ΜΠΑΣΚΕΤ

Γκραν Κανάρια - Μπαρτσελόνα 87-86: Ιστορική νίκη με τον τέως... Τρικαλινό Έβανς!

EUROKINISSI

Ο Κλέβιν Χάνα πέτυχε τις κρίσιμες βολές 3,6'' πριν από την λήξη και η Γκραν Κανάρια σημείωσε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην EuroLeague επί της Μπαρτσελόνα με 87-86.

Η Γκραν Κανάρια έγραψε ιστορία! Η ομάδα του Σάλβα Μαλντονάδο σημείωσε την πρώτη της νίκη στην EuroLeague , καθώς επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 87-86 χάρις σε δύο βολές του Κλέβιν Χάνα 3,6'' πριν από τη λήξη, κλέβοντας το ματς μέσα από τα χέρια των Καταλανών, οι οποίοι προηγούνταν σταθερά με διαφορά 5-8 πόντων από το 26' έως το 37'!

Τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Γκραν Κανάρια. Αυτοί ήταν οι Χάνα (14, τους 12 στο δεύτερο ημίχρονο), Έβανς (19), Στρόμπερι (13) και Τιλί (13), με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να έχει καθοριστική παρουσία στην επίθεση. Στην αντίπερα όχθη, η Μπαρτσελόνα είχε πρώτο σκόρερ τον συγκλονιστικό Κούριτς, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους με 8/10 σουτ και 4/4 βολές απέναντι στην πρώην ομάδα του, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Τόμιτς (18), Πάνγκος (11).

Ο MVP

Ο Κρίστοφερ Έβανς ήταν ένας από τους πολλούς ήρωες της Γκραν Κανάρια. Στο τέλος αποδείχθηκε και καθοριστικός. Ο παλιός παίκτης των Τρικάλων (έπαιξε στην Basket League τη σεζόν 2013-14) πέτυχε 12 από τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, έχοντας 4/4 βολές, 6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 25'03''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες χρεώθηκαν συνολικά 54 φάουλ σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες σφύριζαν σχεδόν κάθε επαφή και βάλθηκαν να το χαλάσουν στο δεύτερο ημίχρονο. Άξιο αναφοράς είναι επίσης ότι η Μπαρτσελόνα υπέπεσε μόνο σε τέσσερα φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχε εννέα στο δεύτερο, συμπεριλαμβανομένων και δύο διαδοχικών στα τελευταία τρία λεπτά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ένα ισπανικό ντέρμπι δεν θα μπορούσε να έχει χαμηλό ρυθμό και μικρό σκορ. Η αναμέτρηση της Γκραν Κανάρια με την Μπαρτσελόνα δεν αποτέλεσε την εξαίρεση στον κανόνα, παρά τον υπερβολικό αριθμό φάουλ και τις πολλές ελεύθερες βολές που εκτελέστηκαν. Οι δύο ομάδες πέτυχαν μαζί 88 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και δεν έκοψαν ρυθμό στο δεύτερο μισό τς αναμέτρησης, εναλλάσσοντας μάλιστα πάρα πολλές φορές το προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε από το 9' με 14-26, ωστόσο ο περίπατος της ομάδας του Σβέτισλαβ Πέσιτς στην Γκραν Κανάρια Αρίνα δεν διήρκεσε πολύ παραπάνω. Οι γηπεδούχοι "μπήκαν" άμεσα στο ματς και το κατάφεραν με ένα σερί 11-0 που έκανε το σκορ 25-26 στο 12'. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν άφησαν ποτέ η μία το... χέρι της άλλης, σε ένα παιχνίδι πάντως που η Μπαρτσελόνα έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα μέχρι το 37'.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ ισόπαλο (44-44), αλλά στα μέσα της τρίτης περιόδου η ομάδα του Πέσιτς άρχισε να παίρνει το έλεγχο, έστω κι αν δεν μπόρεσε ποτέ να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας. Η ουσία είναι ότι με κορυφαίους τους Κούριτς και Τόμιτς η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να έχει σταθερά το προβάδισμα μετά το 25' και συγκεκριμένα μετά το τρίποντο του Σίγκλετον που έκανε το σκορ 53-54. Η Μπάρτσα δημιούργησε μία διαφορά 5-7 πόντων και με τρία λεπτά να απομένουν προηγούνταν με 77-82. Κάπου εκεί όμως άρχισαν τα λάθη.

Η Γκραν Κανάρια έβαλε διαδοχικά καλάθια στο transition με τον αθλητικό Έβανς, μπήκε ξανά στο ματς και στο τέλος όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Με 3,6'' να απομένουν ο Χάνα κέρδισε φάουλ από τον Σίνγκλετον (που είχε χάσει στην προηγούμενη φάση και τρίποντο), έβαλε ψύχραιμα τις δύο βολές και στην τελευταία επίθεση ο Πάνγκος ήταν άστοχος από τα πέντε μέτρα. Το πανηγύρι μπορούσε να αρχίσει για τους γηπεδούχους...

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σε γιορτή μετέτρεψαν οι Ισπανοί φίλαθλοι το πρώτο παιχνίδι της EuroLeague που φιλοξενήθηκε ποτέ στο Λας Πάλμας. Η Γκραν Κανάρια Αρίνα ήταν κατάμεστη από 5.285 ενθουσιώδεις θεατές, οι οποίοι μετέτρεψαν το γήπεδο σε πραγματική έδρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Πάντερ, Φούφης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 44-44, 64-69, 87-86.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλντονάδο): Όλιβερ 6, Χάνα 14, Μπάλβιν 2, Μπάεθ 5, Πασέτσνικς 6, Πάουλι 2, Ραμπασέδα 7, Έβανς 19 (6/8 δίποντα, 5 ασίστ), Στρόμπερι 13 (5/8 δίποντα), Φίσερ, Τιλί 13.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 8, Πάνγκος 11 (5 ασίστ), Ρίμπας 3, Σίνγκλετον 7, Πούστοβι, Μπλάζιτς, Ερτέλ 8, Οριόλα 5, Κούριτς 24 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Κλαβέρ 2, Τόμιτς 18 (7/12 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 20/34 δίποντα, 8/18τρίποντα, 23/30 βολές, 23 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/41 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 17/22 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα είναι ο αντίπαλος της Γκραν Κανάρια στην 3η αγωνιστική της EuroLeague την προσεχή Πέμπτη (18/10, 21:00). Η Μπαρτσελόνα, από τη μεριά της, θα αντιμετωπίσει την ίδια ημέρα την Μπάγερν στο γήπεδό της (18/10, 22:00).

Photo credits: Eurokinissi