κράτησε την Γκραν Κανάρια στους 26 πόντους σε ένα διάστημα 22 λεπτών (από το 11' έως το 32') και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 71-84, την τέταρτη στους τελευταίους πέντε αγώνες.

Οι Τζάνινγκ (16), Σιλντς (16), Γκρέιντζερ (15), Βιλντόζα (13) και Ντιόπ (10) ήταν οι πέντε παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για την Μπασκόνια, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η βασκική ομάδα έχει πλέον 6-7 και "έπιασε" ήδη την Μπαρτσελόνα στην κατάταξη της EuroLeague. Η Γκραν Κανάρια, από την άλλη, είχε πρώτο σκόρερ τον Κιμ Τιλί (11), αλλά έπεσε στο 5-8, κι ενώ μετρούσε μέχρι σήμερα τρεις συνεχόμενες νίκες.

O MVP

Ο Λούκα Βιλντόζα δεν είχε απλά τον καλύτερο απολογισμό στο Index Rating. Ήταν όντως ο καλύτερος παίκτης της Μπασκόνια, σε μία βραδιά πάντως που δεν ξεχώρισε κάποιος παίκτης αισθητά από τους Βάσκους. Ο Αργεντινός πόιντ γκαρντ έκανε ατομικά ρεκόρ σε rating (21) και κλεψίματα (3), ενώ είχε 13 πόντους, 2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 6 ασίστ και 1 λάθος στα 25'19'' που αγωνίστηκε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Μάρκους Έρικσον ήταν καυτός στα τελευταία τρία παιχνίδια (όλα νίκες) της Γκραν Κανάρια, έχοντας 18,7 πόντους κατά μέσο όρο. Κόντρα στην Μπασκόνια, πάντως, πέρασε και δεν ακούμπησε... Ο Σουηδός σούτινγκ γκαρντ δεν σκόραρε για πρώτη φορά από την 4η αγωνιστική και είχε απολογισμό 0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 19'28''.

EUROKINISSI

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων σε επίπεδο EuroLeague ήταν επί 10 λεπτά σαν ένα συνηθισμένο ντέρμπι ισπανικού πρωταθλήματος, με γρήγορο ρυθμό, ολίγον τι χαλαρές άμυνες και μεγάλο σκορ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 23-14 στο 8' και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 27 πόντους στην επίθεση και προβάδισμα πέντε πόντων (27-22). Όταν όμως η άμυνα των Βάσκων άρχισε να σφίγγει, η ομάδα του Βίκτορ Γκαρθία έχασε τελείως τον δρόμο της προς το καλάθι.

Οι γηπεδούχοι είχαν 2/11 σουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο και αργά αλλά σταθερά το momentum του αγώνα άλλαξε τελείως πλευρά. Το ίδιο και το προβάδισμα. Η Μπασκόνια, με όπλο την άμυνα και παίκτη-κλειδί στην δεύτερη περίοδο τον Ιλιμάνε Ντιόπ (πέτυχε 8 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 15' με 30-31 και έκλεισε το ημίχρονο με το μεγαλύτερο προβάδισμά της (35-41). Όσοι περίμεναν απάντηση από τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, διαψεύστηκαν. Η Μπασκόνια δεν έβγαλε ποτέ τις... χειροπέδες από την Γκραν Κανάρια, ενώ παράλληλα ανέβασε τα δικά της ποσοστά στην επίθεση.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 26' (46-56) και να την ανεβάσει μέχρι τους 19 στο 31' (53-72). Ένα γρήγορο 5-0 της Γκραν Κανάρια που ακολούθησε, αποδείχθηκε παροδικό. Η Μπασκόνια ανέβασε γρήγορα την διαφορά μέχρι τους 20 πόντους στο 36' (62-82) και έφτασε εύκολα στη δεύτερη φετινή νίκη επί της Γκραν Κανάρια μετά το 91-76 του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μόνο 4.121 θεατές βρέθηκαν στην Γκραν Κανάρια Αρένα, παρότι η ομάδα του Βίκτορ Γκαρθία προερχόταν από τρεις σερί νίκες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Πάστουσιακ, Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-22, 35-41, 53-68, 71-84.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): Όλιβερ 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ερικσον 0/1 δίποντα, 0/2 τρίποντα, Βένε 3 (1), Μπάλβιν 8, Μπάεζ 9 (1), Πασέτσνικς 9, Πάουλι 8, Ραμπασέδα 8, Στρόμπερι 6 (2), Ραντίτσεβιτς 6, Φίσερ, Τιλί 11 (3).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 13 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκονζάλεθ, Βόιτμαν 2 (6 ριμπάουντ), Χουέρτας 4 (1), Τζάνινγκ 16 (4), Ντιόπ 10 (5/5 δίποντα), Γκρέιντζερ 15 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πουαριέ 1 (0/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Σενγκέλια 7, Σιλντς 16 (2), Χίλιαρντ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 20/40 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 7/9 βολές, 25 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 16 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 20/43 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 11/17 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 14 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στο δεύτερο μισό της "διαβολοβδομάδας" η μεν Γκραν Κανάρια θα παίξει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (20/12, 21:00), η δε Μπασκόνια εντός έδρας με την Μπαρτσελόνα (20/12, 22:00). Και οι δύο αγώνες θα διεξαχθούν για την 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Photo credits: Eurokinissi